Xbox One S İnceleme

Xbox One S İnceleme

Xbox One S ile ilgili; fiyatı, tasarımı, yenilikleri, oyunları ve öğrenmek isteyebileceğiniz her şey detaylı inceleme yazımızda!

Xbox One S, Microsoft’un 2013 yılında attığı adımlarla; Sony’nin Playstation 4 konsoluna alternatif olarak geliştirdiği bir proje olarak adını duyurmuştu.

Xbox ekibinin E3 2016 Microsoft Basın Konferansı’nda tanıttığı Xbox’in yeni modeli Xbox One S 2TB’lık formuyla ülkemizde, Media Markt’ta satın alınabilir durumda.

Tasarımında tamamen yeni özellikler eklenerek zenginleştirilmiş konsol, donanımsal olarak Xbox One’da olmayan bir çok özelliği de barındırmakta. Xbox One S’in tanıtım videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

İşte, Xbox One S ile ilgili; fiyatı, tasarımı, yenilikleri ve öğrenmek isteyebileceğiniz her şey!

Xbox One S Tasarımı: Daha ince ve zarif görünümlü

S etiketinin Xbox One’a getirdiği en büyük değişiklik, fiziksel olarak her yönden küçültülen boyutu. Yeni Xbox One S, orijinal konsoldan %40 oranında daha küçük bir boyuta sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak, Playstation 4’te olduğu gibi dikey olarak kullanılması mümkün kılınan Xbox One S, size yerden tasarruf sağlarken; robot beyazı rengi ile de gayet zarif bir görüntüye sahip.

Xbox One’ın arka kısmında karşılaşabileceğiniz Kinect port’un, yeni tasarımda kaldırılmasıyla boyutu küçülen Xbox One S’de Kinect kullanmak için ekstra bir adaptör satın almanız gerekecek.

XboxOneS

Tasarımın ön kısmında görebileceğiniz, konsola yeni eklenen IR (kızılötesi) portu, kumanda eşleştirme butonu, USB girişi yer alırken, arka kısımda da iki USB girişini daha görebilirsiniz.

Xbox One S: 4K Ultra HD uyumluluğu

Xbox One’da olmayan 4K desteği; Xbox One S ile Netflix ve Amazon Video da 4K Ultra HD kalitesinde sunulan Blu-ray filmleri Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme seçeneğiyle çevrimiçi oynatabilmenin yanında en gerçekçi ve en net görüntü kalitesini beraberinde getirecek. 2016’nın en sık konuşulan konularından 4K Ultra HD desteği sağlayan cihazlar arasında bulunması Xbox One S’i, piyasada bulabileceğiniz en ucuz Ultra HD Blu-ray oynatıcı konumuna da getirmiş durumda.

xbox-one-s-hdr-blu-ray-tv

Tüm bunların yanında; Xbox One S ile gelen 4K UHD uyumluluğu, oyunlarda da kendini gösterecek. Daha zengin renkler, daha dramatik, karanlık ve aydınlık sahneler içeren görsellerle karşımıza çıkan Xbox One S; başta Forza Horizon 3 ve Gears of War 4 olmak üzere çoğu oyunu HDR olarak oynamanızı da sağlayacak.

İlgili haber: Forza Horizon 3: Tanıtım Videosu, Çıkış Tarihi, Gameplay Videosu

Tabii ki de tüm bu özelliklerden faydalanmanız için, 4K ve HDR desteği sunan bir televizyona ihtiyacınız olacak.

Xbox One S: Donanım ve özellikleri

4K HDR desteğinin yanında dikkat çeken bir diğer donanımsal özellik de Xbox One S’in, farklı depolama büyüklükleri ile karşımıza çıkacak olması. Şu an piyasaya sürülmüş olan başlangıç versiyonunda olduğu gibi 2TB dahili sürücüye sahip Xbox One S’in 500GB ve 1TB özellikli versiyonları da farklı fiyat etiketleri ile gelecek aylarda raflardaki yerini alacak.
Ayrıca, Xbox One’da olduğu gibi USB 3.0 bağlantısı kullanarak harici disk aracılığıyla veri alanınızı arttırabileceksiniz.

Xbox One S: Yeni kablosuz Oyun Kumandası

xbox-s-wireless-controller

Yeni konsola ek olarak yenilenen kumandasıyla Xbox One S, size tamamen kablolardan bağımsız bir oyun deneyimi sunuyor. Tutuşu konforlu tasarımı, hassasiyeti ve 5,5 metreye kadar geniş kablosuz kapsama alanı desteği ile oyun oynarken belirli bir alanda sabitlenmek zorunda kalmayacaksınız. Yeni oyun kumandası ayrıca; Bluetooth teknolojisi kullanarak, Windows 10 sistemli PC’ler, tabletler ve telefonlar üzerinden oynadığınız oyunları da kumanda etmenizi sağlayacak.

Xbox One S: Oyunlar

xbox-one-s-uhd-4k

Henüz Gears of War 4, Forza Horizon 3 ve Scalebound’ın HDR özelliği ile oynanabilecek olduğu 2TB’lık Xbox One S’in, 1TB’lık ve 500GB’lık daha düşük yedekleme diskine sahip modelleri Madden 17 ve Halo’nun HDR desteği ile yayınlanacak. Xbox One S, hali hazırdaki bütün Xbox One ve Xbox 360 kütüphanesindeki oyunları da oynatabilecek.

Xbox One S: Fiyatı

Şu an ülkemizde ve tüm dünyada satışa sunulmuş olan Xbox One S’in kısıtlı sayıda üretilen 2TB’lık versiyonu 399 dolarlık fiyat etiketi ile raflarda yerini alırken, paket içeriğinde bir adet kablosuz oyun kumandası ve dikey durmasını sağlayan stand bulunuyor. Gelecek aylarda raflardaki yerlerini alması beklenen Xbox One S 1TB fiyatının 349 dolar, Xbox One S 500GB fiyatının ise 299 dolar olması planlanıyor.

Xbox One S konsol standı, Kinect adaptörü ve ekstra kablosuz oyun kumandası içinse ayrı fiyatlandırmalar mevcut. Dikey durmasını sağlayan stand 19.99 dolardan, Kinect adaptörü 40 dolardan, kablosuz oyun kumandası ise 49 dolardan alıcı bulacak.

Xbox One S: Artıları

Tuğla görünümünden kurtulmuş, selefinden %40 daha küçültülmüş boyutu ile daha zarif ve az yer kaplayan; çok daha güçlü bir konsolla karşı karşıyayız. Çevrimiçi Ultra HD Blu-ray ve 4K destekli yayınları görüntüleyebileceğiniz yeni konsol, piyasadaki diğer UHD ve 4K destekli oynatıcılara kıyasla daha ucuz.
Xbox One S, video ve video oyunlarda da desteklediği HDR kontrast ile daha gerçekçi ve keyifli oyun deneyimi sunmasının yanında, yenilenmiş oyun kumandası da Bluetooth destekli tüm cihazlarda oyunlarınızı kumanda etmenizi sağlıyor.

Xbox One S: Eksileri

Konsolun; 4K, Ultra HD Blu-ray ve HDR özellikleri sadece bahsedilen görüntü kalitesini destekleyen yeni nesil TV’lerde geçerli olacak. Eğer yakın zamanda bu özelliklere sahip bir televizyon edinmeyi düşünmüyorsanız, Xbox One’a yönelmenizi ya da 2017 sonlarında satışa sunulacak Project Scorpio’yu beklemenizi öneririz.

İlgili haber: 4K TV Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Yazar: Beril Koç

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    yasin 4 sene

    Ben konsolu pek beğenmedim