Instagram Hikayelere 3 Yeni Özellik!

Instagram her güncellemede kendini biraz daha geliştiriyor. Instagram Hikayeler kısmına kullanışlı 3 yeni özellik daha geldi.

Yayınlanma:
Instagram Hikayelere 3 Yeni Özellik!

Popüler sosyal medya ağı Instagram'ın yeni güncellemesi epey bir ilgi gördü diyebiliriz. Hikayeler odaklı yeni yapılan güncelleme ile üyelerinin geliştiriciliklerinin önünü açmak hedeflenmiş görünüyor. Bu özelliği daha derinden incelemeye devam edelim.

1-) Instagram 'Reveal' (Göster) Özelliği

Yukarıda da dediğimiz gibi, Instagram'ın bu yeni güncellemesinin 'Hikayeler' kısmını kapsadığını söylemiştik. Hikayeler kısmının altında Türkçesi 'Göster' (Reveal) özelliği sayesinde aslında, kullanıcının merak dürtüsünden faydalanılmak istenmiş diyebiliriz. Peki ama neden diye bir soru akıllara gelebilir. Aslında kullanıcıların hikayeleri bakıp geçmek yerine hikaye sahibiyle iletişim kurmasını ve bu sayede de platform genelinde iletişimin artması hedeflenmiş.

1-instagram-reveal-goster-ozelligi.jpg

Bu nasıl mı oluyor? Aslında çok basit; hikayenize gelenlere sizin hikayelerinizi( biri hariç) bulanık bir şekilde görünüyor ve meraklı gözler artık altındakini görebilmek için daha fazla heyecanlanıyorlar. Tam da bu noktada size DM (yani, size mesaj) göndermek durumunda kalıyorlar. özelliği devreye giriyor ve tıklandığında da bulanık resim artık şeffaflaşıyor.

2-) Bir Diğer Özellik 'Frames' (Çerçeveler)

Frame'nin kelime anlamına bakacak olursak aslında bu özelliğin ne olduğu hakkında bir fikir sahibi oluruz. Frame: Ard arda sıralanan ve 1sn'de oluşturulan sotoğraf sayısını ifade etmektedir. Tüm dünyada kullanıma açılan özelliğin çalışma prensibi ise şöyle: Arka plan resminin önünde etrafında bir çerçeve olan resim eklemek demek. Daha teknik ve kısa bir tanımlamayla, Polaroid oluşturmak demek. Şimdi de nasıl yapılacağına bakalım.

2-bir-diger-ozellik-frames-cerceveler.jpg

 1. Yeni hikaye oluşturmak için sağa kaydırdıktan sonra,
 2. İlk önce arka planda kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçmelisiniz.
 3. Sonrasında üst menüden yardım alarak, bu menüdeki 'yapışkan not' seçeğini buluyoruz.
 4. Ardından 'çerçeveler'e tıklıyoruz. Geriye ne kaldı şimdi.
 5. Çerçeve içinde olması istenen resim seçme aşamasına geldik.
 6. Resmimizi de seçtikten sonra, başlık ekleyerek bitirebiliriz.

3-) Bahsedeceğimiz Son Özellik 'Add Yours Music' (Müziğini Ekle)

Herhangi bir soruya artık sadece müciğinizi ekleyerek de cevap verebileceksiniz. Bu özellik bu kadarla da sınırlı değil. Bunun için Instagram Müziğini ekle ( Add Yours Music) özelliği nasıl kullanılır sorusunun cevabını bulmamız şart. Bunu nasıl yapacağınızı da aşağıda tane tane anlattık. Buyurunuz..

3-bahsedecegimiz-son-ozellik-add-yours-music-muzigini-ekle.jpg

 1. İlk önce haliye Instagramı açıyoruz. Ardından yeni hikaye baştmak için sol tarafa kaydırıyoruz.
 2. Herkesin kullanabileceği, şablonunuza eklenecek ve arka plan olacak olan resminizi ister mevcut resimlerden seçin, isterseniz de yeni bir resim çekin.
 3. Yukarıdaki gülücük ikonuna tıklayıp 'kendi müziğini ekle' seçeneğini seçiyoruz.
 4. Devamında 'Müzik ekle'ye tıklayıp aramaya başlayabilirsiniz. Bu noktada, sistem size müzik tavsiyelerini önünüze getirebilir. İster oradan seçersiniz isterseniz de yeni bir şarkıyı aratıp seçebilirsiniz.
 5. Şimdi de 'Bitti'ye tıklayabilirsiniz. Paylaşmadan önce boyutlandırma işlemi yapmak isterseniz yapabilirsiniz. Sonrasında seçtiğiniz yeni favori şarkınızı hikayenizde paylaşabilmeniz için önünüzde bir engel kalmamış olacak.

Yeni Teknoloji gelişmeleriyle daha sık karşınızda olacağız. Görüşmek üzere..

İlgili Haberler
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.