USDZ Nedir ve .USDZ Dosya Uzantısı Nasıl Açılır?

Apple’ın ilk olarak WWDC 2018 etkinliğinde duyurduğu USDZ dosya uzantısı nedir ve ne amaçla kullanılır?

Yayınlanma:
USDZ Nedir ve .USDZ Dosya Uzantısı Nasıl Açılır?

Apple'ın ilk olarak WWDC 2018 etkinliğinde duyurduğu USDZ dosya uzantısı nedir ve ne amaçla kullanılır? Apple'ın WWDC 2018 etkinliğinde duyurulan ve Pixar işbirliği ile geliştirilen USDZ, genel olarak iOS platformunda Mesajlar, Safari ve Mail gibi uygulamalar tarafından kullanılmaktadır. USDZ dosyası bir nevi "0" oranında sıkıştırılmış ZIP arşivi olarak oluşturulmuştur. iOS 12 ve üzeri işletim sistemlerini kullanan Apple cihazlarında USDZ dosyaları açılabilmektedir.

USDZ Nedir?

USDZ, Apple tarafından geliştirilen ve özellikle artırılmış gerçeklik (AR) içeriklerinin depolanma ve paylaşılması amacıyla kullanılan bir dosya biçimidir. Temelinde Universal Scene Description (USD) adındaki bir dosta biçiminin temel alındığı USDZ ile artırılmış gerçeklik içeriklerine çok daha kolayca erişim sağlanıp taşınabilir olması yatmaktadır. USDZ dosyaları 3D modellemeler, animasyon ve metin ürünleri gibi tüm AR içeriklerine sahip olabilir. Bu uzantılı dosyalar artırılmış gerçeklik uygulamalarında kullanılmak üzere hazırlanırken iOS cihazlarında çalışan AR ve ARKit gibi platformlar aracılığı ile de açılabilir. Küçük boyutlu olmalarına rağmen oldukça yüksek performans sunan USDZ dosya biçimi, AR içerik türlerini çok hızlı bir şekilde yükleyip kullanmak amacıyla optimize edilmiştir. Bu uzantı türü aynı zamanda artırılmış gerçeklik içeriklerinin e-posta veya web platformu aracılığıyla paylaşılması amacıyla da kullanılabilir.

USDZ Dosyaları Nasıl Oluşturulur?

.USDZ uzantılı dosya türlerini oluşturmak için çeşitli yazılım ve araçlar aktif olarak kullanılmaktadır. Substance Painter, Adobe Dimension ve Autodesk Maya gibi 3D tasarım yazılımları ile USDZ dosyaları oluşturulabilir. Apple'ın Reality Composer ve Reality Converter gibi AR araçları da USDZ dosya uzantısı oluşturma ve bu uzantıları düzenleme işlemi için oldukça kullanışlıdır. .USDZ görüntüleme programlarının yanında iPhone ve iPad gibi iOS kullanan cihazlarda bu dosyalar açılabilir. Bir iPhone cihazı ile USDZ dosyasını açmak istediğinizde bu dosya AR Quick Look aracılığı ile otomatik olarak açılacaktır. Bu uygulama iOS'un kendi yapısal bünyesinde yerleşimlidir ve uygulamalar içinde bulmanız mümkün değildir. iPhone'da USDZ dosyasını açamıyorum diyorsanız iOS sürümünüzün 12 ve üzerinde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Zira iOS 12 işletim sisteminden daha eski iOS versiyonlarında USDZ dosyaları açılmayacaktır. Nihayetinde USDZ dosyaları, artırılmış gerçeklik içeriklerinin kullanımı, depolanması ve paylaşılması için kullanılmak amacıyla geliştirilen bir dosya şekli olarak karşımıza çıkar. iOS kullanan cihazlarda bulunan AR temel uygulamalarla USDZ dosyaları rahatlıkla açılıp erişilebilmektedir.

İlgili Haberler
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.