Samsung, Modern AR/VR Gözlükleri İçin Yeni Sensörler Hazırlıyor

Yayınlanma:
Samsung, Modern AR/VR Gözlükleri İçin Yeni Sensörler Hazırlıyor
Samsung, modern AR/VR gözlükleri için yeni sensörler hazırlıyor. Samsung, geçmişte VR gözlükleri alanında sık sık adından söz ettirse de son yıllarda bu alandaki ilgisini kaybetmişti. Ancak son bilgilere göre firma, AR/VR gözlükleri için yeni sensörler geliştirmekte olduğunu duyurdu.

Karma Gerçeklik Başlıkları ve Samsung'un Yeni Sensörleri

AR ve VR cihazları piyasada on yılı aşkın bir süredir bulunmasına rağmen, Apple'ın Vision Pro adlı karma gerçeklik başlığı sektöre yeni bir ivme kazandırmış gibi görünüyor. Gelecekte daha fazla AR/VR başlığının piyasaya sürülmesi beklenirken, Samsung'un da bu tür cihazlar için yeni sensörler üretmeye hazırlandığı bildiriliyor.

Samsung İmzalı Yeni 3D ToF Sensörler

Elde edilen bilgilere göre, Samsung, bu hafta VLSI Symposium 2023 etkinliğinde yeni 3D ToF sensörlerini tanıtacak. İddialara göre, bu sensörlerden biri çip üzerinde bir ISP (Görüntü İşleme Birimi) bulunduracak ve 2 katmanlı bir işlem teknolojisine sahip olacak. Sensörün, 65nm BSI katmanı ve 28nm CMOS alanına sahip olduğu belirtiliyor. 3D ToF sensörünün ayrıca 60 fps kare hızında 5 metreye kadar mesafeleri ölçebileceği ifade ediliyor. Sensörün düşük güç tüketen bir çip olduğu ve güç tüketiminin 188mW'a kadar düştüğü kaydediliyor. Eğer bu bilgi doğruysa, modern AR/VR başlıklarında kesinlikle kullanılabilir bir sensörden bahsediyoruz. Bilindiği üzere, AR/VR başlıklarında yakındaki alanları, nesneleri ve el hareketlerini ölçmek için birden fazla sensöre ihtiyaç duyulmaktadır. Sensörler ne kadar hassas ölçüm yaparsa, kullanıcı deneyimi de o kadar iyileşir.

Samsung Electronics ve Yeni Sensörler

Samsung Electronics'in System LSI kolunun, bu sensörleri üreteceği ve geliştireceği belirtiliyor. Firmanın bu bölümü, mobil cihazlar için 5G modemler, telefonlar ve akıllı arabalar için ISOCELL kamera sensörleri üretmektedir. Ayrıca, Samsung'un yeni bir karma gerçeklik gözlüğü olan Galaxy XR'ı geliştirebileceği yönünde de söylentiler dolaşmaktadır. Bu nedenle, yeni sensör haberleri belki de bu yönde bir adımın habercisi olabilir. Hatırlanacağı üzere, Samsung, Gear VR ile mobil odaklı cihazlar ve uygulamalar üzerinde çalışmalar yürütmekteydi. Ancak, 2020 itibariyle firma bu alandan çekilme kararı almıştı.  

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.