İlk Yerli ve Milli Uydumuz Türksat 6A Fırlatma Platformuna Yerleştirildi

İlk Yerli ve Milli Uydumuz Türksat 6A Fırlatma Platformuna Yerleştirildi
Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.40’de uzaya fırlatılacak. Türksat 6A fırlatma videosunu canlı olarak gururla izleyebilirsiniz.

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla üretilen ilk haberleşme uydusu olan Türksat 6A, 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.40’de uzaya fırlatılacak (Hava şartları sebebiyle 01:30'a ertelendi). 10 yıllık üretim serüveni olan bu milli gurur projesi, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilmek için rokete bağlanmış durumda. 49,9 derecede 90 günlük süre geçirdikten sonra ardından 50 dereceye ve son olarak da asıl çalışma yörüngesi olan 52 dereceye geçmesi planlanıyor.

Fırlatma için Türkiye'den Türkçe geçilen onay anonsu ile fırlatma başlayacak.

Türkiye, Avrupa ve Güney Asya’ya hizmet verecek olan uydu, TV yayıncılığı ve geniş kapsama alanı ile uydu haberleşme hizmetleri sunacak. Türksat 6A, üstün teknolojik özellikleri ve geniş kapsama alanıyla dikkat çekiyor. 15 yılı aşkın görev süresiyle Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde yer alacak. Dünya nüfusunun %65’ine denk gelen yaklaşık 5 milyar kişiyi kapsama alanına alacak olan Türksat 6A, Türkiye’nin uydu haberleşme kapasitesini önemli ölçüde artıracak. Ayrıca, İHA ve SİHA’larla entegre çalışabilme yeteneği bulunan uydu, gemiler ve uçaklar tarafından da kullanılabilecek.

Türksat 6A’nın fırlatılma anını kaçırmak istemeyenler için birçok izleme seçeneği mevcut. Bu tarihi an, Türksat Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlenecek olan törende canlı yayınla izlenebilecek. Aynı zamanda, SpaceX YouTube kanalı ve Türksat A.Ş. Youtube Canlı yayınından izleyebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projelerinden biri olan Türksat 6A, jeosenkron haberleşme uydusu olarak görev yapacak ve Türkiye’yi haberleşme uydusu üretebilen 11 ülke arasına yerleştirmiş olacak. Bu fırlatma, ülkemizin teknolojik gelişimini ve uydu teknolojisindeki gücünü bir kez daha gözler önüne serecek.

???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ☹️ ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ☠️ ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ❤️ ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ❣️ ???? ???? ???? ???? ???? ???? ????️ ???? ???? ???? ???? ???? ✋ ???? ???? ???? ???? ✌ ???? ???????? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ☝️ ???? ???? ✊ ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ✍ ???? ???? ???? ???? ???????????????? ???? ???? ????️ ???? ???? ????️ ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???? ???????? ????‍???? ????‍???? ???? ???????? ???????? ???? ????‍♀️ ????‍???? ????‍???? ????‍♂️ ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ???? ???? ???? ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍♂️ ????‍♀️ ????‍⚕️ ????‍⚕️ ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍⚖️ ????‍⚖️ ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍???? ????‍????

%80'in üzerinde yerlilik oranıyla göğsümüzü kabartan Türksat 6A’nın Türkiye’ye sağlayacağı faydalar ve bu büyük projenin detayları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.