Wipe Data & Factory Reset Ne Demek ve Nasıl Atılır?

Wipe Data nedir? Wipe Data bir başka deyişle Factory reset ne demek ve nasıl atılır hakkında detaylı rehber..

Yayınlanma:
Wipe Data & Factory Reset Ne Demek ve Nasıl Atılır?

Akıllı telefonlarda sıklıkla karşılaşılan hatalar ve program uyumsuzlukları nedeniyle birçok kullanıcı son çare olarak telefon sıfırlamayı düşünüyor. Bu tür durumlarda en çok başvurulan yöntem ise "Wipe Data & Factory Reset" işlemidir. Özellikle Android kullanıcıları tarafından sıkça tercih edilen Factory reset işlemi çoğu durumda işe yaramakta. Örneğin akıllı telefon kilidinin unutulduğu durumlar bu işlemin en sık kullanılma nedenidir. Öte yandan yazılım kaynaklı oluşan hatalar, telefonda kasma ve donma problemleri, kötü yazılımın cihaza girmiş olması ve arama cevaplayamama da Wipe Data (Factory reset) işlemine başvurulan diğer sorunlardır.

Wipe Data - Factory Reset Nedir?

Wipe Data, bir akıllı telefon veya mobil cihazın belleğinde bulunan bütün verileri temizleme işleminin genel tanımıdır. Wipe Data (Factory reset) işleminin ardından cihazınızdaki tüm kişisel bilgilerinizle beraber uygulamalar ve ayarları, kullanıcı hesapları başta olmak üzere diğer tüm verilerin silinerek fabrika ayarlarına geri dönülmesini sağlamaktadır. Wipe Data ne demek sorusunun net yanıtını verdikten sonra diğer basamaklara geçelim. Factory reset işleminin bir diğer kullanım nedeni ise cihazınızı satışa çıkardıktan sonra bir başkasına vermeden önce kişisel tüm verilerinizi güvenli bir şekilde silmektir. Bu işlem çevrimiçi alım satım durumlarında akıllı telefonlarda olduğu gibi tabletler ve bilgisayarlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Wipe Data işlemi akıllı cihazlarınızda yaşadığınız sorunu ortadan kaldırmak amacıyla kullanıldığı gibi artık kullanmadığınız veya satmayı düşündüğünüz cihazınızdaki verileri silerek kişisel ve hassas bilgilerinizin istenmeyen ellere geçmesini de önlemektedir. Wipe Data ile cihazlarınızdaki tüm veriler kalıcı olarak silinmektedir. Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığı ile ilgili detaylara geçelim.

Wipe Data (Factory Reset) Nasıl Yapılır?

Android veya iOS cihazlarda Wipe Data işlemi nasıl gerçekleştirilir konusunda detaylı bilgilere geçelim. Bu işlemin geri dönüşü olmadığından dolayı gerçekten ihtiyacınız yoksa kullanmanızı önermiyoruz. Wipe Data işlemi ile daha sonra kullanmak zorunda kalacağınız herhangi bir önem arz eden dosya veya verinize artık ulaşmanız imkansız hale gelecektir. Telefon sıfırlama işlemi olarak da bilinen Wipe Data işlemi nasıl yapılıyor? Eğer Wipe Data/Factory reset işlemine devam edecekseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Android Telefonda Wipe Data İşlemi Nasıl Yapılır?

Wipe data işlemi esnasında akıllı telefonunuz sistem kaynağını ve gücünü oldukça fazla kullanacağından dolayı geri dönüşümü olmayan yazılımsal veya fiziksel sorunların önüne geçebilmek için mutlaka şarjınızın yeterli düzeyde olmasına dikkat edin. Yine TeknolojiTuru olarak bir diğer önerimiz ise işlem öncesinde verilerinizin bir yedeğini başka bir cihaza taşımanız olacaktır. İşte Android cihazlarda Wipe Data - Factory reset atma işleminin adım adım yöntemleri..

 1. Akıllı telefonunuzda yeterli şarj olmasına dikkat edin.
 2. Telefonunuzu kapatın.
 3. "Ses açma", "Ana Ekran" ve "Güç" tuşlarına aynı anda basılı tutarak marka logonun karşınıza gelmesini bekleyin.
 4. Telefonunuzla ilgili bir menü açılacak. Bu menüde ses açma ve kapatma tuşlarını kullanarak "Wipe Data/Factory Reset" seçeneğinin üzerine gelerek güç tuşuna basın
 5. Açılan menüde "Yes Delete All User Data" seçeneğine gelerek güç tuşuna basarak işlemi onaylayın.
 6. Veriler silindikten sonra "Recovery" menüsü üzerinden "Reboot System Now" seçeneğini güç tuşuna basarak onaylayıp cihazınızı yeniden başlatın.
 7. Yeniden başlatma olayı bazen dakikalar alabilmektedir, merak etmeyin. Artık cihazınız yeni kuruluma hazırdır.

wipe data nasıl yapılır

iPhone ve iOS Cihazlarda Wipe Data Nasıl Yapılır?

iOS kullanan cihazlarda Wipe Data & Factory Reset işlemi için ayrıca iTunes yüklü olan bir bilgisayara da ihtiyacınız olacak. İşte iPhone'larda Factory reset işleminin basamakları.

 1. iPhone'unuzu iTunes yüklü olan bir bilgisayara bağladıktan sonra iTunes'i çalıştırın.
 2. iTunes uygulaması üzerinden Wipe Data işlemini yapacağınız telefonunuzu seçin.
 3. Telefonunuzda ses açma ve kısma tuşlarına beraber basın ve bırakın. Sonrasında "Güç" tuşuna basılı tutun.
 4. "Recovery" moduna geldikten sonra iTunes üzerinde telefonunuzu "Güncelleme" veya "Kurtarma" seçenekleri çıkacaktır.
 5. "Güncelle" seçeneğini kullanarak iPhone'larda Wipe Data işlemini tamamlayın.

Wipe Data (Factory Reset) Bilinmesi Gerekenler

Wipe Data yani Factory Reset işlemi aslında bir çeşit cihazı fabrika ayarlarına getirme işlemi olarak kabul edilir. Kullanıcılar tarafından en çok kullanılan sebep unutulmuş olan ekran kilidi kaynaklıdır. iOS cihazlara nazaran Android işletim sistemini kullanan telefonlarda daha çok tercih edilmektedir. Wipe Data işlemiyle beraber cihazdaki resimler, dosyalar, videolar ve müzikler gibi tüm veriler silinirken cihazınızdaki sistem sıfırlanmamaktadır. Yani Wipe Data işlemi ile Android işletim sistemi ve cihazınızın IMEI numarası silinmez.

Cihazınız ilk satın aldığınızda nasılsa Wipe Data işlemi sonrasında o hale gelecektir. Birçok kullanıcı Wipe Data işlemini yapacakken yanlışlıkla "Hard reset" işlemini yapmaktadır. Hard Reset atılan cihazlarda IMEI ve Android işletim sistemi ile ilgili tüm veriler silinebilir ve cihazınızı artık kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Bu nedenle özellikle akıllı cihazlar konusunda pek fazla yazılımsal bilgiye sahip değilseniz Wipe Data - Factory Reset işleminin yerine "Ayarlar" menüsünden "Fabrika Ayarlarına Sıfırlama" seçeneğini kullanmanız daha güvenli olacaktır.

İlgili Haberler
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.