Dünyaya Benzeyen Tam 45 Gezegen Keşfedildi

Su ve atmosfer konusu dahil olarak Dünya’ya benzeyen nitelikleri bünyesinde barındıran 45 yeni gezegen tespit edildi.

Yayınlanma:
Dünyaya Benzeyen Tam 45 Gezegen Keşfedildi

İsveçli bilim insanları Lulea Teknoloji Üniversitesi’nin bünyesinde yaptıkları çalışmalar sonrası dünyaya benzeyen 45 gezegen tespit ettiklerini açıkladılar.

Belirlenen bu 45 gezegenin atmosferlerindeki kimyasalların Dünya’dakilere benzeyip benzemediği konusunda çalışan araştırmacılar aynı zamanda gezegenlerin sıcaklıkları, maddelerin uzaya ne kadar sürede salındığını analiz ederek sonuçlara ulaştılar.

Önce 55 adet gezegen değerlendirilirken bu 55 gezegenin içerisinde yalnızca 17’sinin dünyaya benzer olabileceği tespit edildi. Daha sonra araştırmaları geliştiren bilim insanları kriterleri karşılayan 28 gezegen daha tespit etti. Bu şekilde toplam sayı 45’e yükseldi. Araştırmacılar CHEOPS ile bir süre sonra araştırmalarına başlayacak. James Webb teleskobunu da çalışmalara dahil edecek olan bilim insanları, gelişmiş yer ve uzay tabanlı görevleri bu araştırmayı kullanacak ve keşifler yapılabilecek.

Avrupa Uzay Ajansı’nın 18 Aralık 2019 tarihinden bu yana dış gezegenleri gözlemlemek için kullandığı CHEOPS, büyük bir uzay teleskobu. Daha önceki çalışmalarda kullanılan teleskobun, 2021 yılında James Webb Teleskobu’nun göreve başlaması ile birlikte görevinin bitmesi bekleniyor. Yörüngeye fırlatılacak olan James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerin atmosferinin yaşam için uygun olup olmayacağını araştıracak.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.