Neuralink Nedir Elon Musk’ın Neuralink Projesi Neler Getiriyor?

Neuralink Nedir Elon Musk’ın Neuralink Projesi Neler Getiriyor?

Yayınlanma:
Neuralink Nedir Elon Musk’ın Neuralink Projesi Neler Getiriyor?

Neuralink nedir ve bu yeni teknolojinin potansiyeli nedir? Neurolink nedir ve nasıl çalışır? Son evrede insan beynine çip takılarak, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi düşüncesinden (!) hareketle yola çıkılan bu projede, insanın tam manasıyla makineleştirilmesi ve kontrol edilmesi söz konusu…

  • Neuralink nedir
  • Neuralink fiyat
  • Neuralink maymun
  • neuralink nedir, ne işe yarar
  • Beyin çipi nedir
  • Neuralink çip nedir
  • Neuralink ekşi
  • Neuralink nasıl çalışır

Neuralink Nedir?

Neuralink nedir? Bu yeni teknolojiyi beyin mühendisliğinde yeni bir atılım olarak tanıtıyorlar. Felçli vücut fonksiyonlarına sahip hastalara yardımcı olmak için beynin protez kontrol makineleriyle iletişim kurmasını sağlayan yapay zeka geliştirdiklerini iddia ediyorlar. Felçli bir hastanın beyniyle robotik uzuvları kontrol etmesine izin veren bir cihazı test ediyorlar. Nihai hedefleri, beyinlerinin her birine implante edilmiş bir çip ile tam olarak işleyen bir insan siber alanı yaratmaktır. Çip aslında beyinde bulunan gerçek sinir dokusunun çok küçük bir kopyası. Robotik kol için bir kontrolör görevi görür ve ayrıca beynin gönderdiği sinyaller için bir alıcı görevi görür. Çipi kullanmanın ardındaki fikir, felçli insanların yaşam konforunu yükseltmektir. NeuroLink nedir? Temel olarak, teknolojinin arkasındaki fikir, kafatasına implante edilen implantlara iki set yapay sinir eklemektir. Sinyali iletmek için kullanılan kablo seti deriye yapıştırılır, ancak kafa hangi pozisyonda olursa olsun, neuralink cihazı sinyalleri alacaktır. Bu sinyaller alındıktan sonra, cihazdan beyne kablosuz olarak iletilecektir.

Neuralink Nasıl Çalışır?

Beynine çip takılan biri, neuralink implantı aracılığı ile, şirketin tesisinde bulunan uzak bir birime sinyaller gönderecek. Bu uzak ünite daha sonra sinyalleri işleyecek ve kişinin bilgisayarlı protezini kullanmasına yardımcı olacak. Neuralink implante edildikten sonra vücutta nasıl çalışır? Elektrotlar beyne bir kez yerleştirildiğinde, sadece orada durmazlar. Cerrahi olarak çıkarılmadan önce altı aya kadar yerinde kalırlar. Ancak kullanılan yeni teknoloji, cihazların beyinde çok daha uzun süre, muhtemelen üç yıla kadar kalmasını sağlıyor. Her şey iyi güzel de sinyallerin kablosuz olarak gönderimi, kablosuz ağın hacklenmesi tehlikesini de getiriyor. Beyindeki tüm işlevlerin dijital platforma taşınması çalınması ve kullanılması mümkün. Bireysellik sır ve özel alan tabirlerini kökünden dinamitleyen bir proje olduğu açık. Neuralink projesi sadece sağlık alanında, hastaların yaşam kalitesini yükseltmek için oluşturulmadı. Askeri görevler için oluşturuldu. Yüzeyde ise bu teknolojinin yapacağı şey, teknolojiyi insanların zevk alması için daha kullanıcı dostu hale getirmek olarak ifade edilse de, bir savaş durumunda askerlerin uzak üniteden birebir beyne sinyaller gönderilerek daha da motive edilmesi sağlanacak. Daha iyi savaşıp daha çok insan öldürecek. İnsanı makineleştirme çabasının daima doğallığı bozma gibi kötü bir sonucu olacak.

Neuralink Projesinin Faydası Yok mu?

Yeni teknolojiyle ilgili heyecan verici olan şey, bize insan beyni işlevini bedenlerimizle geliştirme şansı vermesidir. Nöro-stimülasyon yoluyla beyinlerimize daha fazla güç verebilir ve hatta sorunları çözmek için bu çip yardımı ile uzak üniteden yardım alma söz konusu. Bununla ilgili heyecan verici olan şey, gerçek yapay zekanın sinir ağlarımıza yerleştirilmesi… İlk deneme bir maymunda başladı ve maymun bilgisayar karşısında oyun oynayabildi. Evet beyninde hasar olan hastaların bir nebze yaşam kalitesini yükseltmek için iyi olabilir. Hatta PC oyunlarını klavye Mouse kullanmadan oynamak için de yararlı olabilir. Fakat diğer amaçları tehlikeli görünüyor.

Neuralink Zararlı Olabilir

Bu proje, İnternet üzerinden iletişim kurabilen bir yapay zeka sisteminin oluşturulmasını içeriyor. Bu sistem, makinelerin mevcut e-posta veya metin mesajlaşma sistemleriyle karşılaştırılabilir bir şekilde gerçek zamanlı olarak bilgi alışverişi yapmasına izin vereceği için tehlikeli olabilir. Bu, makineden makineye veya insandan insana veri aktarımının İnternet üzerinden anlık mesajlaşma hızında gerçekleşebileceği anlamına gelir. Pek çok kişinin, eğer bu proje gerçekleşirse- bireylerin kötü niyetli saldırganlar tarafından manipüle edilecekleri anlamına geliyor. Pazarlama stratejileri için malzeme bolluğunun yanı sıra, kişisel bilgilerin başkalarının eline geçmesinin doğuracağı kötü sonuçlar da cabası olacak.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.