Antarktika’da Kurulacak ‘Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’ için Ön Fizibilite Ekibi Yola Çıktı

Antarktika’da Kurulacak ‘Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’ için Ön Fizibilite Ekibi Yola Çıktı

Yayınlanma:
Antarktika’da Kurulacak ‘Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’ için Ön Fizibilite Ekibi Yola Çıktı

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uhdesinde başlayan çalışmalar çerçevesinde; Türkiye'nin kutup bilimleri araştırmalarını yürüten ilk ve tek merkezi İTÜ PolReC’in ön fizibilite ekibi, Antarktika'da kurulması planlanan “Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü” için en doğru noktayı tespit etmek üzere yola çıktı.

Bütün dünya ülkeleri bir gün gelecek, yeryüzünde kuraklık yaşandığında Antarktika’ya gözünü dikecek, çünkü Antarktika dünyanın yüzde 70 tatlı su rezervlerine sahip…

Dünya üzerinde yaşanabilecek bu felaket senaryosuna karşın Arktik ve Antarktik coğrafyaları dünya nüfusunun kurtuluşu olarak görülüyor. Bu nedenle birçok ülke bölgede artık askeri değil bilimsel odaklı yatırımlar yapıyor, iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi, enerji gibi alanlarda bilimsel araştırmalar yürütüyor.

Türkiye’nin bu denli önemli bir süreçte rol üstlenmesi ve bu coğrafyalarda bilimsel, teknolojik, ekonomik ve siyasal boyutlarıyla kısa ve orta vadede nasıl var olacağına yönelik çalışmaları hız kesmeden sürdürmesi gerekiyor. Türkiye bugün bölgedeki olumlu yapının içinde olduğu takdirde, bir gün karar mekanizmasının ve sisteminin içerisinde de olabilecek.

Ekip, ‘Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’ için en doğru noktayı tespit edecek Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uhdesinde başlayan çalışmalar çerçevesinde İTÜ PolReC’in ön fizibilite ekibi, Antarktika'da kurulacak “Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü” için en doğru noktayı tespit etmek üzere 24 Şubat 2017’de yola çıktı. Bu hedefle bölgeye giden ekibin araştırma ve fizibilite çalışmalarını tamamlamasının ardından, Antarktika’da Türkiye’nin bayrağını dalgalandıracağı ‘Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’ kurulacak.

Türkiye’nin bilim insanlarına ve üniversitelerine Antarktika Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü’nde bilimsel araştırmalarını yapabilme imkânı sunulacak. İTÜ PolReC Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy liderliğindeki ön fizibilite ekibinde Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ersan Başar, Hitit Üniversitesi’nden Öğr. Gör. M. Nurullah Alkan ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Burak Karacık, Dr. Hakan Yavaşoğlu, Arş. Gör. O. Sabri Durak, Arş. Gör. Ayşe Giz Gülnerman Gengeç, Kaptan Özgün Oktar ve Kaptan Sinan Yirmibeşoğlu yer alıyor.

İnsanlığın kurtuluşu Kutuplarda

İTÜ PolReC Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy, kutup araştırmalarının küresel bir politika meselesi olduğunun altını çizerek; " Antarktika hiçbir dünya ülkesine ait değil ancak 53 bayrak ülkesi tarafından yönetiliyor. Arktik ve Antarktik coğrafyaları, ülkeler ve uluslar üstü örgütlerin işbirliği ile yapılan projeler sonucunda dünya nüfusunun kurtuluşu olarak görülüyor. Kıtanın araştırma ve barışa yönelik olmasından dolayı korunması çok önemli. Bilimsel bir çalışma yaparken bile doğaya, oradaki canlılara zarar vermeyeceğinize dair taahhüt veriyorsunuz.

1960'lardan beri Antarktika'ya Türk bilim insanları gidiyor. Yani Türkiye tarihsel anlamda 50 yıldır kutup bilimlerinde aktif çalışıyor. Yeni nesillere bırakacağımız dünya içerisinde bizim de Türk bayrağını bilimsel anlamda Antarktika'ya taşıyor olmamız gurur verici” diye konuştu.

İTÜ PolReC’in kurulmasıyla Türkiye bilimsel bir çatı kuruluşa sahip oldu

Antarktika’daki bilimsel çalışmalara Türkiye 1995 yılında gözlemci statüsünde taraf oldu. 2015 yılında Türkiye'nin kutup bilimleri çalışmaları yapan ilk ve tek merkezi İTÜ PolReC kuruldu. İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İTÜ PolReC) kurulmasıyla birlikte Türk bilim insanları, Türkiye’de bilimsel bir çatı kuruluşa sahip oldular. Yurt içi ve dışındaki birçok Türk akademisyen de projeye destek sağlıyor. Merkez aynı zamanda kutuplar konusunda araştırma yapmak isteyen akademisyenler için bir başvuru yeri ve bilim programlarının tartışılacağı bir platform olma özelliğini taşıyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.