CTF Yükleyici Nedir? Ctfmon.exe Ne İşe Yarıyor?

Windows kullanıcılarının genelde “Görev Yöneticisi” alanında görüp merak ettiği bir Windows hizmeti olan CTF yükleyici nedir ve ne işe yarar?

Yayınlanma:
CTF Yükleyici Nedir? Ctfmon.exe Ne İşe Yarıyor?

Windows kullanıcılarının genelde "Görev Yöneticisi" alanında görüp merak ettiği bir Windows hizmeti olan CTF yükleyici nedir ve ne işe yarar? Bilgisayarda arka planda sürekli olarak çalıştığına dikkat çektiğiniz CTF Loader veya Türkçe Windows sistemlerinde "Görev Yöneticisi" üzerinde CTF Yükleyici ne demek, bir virüs müdür ve ne işe yarar gibi sorularınızın yanıtını içeren bir rehberle daha karşınızdayız. Ctfmon.exe veya CTF Yükleyici, Microsoft Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda arka planda çalışan bir Microsoft hizmeti olarak işlev görüyor. MS Office uygulamalarından herhangi birini çalıştırdığınızda da Ctfmon.exe uygulama dosyası arka planda çalışmaya başlar, Office programını kapattıktan sonra da bu dosya görev yöneticisi üzerinde çalışmaya devam eder. Microsoft'un bazı diller ve metinleri kontrol eden yükleyici olan CTF loader, bir virüs değildir. mümkün olduğunca sistem üzerinden çalışmasını engellememenizde yarar vardır. ctf.jpg

CTF Yükleyici Nedir?

CTF Yükleyici, Windows üzerinden konuşma veya elle yaz yazma yoluyla Office programları üzerine girişi işlemek için kullanılmaktadır. Windows 10 ve daha eski sürümlerde Japonca ve Mandarin dillerinde girişleri işlemek için kullanılan CTF Yükleyici, Windows 11'den itibaren tüm metin girişlerini desteklemektedir. Ctfmon.exe uygulamasını devre dışı bırakmak Windows'un bazı işlemlerinin engellenmesine neden olabileceğinden devre dışı bırakmamak gerekmektedir. Ctfmon.exe, farklı dillerde klavye çevirisinden konuşma tanıma ve el yazısı gibi farklı kullanıcı giriş biçimleri için metin desteği sağlayan Microsoft hizmetidir. CTF Yükleyici tanım olarak birçok kullanıcı giriş biçimini kontrol eden bir Windows işlemi olarak adlandırılabilir. CTF Yükleyici, Windows 10 üzerinde konuşma, kalemli tablet gibi cihazlarda el yazısı ile yazma veya Japonca, Mandarin gibi dilleri destekleyen bir pişir yöntemi düzenleyicisi olarak çalışır. Ayrıca Windows Terminali gibi bazı Microsoft uygulamalarının sorunsuz çalışabilmesi için Ctfmon.exe daima açık olarak kalmalıdır. Ctfmon.exe programı Windows 11'de ise metin girişi, emoji tarzı anlamlı girişler, dokunmatik klavye, el yazısı gibi giriş yöntemi düzenleyicisi olarak işlev görür. CTF Yükleyici, Windows 11 işletim sisteminde standart QWERTY klavye dahil olmak üzere tüm metin girişleri için ayarlanmıştır.

Ctfmon.exe Bir Virüs Mü?

Ctfmon.exe, Windows işletim sisteminin normal bir parçasıdır ve bir virüs değildir. Bazı kötü amaçlı yazılım kodlayıcılar oluşturdukları zararlı yazılımları bu isimle yayınlayabilirler ancak bu oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Bunu kontrol etmek için Ctfmon.exe dosyasının Windows klasörü içerisinde olup olmadığını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Windows klasöründe bulunan Ctfmon.exe uygulaması yasal Windows parçası iken zararlı yazılımlar büyük ihtimalle farklı klasörlerde yer alacaktır. Ctfmon.exe dosyasının nerede bulunduğunu öğrenmek için Görev Yöneticisi üzerinde "İşlemler" sekmesine geçiş yaptıktan sonra "ctfmon.exe" veya "CTF Yükleyici" sağ tıklayıp "Dosya Konumunu Aç" tıkladıktan sonra yerini öğrenebilirsiniz.

Ctfmon.exe Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Ctfmon.exe uygulaması Windows 10 ve Windows 11 işletim sisteminde farklı işlemler gerçekleştirdiğinden devre dışı bırakmak için farklı yöntemler gerekmektedir. Ctfmon.exe devre dışı bırakmak Windows 10 üzerinde bazı Windows işlemlerini yapmanızı engellerken Windows 11'de ise her türlü metin girişinde problem yaşamanıza neden olacağından devre dışı bırakmamanızı tavsiye ederiz. ctfmon.jpg

Windows 10'da CTF Yükleyiciyi Kapatmak

Özellikle CPU ve performans konusunda sık sorun yaşıyor ve ctfmon.exe uygulamasını Windows 10 işletim sisteminde kapatmak istiyorsanız Görev Yöneticisi üzerinden işlemini sonlandırabilirsiniz. Ancak bazı Windows uygulama veya programlarını açtığınızda CTF yükleyici yeniden başlatılacaktır. Ctfmon.exe kalıcı olarak devre dışı bırakmak için "Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli" hizmetini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için "Başlat" menüsünden "Hizmetler" alanına giriş yapın. "Dokunmatik Klavye ve El Yazısı Paneli Hizmeti"ni görene kadar aşağı kaydırın, ardından sağ tıklayın ve "Özellikler"i seçin. Açılır menüyü tıklayıp "Devre Dışı" kısmını seçtikten sonra "Uygula" ile işlemi sonlandırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık ctfmon.exe arka planda çalışmayacak ve görev yöneticisi üzerinde bu uygulamayı görmeyeceksiniz.

Windows 11'de Ctfmon.exe Devre Dışı Bırakmak

Windows 11 işletim sisteminde ctfmon.exe uygulamasını veya Metin Girişi Yönetim Hizmeti devre dışı bırakılamaz. Görev Yöneticisi üzerinden ctfmon.exe'yi sonlandırdığınızda yeniden kontrol ederseniz tekrar aktif olarak çalışır halde göreceksiniz. CTF Yükleyici uygulamasını her ne nedenle olursa olsun devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Bu uygulamayı kapatmak Windows üzerinde birçok hata ile karşılaşmanıza ve hatta kalıcı farklı Windows sorunları ile başlasa kalmanıza neden olabilir. Ayrıca bu uygulamanın RAM ve işlemci kullanımı da yok denecek kadar az olduğundan performans amaçlı devre dışı bırakmak da pek mantıklı bir seçenek değildir.

İlgili Haberler
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.