Intel Raptor Lake Refresh İşlemcilerin Çıkış Tarihi Belli Oldu

Yayınlanma:
Intel Raptor Lake Refresh İşlemcilerin Çıkış Tarihi Belli Oldu

Intel Raptor Lake Refresh İşlemcileriyle Ryzen 7000X3D Serisine Rakip Olacak

Intel, kullanıcılarla buluşturduğu 13. Nesil Raptor Lake işlemcilerine rakip olmak için AMD Ryzen 7000X3D serisine yanıt vermeye devam ediyor. Bu kapsamda, yakın zamanda tanıtılması beklenen 14. Nesil Raptor Lake Refresh işlemcileriyle ilgili yeni sızıntılar ortaya çıkmaktadır. Son olarak, Intel tarafından yayınlanan bir raporda Raptor Lake Refresh işlemcilerin çıkış tarihi açıklandı.

Intel Raptor Lake Refresh İşlemcileri İçin Belirlenen Tarih

Intel Raptor Lake Refresh, adından da anlaşılacağı gibi mevcut 13. Nesil Raptor Lake işlemcilerde küçük optimizasyonlar getirecektir. Bildirilere göre, bu yeni CPU'lar Intel 7 işlem düğümünü kullanmaya devam edecek ve mevcut LGA 1700/1800 anakartlarla uyumlu olacaktır. Bu nedenle, Meteor Lake/Arrow Lake mimarisinden önce bir geçiş dönemi niteliği taşıyacaktır. Çin medyası ECSM'nin donanım sızıntılarına dayanarak, Raptor Lake Refresh işlemcilerin LGA1700 platformunun ömrünü en az bir yıl daha uzatacağı ve Aralık 2023'e kadar tanıtılacağı belirtilmektedir. Bu bağlamda, K serisi modellerin Ekim ayında, kilitli olmayan işlemcilerin ise Kasım/Aralık ayına kadar duyurulması beklenmektedir. Ayrıca, benzer bir güncelleme Sapphire Rapids Refresh Xeon W-2500 ve W-3500 serileri için de geçerli olacaktır.

Meteor Lake-S İptal Edildi, Arrow Lake-S İçin Güncelleme Bekleniyor

Meteor Lake-S'in iptal edilmesiyle birlikte, Arrow Lake-S için gerçek bir masaüstü güncellemesinin 2024'ün 4. çeyreğine kadar olmayacağı belirtilmektedir.

Intel Lansman Programı

  • Raptor Lake Refresh-K serisi: Ekim 2023
  • Raptor Lake Refresh: Kasım/Aralık 2023
  • Sapphire Rapids Refresh: 2024 başı (Xeon W2500/W3500)
  • Meteor Lake-H: Q4 2023
  • Meteor Lake-S: İptal edildi
  • Arrow Lake-S: Q4/2024 - Q1/2025
Intel henüz Raptor Lake Refresh işlemcilerle ilgili resmi bir bilgi paylaşmamıştır. Ancak yeni sızıntılar ve mevcut LGA1700 anakartlar için yapılan BIOS güncellemeleri, Raptor Lake Refresh'in varlığını doğrulamaktadır. Bu nedenle, önümüzdeki haftalarda daha fazla bilgi paylaşılması beklenmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.