Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelik Yatırımlar Artıyor

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelik Yatırımlar Artıyor
Rüzgâr ve güneş enerjisi, küresel elektrik üretiminin %10’luk dilimini karşılayarak rekor kırdı...

Özellikle insan kaynaklı iklim değişikliklerinin son dönemde fazlasıyla hissedilmesi ile beraber yenilenebilir kaynaklar tarafından mutluluk verici bir haber daha geldi.

Ember adında düşünce kuruluşunun yayınlamış olduğu verilere göre 2020 yılının ilk yarısında rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilmiş olan elektrik, toplam üretilen enerjinin %10’luk dilimini karşıladı. Bir önce ki yıl ile kıyaslandığında %14’lük bir artış ile karşılaşıyoruz. Yani bu değer yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisi adına yeni bir rekor anlamına geliyor.

Kömür santral kaynaklı elektrik üreminin ise düşüş gösterdiği ilk altı aylık süre, ne yazık ki 2015 yılında imzalanmış olan Paris İklim Anlaşması’nda imza alınan ve sıcaklık artışlarını 1.5 santigrat derecenin altında tutma hedefini karşılamak için maalesef yeterli değil.

İngiltere öncü...

Yenilenebilir kaynaklara en fazla yatırım yapan bölge %21 oranla Avrupa, en çok yatırım yapan ülke ise %33 pay ile İngiltere olarak gözüküyor. Elektrik ihtiyacının ortalama onda birlik bir bölümün rüzgar ve güneş’ten sağlayan ülkemizde bu ülkeler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda bu verilerin daha iyi derecelere gelerek insanlık adına daha umut verici haline gelmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.