Çentiksiz iPhone için Geri Sayım Başladı!

Yayınlanma:
Çentiksiz iPhone için Geri Sayım Başladı!
Apple, çentiksiz iPhone ve MacBook için aldığı patentle dikkatleri üzerine çekti. İşte yeni teknolojinin detayları:

Çentiksiz Ekran için Patent Aldı

Apple, iPhone X modelleriyle birlikte çentikli tasarıma geçiş yapmıştı. Uzun süredir Mac modellerinde de benimsenen bu tasarım, Apple'ın simgesi haline gelmiş durumda. Ancak iPhone 14 Pro modelleriyle birlikte Apple, farklı bir çentik tasarımıyla karşımıza çıkacak ve yakın gelecekte çentiklere veda etmeye hazırlanıyor. Apple cihazlarında bulunan çentikler, kameranın yanı sıra Face ID ve ortam ışığı sensörlerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle Face ID gibi teknolojiler, Apple'ın şimdiye kadar çentiksiz bir tasarım kullanmasının önüne geçmişti. Ancak Apple'ın Avrupa'da aldığı bir patent, bu durumu tamamen değiştirecek gibi görünüyor.

Işıkla Dolu Saydam Alanlar

Çentik içerisinde yer alan kamera ve sensörlerin yeterli ışığı alması, cihazların verimli bir şekilde çalışmasında büyük bir faktör. Apple ise aldığı patentle bu soruna çözüm getirdiğine inanıyor. Şirket, ekranlara bu bileşenler için gerekli miktarda ışığın girmesine izin verecek saydam alanlar ekleyerek sorunu ortadan kaldırma niyetinde. Apple, ekrana saydam alanlar ekleyerek tüm bileşenlerin ihtiyaç duydukları ışığı alabileceğine ve ana ekranın altına gizlenebileceklerine inanıyor. Tabii ki bu durum bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor: Saydam bölgeler, genel görüntüyü bozar mı? Şirketin aldığı patentte, bu sorunun cevabı da mevcut. Apple, saydam bölgelerin mümkün olduğunca küçük olacağını ve gözle görünmeyeceğini ifade ediyor. Milimetrenin 10 milyonda biri boyutlarında olacak deliklerin kullanım sırasında herhangi bir olumsuz etki yapmayacağı belirtiliyor.

Çentiksiz iPhone ve MacBook Modelleri Yakında Geliyor

Çentiksiz tasarımları daha önce diğer markalardan görmüş olsak da Apple, bu konuda geride kalmış gibi görünüyordu. Ancak bu patentle birlikte ilerleyen dönemde çentiksiz iPhone ve MacBook modellerini görebileceğiz. Peki, siz olası bir çentiksiz iPhone modeli hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.