Otomobillerdeki Teknoloji Arttıkça Kalite Düşüyor

Otomobillerdeki Teknoloji Arttıkça Kalite Düşüyor
Otomobil endüstrisi, teknolojik gelişmelerle birlikte büyük değişimler yaşıyor. Ancak yapılan araştırmalar, otomobil üreticilerinin teknolojiye odaklandıkça otomobil kalitesinin düşme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Teknolojiye Odaklanma ve Kalite Düşüşü

Günümüzdeki yeni araçlar, teknoloji açısından daha önce hiç olmadığı kadar ileri düzeyde. Her şeyin sorunsuz çalışması, kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak gerçek dünyada, teknolojinin karmaşıklığı daha fazla sorun ve düşük kalite algısı gibi sorunları da beraberinde getiriyor. J.D. Power'ın yaptığı bir araştırma, otomobillerdeki teknoloji artışının kalite düşüşünü vurguluyor. Araştırmaya göre, bilgi-eğlence sistemleri, özellikler, kontroller ve ekranlar, aracın dış tasarımı, sürüş yardımı, iç mekan, güç aktarma organları, koltuklar, sürüş deneyimi ve klima gibi kategorilerde kalite düşüşü yaşanıyor. Araştırmaya göre, son iki yılda her 100 araçta kaydedilen sorun sayısı (PP100) 30 puan arttı. Tüketici araştırma şirketi, bu sürekli düşüşün, yeni araçlarda daha fazla teknoloji kullanılmasına bağlı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, mevcut bilinen sorunların (örneğin, ses sistemleriyle ilgili sorunlar) tekrar tekrar yeni araçlarda görülmesine dikkat çekiliyor. En fazla kalite düşüşü yaşanan kategoriler ise kontroller ve ekranlar ile bilgi-eğlence sistemleri olarak sıralanıyor.

Kapı Kollarından Kablosuz Şarj Pedlerine

Araştırmada, kablosuz şarj pedi sorunları ve sürücü yardım özellikleriyle ilgili problemler gibi belirli şikayetler ortaya çıktı. Ayrıca, otomobil üreticilerinin temel özellikleri gereksiz yere karmaşık hale getirme eğilimleri de sorun teşkil etti. Örneğin, bazı araç sahipleri, kapı kollarıyla ilgili sorunlar ve üreticilerin bu konuda gereksiz karmaşıklık yaratma istekleri hakkında şikayetlerde bulundu. J.D. Power'ın otomobil karşılaştırma kıdemli direktörü Frank Hanley, "Otomotiv endüstrisi, tarihinde görülmemiş bir çeşitlilikte kalite sorunlarıyla karşı karşıya" dedi. Hanley ayrıca, her üreticinin gelecekte nasıl ilerleyeceğinin önemli olduğunu belirtti. J.D. Power'ın listesinde en düşük sorun sayısına sahip olan marka Dodge, 100 araç başına 140 sorunla birinci sıradayken, onu 141 PP100 ile Ram ve 143 PP100 ile Alfa Romeo takip etti. Araştırmanın ortalaması 192 PP100 olarak belirlendi. Elektrikli araç üreticileri Tesla ve Polestar ise sırasıyla 257 PP100 ve 313 PP100 puanlarıyla listenin en alt sıralarında yer aldı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.