FIFA 15 İnceleme

FIFA 15 ile gelen değişiklikler

Yayınlanma:
FIFA 15 İnceleme

EA Canada tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayımcılığı yapılan olan futbol oyunu FIFA 15’i tüm yönleri ile inceledik.

Serinin yirmi ikinci oyunu Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo 3DS, PS Vita ve Wii plâtformlarına çıkarken bizim denediğimiz platform PS4 oldu. Türkiye Ligi’nin FIFA 12’den sonra verilen 2 yıllık aranın ardından yeniden gelmesi ile birlikte heyecan katsayısını daha da yükselten FIFA 15’i gerek oyuncu dinamikleri gerekse gol atma-savunma-kaleci-oyun tutarlılığı gibi faktörlerle derinlemesine ele aldık. Gol atmak için yeni taktiklere ihtiyacınız var ve kaleciler artık çok daha iyi gibi çıkarımları bolca bulacağınız makalemizde detaylara başlıyoruz.

Omuz Omuza Mücadele

Omuz omuza mücadelede bir takım geliştirmeler var. Savunma tarafı artık daha dirençli, sizi topu ayağınızdan açtığınızda bile rahat bırakmıyor ve siz de bolca pas yapmak durumunda kalıyorsunuz. Hızı yavaşlatarak topu ters yöne çevirmek de savunma oyuncusunu ekarte etmek için iyi bir yöntem. Bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlardan biri de Türk oyun severlerin de gözdesi, kontra atak-ara pas-gol üçlüsünün sekteye uğraması. Rakip sizi daha fazla zorladığı için yandan yüzülüp ara pas atmak pek de kolay olmuyor; bunun yerine daha çok paslı, sahayı dah fazla hakimiyet altına alan oyun kurguları başarıya ulaşıyor. Tecrübeli oyuncuların seveceği bir detay, ancak orta seviye oyuncular için işler eskisi kadar iyi olmayacak FIFA 15’te.

Pas/Oyuncu

Bu oyunda pas ve oyuncu uzun yıllarıdır en önemli iki bileşendir. FIFA 15’te paslar çok hızlı gidiyor, bu da oyunun temposuna pozitif ivme getiriyor. Buna karşın oyunculardaki çabukluk FIFA 14’e göre daha zayıflatılmış. Çok daha gerçekci vücut refleksleri, hareketleri ortaya koyan oyuncular böylelikle kişiye değil pas ve zekaya yönelik bir oyun başarımını gerekli kılıyor. FIFA 15 bu yönüyle de en bilimsel halini almış durumda. Fifa 15, Pas/Oyuncu

Kaleciler

Kaleciler geliştirildi, hareketleri çok daha gerçekci ve refleksif hareketleri maç içinde kalp atışlarını sıklıkla yükseltebilecek düzeyde. Bununla birlikte gerçekcilik biraz da abartılmış, kaleciler aşırı derecede top sektiriyorlar. Şutlarınız kaleci tarafından ne hikmetse bir türlü tam olarak kontrol edilemiyor. Bu sayede seken toplardan çok sayıda gol oluyor, ancak bazı sekmeler hiç mantıklı değil. Özellikle çok iyi kalecilerde de görüldükleri zaman. Kalecilerin bacak arası ya da ayak dibinden goller yemeleri de bir hayli üzerinde durulan bir konuydu, sinir bozucu bir diğer faktör olarak bu tür golleri de FIFA 15’te bolca yiyoruz. Kalecilerin yan toplarda etkileri çok tutarlı, kafayla ya da voleyle yan toptan öyle peynir ekmek gibi gol atmaya alışkın olanlara duyurulur.

Kornerler

Korner kullanırken taktik uygulayabiliyorsunuz. Dört seçenek verilmiş burada ve hangi taktiği seçerseniz seçin gerçeğe yakın şekilde uygulandığını görüyorsunuz.

Gol sevinçleri

Gol sevinçlerine pek fazla yenilik eklenmiş değil. Sadece golu attığınızda ekranın titremesine tanıklık ediyorsunuz, bir nevi taraftar gözüyle bakış sağlıyor bu güzel detay.

Taçlarda artık beklemek yok!

Taç olsun istemedik FIFA 14’te! Topu almak için dışarıda gezinen oyuncu ne kadar saçmaydı değil mi? Top toplayıcılar ne güne duruyor? Günümüz müsabakalarında pek de göremediğimiz bu ‘taç atışı zaman kaybı’, FIFA 15’te bir nebze olsun düzeltilmiş.Pas tuşuyla bu bekleme anlarını geçebilmek mümkün hale getirilmiş. Kalecinin topu oyuna sokması da yine pas tuşuyla daha çabuk gerçekleşiyor. Yine oyuncuların duran toplar için yaptığı hazırlıkları da hızlıca geçebiliyoruz.

FIFA 15’te menüler değişmiş durumda. Kesinlikle çok daha görsel ve hızlı bir yapıya getirilmiş menü aşamaları. Taktik ekranında istediğiniz değişikliği yapabiliyor, ince değişiklikler uygulayabiliyorsunuz. Menü geçişleri, yeşil ağırlıklı arka planlar gayet iyi.

Son dakikalar (yazıda)

Yeni oyun motoruyla gelen FIFA 15’te son detaylar ise şöyle; pas ve duran top kombinasyonları FIFA 14’teki gibi. İsterseniz topa vuracak futbolcuyu değiştirebiliyorsunuz. Pas ve duran top kombinasyonları FIFA 14’teki gibi. İsterseniz topa vuracak futbolcuyu değiştirebiliyorsunuz. Yeni bir ‘gol çizgisi teknolojisi’ söz konusu, top çizgiyi çeçti hayır geçmedi tartışmaları için uygulanmaya konulan teknoloji ile tartışmalar son buluyor. Oyunda Türkiye Ligi tüm ihtişamı ve heyecanıyla bizlerle, dilediğiniz takımla ister lig mücadelesine giriyor, ister diğer takımlarla karşılaşabiliyorsunuz. Oyundaki en yüksek puanlı isimler C. Ronaldo ve Messi. İki mega-starın puanları 94 ve oyunda gerçekten fark yaratıyorlar. Ancak her şeyin takımda bittiğini, pasın ve zekanın artık daha önemli olduğunu bir kez vurgulamakta fayda var. Herkese bolca gol sevinciyle dolu keyifli karşılaşmalar diliyoruz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.