Elon Musk Yönetimiyle Birlikte Twitter'ın Karşılaştığı Müzik Yayıncılarından Gelen Dava Şaşkınlık Yarattı!

Yayınlanma:
Elon Musk Yönetimiyle Birlikte Twitter'ın Karşılaştığı Müzik Yayıncılarından Gelen Dava Şaşkınlık Yarattı!
Twitter, Elon Musk'ın yönetimine geçmesiyle birlikte birçok sorunla mücadele etmek zorunda kaldı. Şimdi ise platform, yeni CEO'suyla birlikte çeşitli yasal savaşlarla karşı karşıya kalıyor. Bu savaşlardan biri de müzik yayıncılarıyla olan dava. Son haberlere göre Twitter, birçok müzik yayıncısı tarafından milyonlarca dolarlık dava ile karşılaştı. İşte detaylar!

Müzik Yayıncıları Twitter'a 250 Milyon Dolarlık Dava Açtı!

Elon Musk'ın Twitter'ın başına geçmesinden bu yana şirket üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Şirket içinde yapılan değişikliklerin yanı sıra platform üzerinde de yenilikler gerçekleşirken yasal mücadeleler de sürüyor. Şirket, yeni CEO'yu karşılamasının yanı sıra yeni davalara da maruz kaldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği (NMPA), büyük telif hakları ihlali nedeniyle Twitter'a 250 milyon dolarlık bir dava açtı. Nashville'deki Federal Bölge Mahkemesi'nde açılan dava kapsamında NMPA, Twitter'ın kâr amacıyla "ihlal yapmaya izin verdiğini ve teşvik ettiğini" iddia etti. Davanın içerisinde 17 müzik yayıncısı yer alıyor ve Twitter'a birçok telif hakkı ihlali bildirimi yapıldığı söyleniyor. Ayrıca şirketin bu ihlali düzeltmek için herhangi bir adım atmadığı gerekçesiyle 150 bin dolara kadar para cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

Elon Musk, Müzik Şirketleriyle Lisans Anlaşması Görüşlerini Durdurdu!

Bildirilenlere göre Elon Musk, şirketin başına geçtikten sonra müzik şirketleriyle lisans anlaşmaları yapma görüşmelerini durdurdu. Dava kapsamında Twitter'da telifsiz kullanılan 1700'den fazla şarkının listesi bile verildi. NMPA Başkanı David Israelite, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. "Elon Musk, yeni bir Twitter CEO'sunun altı hafta içinde göreve başlayacağını duyurdu. İlk iş olarak platformdaki devasa miktardaki lisanssız müzik konusunu ele almalı. Şarkıların bir değeri vardır." Bu olayların yanı sıra, söz konusu ihlallerin önemli sonuçlar doğurduğunu da belirtmek gerekir. İhlallerin Twitter'a, müzik lisansları için ödeme yapan TikTok, Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat gibi rakiplere karşı haksız avantaj sağladığı belirtiliyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.