Online Kromozomunuz Hangisi?

Online Kromozomunuz Hangisi?
Online kromozomunuz hangisi? Açık paylaşımcı mısınız, yoksa sadece alışveriş yapmaya mı programlı? İşte detaylı yanıtlarınız...

Internet ve sosyal medyanın yoğun şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, online kişilikler de sıkça tartışılmaya başlandı. Bu yönde gerçekleşen araştırmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Elde edilen son bulgulara göre online kişilikler beş farklı kategoriye ayrılıyor ve kategoriler arasında kesin çizgiler bulunuyor. Araştırmaya göre, internet ve sosyal medya kullanıcıları “Açık Paylaşımcılar”, “Salt Etkileşimciler”, “Sadece Alışveriş Yapanlar”, “Pasif Kullanıcılar” ve “Proaktif Koruyucular” olmak üzere beş farklı kişiliğe bürünüyor.

Açık Paylaşımcılar

Online tüketicilerin yüzde 21’i, ağırlıklı olarak erkeklerin yer aldığı (yüzde 60) bu kategoriye giriyor. Beşi arasında en dijital grup olan Açık Paylaşımcılar, online faaliyetlerinde risk almaktan kaçınmaya daha az meyilliler. Bunların yarısı günde 10 defadan fazla online oluyor ve kişisel bilgilerini paylaşırken karşılığında özel fiyatlar, erişim ve teklifler almayı bekliyor.

Salt Etkileşimciler

Bu kişilik (online tüketicilerin yüzde 21’i), en adanmış sosyal ağ kullanıcılarından bazılarını içine alsa da, bu kişiler teknolojiyi çok yakından takip etmiyorlar. Online alışveriş söz konusu olduğunda, bu kişilerin çoğunluğu (yüzde 80) ürünleri internet üzerinden araştırıyorsa da, yüzde 63’ü alışverişini gerçek mağazalardan yapmayı tercih ediyor.

Sadece Alışveriş Yapanlar

Bu online kişilik, alışveriş ve satın alımlarında bilgili olabilmek için yaptıkları araştırmalarda internete bel bağlıyor. Online tüm tüketicilerin yüzde 21’ini oluşturan bu internet kullanıcılarının çoğunluğu (yüzde 90) satın almadan önce ürünleri online olarak araştırırken yarısı da mağaza içindeyken cep telefonu ile en iyi fiyatları araştırıyor. Bu kitlenin sadece yüzde 37’si sosyal medya sitelerinin kendilerine yönelik reklamlar sunmak üzere kişisel verilerini kullandığını biliyor.

Pasif Kullanıcılar

Bu grubun üyeleri internetin değeri konusunda tam olarak ikna edilememiş durumdalar. Bu nedenle de Pasif Kullanıcılar online kişilikler arasında internet ve sosyal medyada en az zaman geçirenlerden oluşuyor. online tüketicilerin yüzde 20’sini içeren Pasif Kullanıcılar, sosyal ağlara daha az bağlanıyorlar (sadece yüzde 48) ve yoğun olarak online alışveriş yapmıyorlar. Diğer kişiliklere kıyasla, mobil cihazları üzerinden alışveriş yapmaya daha meyilliler.

1

Proaktif Koruyucular

Online tüm tüketicilerin yüzde 17’sini oluşturan Proaktif Kullanıcılar, hedef kitle pazarlamasından fazlasıyla haberdarlar; yüzde 82’si pazarlamacıların arama ve tarama geçmişlerini baz alarak kendilerini hedefleyebileceğini biliyor. Sosyal ağları pek kullanmayan ve tüm kişilikler arasında mahremiyet ayarları konusunda en ihtiyatlı kişiler olarak dijital ayak izlerini korumak ve kontrol altına almak için tedbirler alıyorlar. Tüketiciler Değerlerinin Farkında Araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 64’ü kişisel verilerinin satıcılar ve reklamcılar için değerli olduğuna inanıyor.

Birçok Tüketici Mahremiyet Ayarları Konusunda Bilgili: Araştırma, tüketicilerin yüzde 60’ının mahremiyet ayarlarını internet tarayıcıları üzerinde nasıl değiştirebileceğini biliyor. Tüketiciler Paylaştıkları Bilgi Karşılığında Kendilerine Özel Teklifler Almaktan Memnun: Tüketicilerin çoğunluğu (yüzde 55), şirketlerin paylaştıkları bilgileri baz alarak kendilerine özel teklifler göndermesinden memnun. Tüketiciler “Showrooming”i Benimsemiş Durumda: Tüketicilerin yarıya yakını (yüzde 49), en iyi fiyatlardan yararlandıklarından emin olmak için mağaza içindeyken mobil cihazları üzerinde fiyatları kontrol ediyor. Bu makalenin sunduğu verilerde MasterCard çokça tartışılan online kişiliklerle ilgili gerçekleştirdiği “Dijital Paylaşım ve Güven Projesi” adı altındaki araştırmasının sonuçları baz alınmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.