Güneş Enerjisi Ekonomik Elektrik Kullanımı ve Isınma Sağlıyor

Güneş Enerjisi Ekonomik Elektrik Kullanımı ve Isınma Sağlıyor

Başlangıçta sadece su ısıtmada kullanılan güneş enerji sistemleri, günümüzde elektrik de üretebiliyor ve üst seviyede bir enerji tasarrufu sağlanıyor...

Başlangıçta sadece su ısıtmada kullanılan güneş enerji sistemleri, günümüzde elektrik de üretebiliyor ve üst seviyede bir enerji tasarrufu sağlanıyor. Güneş enerjisi ile ısınan su merkezi ısıtmada kullanılarak yakıt tasarrufu da gerçekleştirilmiş oluyor. Tüm bunları maliyetsiz yapabilen güneş enerjisi aynı zamanda çevre dostu olması nedeniyle de elverişli bir hal alıyor.

Türkiye, ekvatora yakınlığı nedeniyle güneş ışınlarını dik alması ve güneşlenme süresinin uzun süreli olması nedeniyle güneş enerjisinden yararlanmak açısından şanslı bir ülke. Özellikle Şanlıurfa güneş enerji sistemleri açısından en ideal bölgelerden biri. Şanlıurfa’da özellikle tarıma elverişli olmayan alanlara kurulan güneş enerjisi panelleri ile bölge ekonomisine katkı sağlanabiliyor.

Güneş Enerjisi Neden Kullanılmalı?

Güneş enerjisi milyonlarca yıl tükenmeyen ve azalmayan bir enerjidir. Tüm dünya ülkeleri tarafından kullanılabilmesi ve ülkeler arasında bir enerji bağlılığı oluşturmaması, güneş enerjisi sistemlerini cazip hale getiriyor. Doğalgaz, kömür gibi yakıtlarda görülen kükürt, karbon, duman, gaz benzeri zararlı madde salınımı görülmediğinden, güneş enerjisi çevre dostudur ve radyasyon barındırmadığı için kanserojen etkisi de yoktur. Güneş enerjisi sistemlerinin karmaşık bir teknolojisi ve kurulum sonrası ortaya çıkan yüksek bakım maliyetleri yoktur. Güneş enerjinin kullanım alanları, ısı, elektrik ve hidrojen enerjisi sağlayabildiği için kullanım alanı da oldukça geniştir. Binalarda;

  • Suyu ısıtarak hem kullanılabilir sıcak su sağlar,
  • Elektrik üreterek elektrik enerjisinden tasarruf sağlar,
  • Ürettiği elektrikle sıcak suyu pompalayarak merkezi ısıtma sağlar.

Endüstride kendi elektriğini üretmenin yanında; güç üretimi, pişirme, yıkama, ağartma gibi aşamalarda güneş enerjisi sistemi kullanılabiliyor. Elektrik harcamayan ve yakıt kullanmayan fabrikalar böylece çevreci ve ekonomik bir süreç izleyebiliyor. Aynı zamanda güneş enerjisine bağlı olarak kurulan solar sulama sistemleri ile elektriğin ulaşamadığı sulama gereken yerlerde 70 metre derinlikten suyun pompalanarak çıkarılması ve sulamanın gerçekleştirilmesi sağlanabiliyor.

Ev, fabrika ve sulamada güneş enerjisi sistemlerinden yararlanmak ve ürünleri incelemek için www.selamelektronik.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Güneş panelleri, solar sulama sistemi, ek panel ve akü sistemi alışverişinizi selamelektronik.com internet sitesinden yapabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0