BMW 7 Serisi Seviye 3 Yüksek Otonom Sürüş Özelliği Alıyor

Seviye 3 yüksek özellikli otonom sürüş önümüzdeki ilkbahar aylarında ilk kez BMW 7 serisinde kullanılmaya başlanacak.

Yayınlanma:
BMW 7 Serisi Seviye 3 Yüksek Otonom Sürüş Özelliği Alıyor

Otonom sürüş özelliği sürücülerin ellerini direksiyondan çekerek geçici olarak sürüşü otomatik olarak araca bağlayan oldukça kullanışlı bir teknoloji. Farklı seviyelerde otomobil üreticileri tarafından kullanılan bu teknolojide seviye 3 otonom sürüş, kısa süre sonra yeni BMW 7 serisinde kullanılmaya başlanacak. Otonom sürüş Level 3 teknolojisi ile BMW 7 modelinde direksiyondaki kişiden görevi bir süreliğine devralıp aracın hızını, öndeki araçla olan mesafeyi ve şerit konumunu kontrol etmek oldukça kolay olacak. Bu özellik Mart 2024 tarihinden itibaren i7 eDrive50 ve i7 M70 xDrive harici yeni BMW 7 serilerinde kullanılmaya başlanacak.

Yeni seviye 3 otonom sürüş özelliği şimdilik sadece Almanya'da kullanılabilecek ve araç entegrasyonu 6000 Euro fiyatla kullanıcılara sunulacak.

BMW 7 İle Gelen Level 3 Otonom Sürüş Özelliği

Ayrılmış anayollarda 60km/saat hıza kadar yolculuk esnasında sürücülerin görevini devralmaya yarayan Level 3 otonom sürüş teknolojisi, gelişmiş sensörleri sayesinde karanlıkta da kullanılabilen türünün ilk örneği olacak.

BMW serilerinin bir çoğunda şu an için Seviye 2 otonom sürüş özelliği kullanılabiliyor. Bu otonom sürüşte gözle onaylanan aktif şerit değiştirme asistanı da devreye girebiliyor. Bu sayede sürücünün direksiyon başında 130km/saat hıza kadar rahatlıkla otonom sürüş kademesine geçiş yapabilmesi mümkün hale geliyordu.

bmw-7-level-3-otonom-surus.jpg

Seviye 2 ile Seviye 3 otonom sürüş arasındaki en dikkat çekici fark seviye 2'de sorumluluk daima sürücüde olmaya devam ederken yeni seviye 3 otonom sürüşte ise sürücüler yolda olup bitenlerden uzak ikincil araç faaliyetlerine odaklanabilmekte. Yani bir başka deyişle 60km/saat hıza kadar seviye 3 otonom sürüş aktifken e-posta gönderebilir, telefon görüşmelerine daha aktif bir şekilde katılabilirsiniz. BMW 7 serisi ile gelecek Kişisel Pilot L3 yani seviye 3 otonom sürüş, yavaş akan trafikte zamanın daha etkin kullanılabilmesi için oldukça etkin görev yapabilmektedir.

Yeni nesil BMW 7 serilerinde kullanıma sunulacak olan Level 3 otonom sürüş teknolojisi 360 derece kameraların yanı sıra aracın etrafındaki alan ve yol durumunu izlemek için gelişmiş ultrasonik ve radar sensörleri ile donatılmıştır.

İlgili Haberler
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.