Toshiba Bilgisayarda Fn Tuşu Sorunu Kesin Çözümü

Toshiba Bilgisayarda Fn Tuşu Sorunu Kesin Çözümü

Yayınlanma:
Toshiba Bilgisayarda Fn Tuşu Sorunu Kesin Çözümü

Toshiba dizüstü bilgisayar modellerinin bazılarında F tuşları ve Fn tuşu kombinasyonlarının işlevlerinde hatalar gözlenmekte. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda F1 ile F12 tuşlarının her birinin ayrı birer fonksiyonu çalıştırması gerekiyor. Bu tuşlarla ses açma ve kapama işlemlerinden ekran parlaklığını ayarlamaya, mouse kilitleme özelliğinden web tarayıcısı veya diğer programları kapatma işlemleri gerçekleştirilebilir. Örnek verecek olursak "F5 tuşu" basıldığında açık olan web tarayıcıları kapatılması gereklidir.

"Fn tuşu" + "F5" tuşu kombinasyonunda ise mouse devre dışı bırakılıyor. Bazı Toshiba notebook modellerinde ise bu işlem tam tersi gerçekleşmekte. Yani F5 tuşuna basıldığında tarayıcıların kapatılması yerine mouse devre dışı bırakılmaktadır. Bu durum aslında bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Zira tarayıcılarda yapılan çalışmalar normalde olmaması bir kombinasyon çalıştırıldığında tamamen sıfırlanabilir. Bu sorunu düzeltmek için Toshiba Satellite Fn tuşu açma işlemini aktif ve sorunsuz olarak kullanmamız gerekiyor.

Toshiba Satellite Notebook Fn Tuşu Açma Sorunu ve Çözümü

Toshiba bilgisayarlarda Fn tuşu açma sorunu aslında güncelliğini kaybetmiş modellerde ve eski Windows işletim sistemlerinde sık görülür. Bu sorunun çözümü ise oldukça basittir. Birkaç adımda Toshiba Satellite Fn açma sorunu düzeltilebilir. İşte adım adım Toshiba bilgisayar Fn tuşu sorununun tam çözümü..

  1. Windows 7 ve Windows Vista kullanıcıları "Başlat" > "Tüm Programlar" > "Toshiba" > "Yardımcı Programlar" > "Donanım Ayarları" seçeneğine tıklayacak.
  2. Açılan pencerede aşağıdaki resimde görülen "Klavye" veya bazı bilgisayarlarda "Keyboard" sekmesine tıklayalım.
  3. Muhtemelen "Special function mode" yani ilk seçenek sizde aktiftir. Burada "Standard F1-F12 mode" seçeneğini aktif hale getirin.

toshiba satellite fn tuşu açma

BIOS Üzerinden Toshiba Fn Tuşu Açma İşlemi

Toshiba Satellite Fn tuşu sorununu BIOS üzerinden de düzeltebiliriz. Bunun için bilgisayarı tamamen kapatıp sonrasında açarken F2 ve Delete tuşlarına birlikte basarak BIOS ayarlarını açıyoruz. Aslında açılan menü BIOS'dan ziyade Toshiba'nın kendi sistemsel ayarlarının düzenlendiği bir bölümdür. Bundan sonra Fn tuşu açma sorunu şu adımlarla çözülüyor.

  1. Advanced > System Configuration bölümüne giriyoruz.
  2. Function Keys Mode menüsüne tıklayıp Standard F1-F12 mode seçeneğini seçiyoruz.
  3. F10 tuşuna basarak bu seçimi kaydediyoruz ve gelen ekranda "Yes" tuşuna basarak "Exit Saving Changes" ile değişiklikleri kaydediyoruz.
  4. Bilgisayar yeniden başlatılıyor ve ilk gelen pencerede Fn tuşları kombinasyonunu isteyen ekran gelecek. Değişikliği tamamlayın ve artık Fn ile F tuşları kombinasyonunu kullanarak olması gereken işlevleri gerçekleştirebileceksiniz.

toshiba fn tuşu sorunu Toshiba bilgisayar modellerinin bazılarında karşılaşılan Fn tuşu ile F tuşları sorunu için çözüm basamaklarını sizlerle paylaştık. Bu adımlar işletim sistemlerine göre farklılık gösterse de temel mantık aynıdır. Fn tuşu problemi ile karşılaşan ve başka çözüm yolu kullanan ziyaretçilerimizin yorumlarını bekliyoruz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.