Dijitalleşmenin önemi Ankara’da konuşuldu

Dijitalleşmenin önemi Ankara’da konuşuldu

Yayınlanma:
Dijitalleşmenin önemi Ankara’da konuşuldu

MAG Medya İmtiyaz Sahibi Can Çavuşoğlu ve MAG Medya Genel Yayın Yönetmeni Beril Çavuşoğlu’nun girişimleriyle hayata geçen ABT Summit’in Divan Ankara Otel’de gerçekleşen ilk programında, dijital dünyanın yeni trendleri ve teknolojik gelişmeleri değerlendirdi.

Dijital dönüşümün artık bir çok sektörde kendisini göstermeye başladığını anlatan Can Çavuşoğlu “Robotların ve yapay zekanın konuşulduğu dünyada, bu duruma ayak uydurmadan; endüstri 4.0 olmadan gelişmiş ülkeler pazarında yerimizi alamayız. Bu anlamda dijitalleşmeyi hem ülkemiz hem de firmalar olarak ilk noktaya koymalıyız” dedi.

Dünyadaki gelişmelerin yakından takipçisi olacaklarını söyleyen Beril Çavuşoğlu ise “Bu noktada hızlı adımlar atabilmek adına hayata geçirdiğimiz ABT (Academy of Business & Technology) Summit Programı ile birbirinden değerli isimleri Başkentli iş insanları ile buluşturacağız” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmasını yapan Qbicom Kurucu Ortağı Anıl Çil, artık zamanın dijitalleşme ‘çağı olduğunu söyledi. TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ise zamanın teknoloji çağı olduğunu söyleyerek “Dijitalleşme, bilim ve teknoloji anlamında gerekli adımlar atılmalıdır. Önceliklerimizi ve kaynaklarımızı bu anlamda doğru şekilde kullanmamız gerekiyor. İnovasyona özellikle de AR-GE’ye odaklanmalıyız.

Ankara Üniversitesi ile birlikte Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASTAM)’ ni hayata geçirdik. Bu merkezler çoğalmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynaklar ve pazarlar sorgulanmalı

Türkiye’nin dijital alt yapısı, firmaların dijital dönüşüm ile birlikte yapması gereken detayların paylaşıldığı zirvede konuşan Emlak Jet Ceo’su Gizem Moral Kunter, dünyanın çok önemli bir değişime şahitlik ettiğin, anlatarak “Eskiye bağlı kalarak ne yazık ki hayatta kalınamayacağını bazı büyük şirketlerin ayakta kalamayışı ile yakından görmüş olduk. Bazı şirketlerin ise bundan 10 yıl önce yokken günümüzde kökleşmiş yapılar haline geldiklerine şahit oluyoruz.

Artık bu dönüşüm sürecine hakim olan firmalar ayakta kalabiliyor” dedi. Vestel Tüketici Elektroniği Pazarlama Grup Müdürü Osman Badur ise Türkiye’nin genç nüfusu ve dinamiği ile önünün çok açık olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bizim en büyük kalemiz eğitim sektörü olmalı. Dijital sektörün içine doğan çocuklarımızın önünü açmak gerekiyor”dedi. Dijital pazarda yer alabilmek için firmaların atak yapması gerektiğini de aktaran Badur zamanın önemine dikkat çekerek“Önceden bir televizyon için 700 tedarik firmasından ayrı ayrı ürünler alıyorduk.

Bu durumun bizlere ne kadar olumsuz dönüşleri olduğunu tecrübelerimizle gördük. Zaman ve hız kavramı üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor

Dijital dönüşüme dikkat çekilmeli

Vestel olarak dijitale bütçelerinin yarısını ayırdıklarını kaydeden Osman Badur “Vestel, 2019 ‘da Endüstri 4.0’ın ilk Türk firması olacak” dedi. Bazı sektörlerde online ve mağaza satışının değişkenlik gösterdiğini de aktaran Badur “ Online satışımız yüzde 2 mağaza satışımız ise 98. Bizim müşterilerimiz bire bir temas kurmak istiyor. Vakitte para da artık çok değerli. Müşteri odaklı anlayış belirlenmeli” dedi. Yürüttükleri Anneler Günü’ne özel hazırladıkları reklam kampanyasına da değinen Vestel Tüketici Elektroniği Pazarlama Grup Müdürü sözlerine şunları ekledi: “Anneler Günü’nde küçük ev aleti satmıyoruz” mottosuyla yola çıktık ve satmamak için gerçekten elimizden geleni yaptık. Verilerimize baktığımızda ise; reklam filmimizin çok olumlu tepkiler aldığını ve en çok satışı o dönemde yaptığımızı gördük.

Gayrimenkul aramaları %200 arttı

Firmaların da kendisini yenilemesi gerektiğini ve müşterilerin sorularına hızlı dönüş sağlaması gerektiğinin altını çizen Gizem Moral Kunter “Emlak sektörü ülkemiz ekonomisine değer katan en büyük sektörlerden biri. Bizde bu noktadan hareketle yola çıkarak Emlak Jet’i kurduk. Verilerimizi incelediğimizde görüyoruz ki gayrimenkul aramaları son yıllarda yüzde 200 oranında artış gösterdi. Bu trafiğin yüzde 70’i ise telefon üzerinden yapılan aramalar. Bir diğer ilgi çekici detay ise; sitemizde yer alan ilanların yüzde 70’inin 300 bin TL üzeri projeler olması. Vatandaşların yüzde 70’i ise 300 Bin TL bandının altında projeler arıyor. Arz ve talep birbiriyle uyuşmuyor” açıklamasında bulundu. Kunter ülkemizde aylık 100 bin ev satıldığını da sözlerine ekledi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.