Çinli Astronotlar, Uzayda İnsan Kan Hücresi Yetiştirerek Bir İlki Başardı

Çinli Astronotlar, Uzayda İnsan Kan Hücresi Yetiştirerek Bir İlki Başardı

Uzayda İnsan Kök Hücresi Yetiştiren Çinli Astronotlar

Çin'in uzay istasyonu Tiangong'da görev yapan astronotlar, insan kök hücresi yetiştirmeyi başararak önemli bir adım attıklarını duyurdu. Bu önemli başarı, uzayda gerçekleştirilen ilk kök hücre yetiştirme deneyidir.

İnsan Kök Hücresi Yetiştirme Deneyi

South China Morning Post'un haberine göre, Çinli astronotlar, uzayda kök hücre yetiştirmeyi başardıklarını belirtti. Eğer bu bilgi doğrulanırsa, deneyin kök hücre araştırmalarından rejeneratif tıbba ve uzay yolculuklarının insan hücreleri üzerindeki etkilerine kadar çeşitli alanlarda büyük etkileri olabilir.

Çin, Uzayda Kan Hücresi Yetiştirme Konusunda Öncü

Hong Kong merkezli gazetenin haberine göre, geçen ay Çin tarafından embriyonik hücreler olan insan pluripotent kök hücreleri yörüngeye fırlatıldı. Bu hücreler, herhangi bir ana insan hücresine dönüşebilme özellikleriyle bilinir. Astronotlar, bu kök hücreleri iki yıl önce fırlatılan Tiangong uzay istasyonuna götürdü. Bilim insanları, hücreleri istasyondaki ileri yaşam bilimleri deneylerine ayrılmış bölümde yaklaşık iki hafta boyunca yetiştirmeye aldılar. Daha sonra ise yetiştirilen kök hücreleri ileri analizler için Dünya'ya geri getirdiler.

Çin Bilimler Akademisi'nden Açıklama

Çin Bilimler Akademisi'nden baş bilim insanı Lei Xiaohua, devlet kanalına yaptığı açıklamada, "Uzayda insan kanı kök hücreleri üretme deneyiminde ilk hedefimize ulaştık. Kök hücreler yörüngede iyi durumdaydı, toplanan veriler net ve beklentilerimizle uyumluydu" dedi.

Uzayda Kök Hücre Yetiştiren Diğer Ülkeler

Geçtiğimiz ay Cedar-Sinai'deki araştırmacılar, Uluslararası Uzay İstasyonu'na kök hücreler göndererek mikro yerçekiminde büyük miktarda kök hücre yetiştirip yetiştiremeyeceklerini incelemek istediler. Uzay, kök hücre yetiştirmek için ideal bir ortam gibi görünmektedir, çünkü hücrelerin üç boyutlu büyümelerine olanak sağlamaktadır, bu da tipik Dünya tabanlı laboratuvarlardaki kültüre edilmelerinden farklılık gösterir. Axiom Space ve uzay turistlerinden oluşan mürettebat, araştırmacıların değerli kargoyu istasyona taşımalarına yardımcı olmuştur.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.