ESET Smart Security Premium İncelemesi

Popüler günvenlik yazılımlarından ESET Smart Security Premium inceleme konuğumuz oldu. Detaylar ve daha fazlası incelememizde...

Yayınlanma:
ESET Smart Security Premium İncelemesi

İnternet aleminde her gün karşılaştığımız hack'lenme ya da yerel yoldan sistemlerimize bulaşan zararlı yazılımların verilerimizi uçurması gibi olaylar 21. yüzyılın kaçınılmaz gerçeklerinden bazıları... Bu bağlamda sistemlerimizi nasıl korumamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. Bu konuda da bizlere oldukça yardımcı olacak yol arkadaşı, popüler güvenlik yazılımı ESET Smart Security Premium'u inceledik.

Kurulum

ESET Smart Security Premium yükleyicisini bilgisayarınıza indirip programı kurmak olduça basit. Ekstra olarak tek yapmanız gereken yükleme tamamlandıktan sonra programın lisans anahtarını girip bir ESET hesabı oluşturmak.

Kurulum tamamlandıktan sonra ilk yapmanız gereken ESET Smart Security'nin virüs imza veri tabanını güncellemek oluyor. Zaten bir aksilik yaşanmadıysa program güncellemeyi otomatikman başlatıyor. Güncelleme ekranında "virüs imza veri tabanı" ve "ürün güncelleştirmesi" adı altında 2 güncelleştirme seçeneği görüyoruz.

Bu güncelleştirmeleri sisteminizin güvenliği ve yazılımın stabilitesi için takip etmenizi öneririz. Güncelleştirmeler tamamlandıktan sonra da programa klasik bir başlangıç taraması yaptırıp ESET Smart Security Premium'u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Arayüz

Smart Security bizleri ESET'in alışkın olduğumuz sade arayüzü ile karşılıyor. İstediğimiz özelliğe kolayca erişebildiğimiz bu arayüzde sistemimizin güvende olup olmadığını görebiliyor ve programın kilit özelliklerini görüntüleyebiliyoruz. Bu şekilde tasarlanmış net arayüzler özellikle profesyonel olmayan kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Smart Security Premium bu konuda oldukça başarılı

Bilgisayar Taraması

Soldaki "Bilgisayar Taraması" sekmesinden hemen sisteminizi zararlı yazılımlara karşı taramayı başlatabilirsiniz. Böylelikle güvende kalmanın ilk adımını atmış oluyorsunuz. Smart Security sisteminizi derinlemesine tarıyor ve zararlı ögeler bulması halinde bunları size bildiriyor. Tarama bittikten sonra bu ögeleri silebiliyor ya da karantina altına alabiliyorsunuz.

Tarama esnasında isterseniz tarama penceresini açıp tarama ilerleme durumunu görüntüleyebiliyorsunuz. Böylelikle hangi dosyalarınızın zararlı yazılımlardan etkilendiğini öğrenmeniz mümkün. Tarama ekranında kullanabileceğiniz bir diğer özellik ise 'taramadan sonraki eylem' özelliği. Eğer tarama bittikten sonra bilgisayar başında olmayacaksınız bu kısımda taramadan sonra bilgisayarı kapatma, yeniden başlatma, uyku ve hazırda bekletme komutlarını verebiliyorsunuz.

Son olarak bu sekmede 'Gelişmiş Tarama' kısmından işletim belleği ve önyükleme kesimi dahil sisteminizin istediğiniz bölümüne özel bir tarama ayarlayabiliyorsunuz.

Araçlar

ESET Smart Security Premium birçok kullanışlı araç ile birlikte geliyor. Bu araçların hepsine ayrı bir program gözüyle bakabiliriz. ESET'in bu özellikleri tek bir programda sunması yazılımı oldukça kullanışlı hale getiriyor.

Smart Security Premium ESET'in her ürününde olan klasik araçlara ek olarak 4 ek günvelik aracıyla birlikte geliyor. Bunlar Password Manager, Secure Data, Ebeveyn Kontrolü ve Anti-Theft.

Password Manager

Password Manager kullanıcıların çeşitli web siteleri ve uygulamalarda kullandığı parolaları güvenli bir şekilde depolamayı sağlayan oldukça faydalı bir araç. Sıkı bir internet kullanıcısı iseniz bunun gibi parola yönetim programları sizlere oldukça kolaylık sağlayabilir. Bir noktadan sonra üyeliğimizin olduğu hizmetler artıyor. Her yerde de aynı şifreyi kullanmak güvenlik açısından sağlıklı olmadığı için farklı şifreler kullanıyoruz. Farklı şifreler kullandıkça da her birini aklımızda tutmak zorlaşıyor. ESET'in Password Manager aracı da kişiye özel parola deposu oluşturup sizi bu çileden kurtarıyor.

Bunun için ayarlardan menüsünden Password Manager özelliğini aktifleştirip yeni bir parola deposu oluştur demeniz yeterli. Sonrasında e-posta adresiniz ve ana parolanızı belirledikten sonra parola deposunu istediğiniz gibi kullanmaya başlıyorsunuz. Burada ana parolayı iyi seçmeniz ve aklınızın bir köşesine kazımanız önemli, çünkü bu parolayı kaybettiğinizde kurtarmanız mümkün değil.

Secure Data

ESET Smart Security Premium'un kilit ek güvenlik araçlarından biri olan Secure Data herhangi bir diskteki verileri şifrelemenizi sağlıyor. İsterseniz şifreli sanal bir sürücü oluşturabilir ya da mevcut harici diskinizi şifreleyebilirsiniz. Bir diskinizi şifrelemek istediğinizde program o diskte korumalı bir klasör oluşturuyor ve o klasörde bulunan dosyalara ancak kullanıcının belirlediği şifreyle ulaşılabiliyor. Böylelikle kritik verilerinizi güvenli bir şekilde depolamış oluyorsunuz.

Ebeveyn Kontrolü

Özellikle çocuklu aileler için evde internet kullanımı bir kabusa dönüşebiliyor. Küçük çocukların ailelerinden habersiz zararlı sitelere girmesi birçok ebeveyn için sorun teşkil ediyor. Smart Security Premium'un sunduğu Ebeveyn Kontrolü özelliği bu soruna çare oluyor.

Aracı kullanabilmek için öncelikle yetkisiz değişikliklerinin önüne geçmek adına bir parola belirleniyor. Parola belirledikten sonra Ebeveyn Kontrolünü ayarlardan etkinleştirirken araç size çocuğunuzun doğum tarihini soruyor. Engellenmesi gereken içerik çocuğunuzun yaşına göre yapılandırıyor. Özelliği etkinleştirdikten sonra da belirleyeceğiniz kurallar çerçevesinde çocuğunuzun ve ailenizin internet kullanımını kontrol altında tutmuş oluyorsunuz. En başta belirlediğiniz parola sayesinde de özellik başkası tarafından kapatılamıyor.

Anti-Theft

Smart Security'nin bu özelliği cihazınızın hırsızlık ve kaybolma gibi olaylara karşı önlem almanıza yarıyor. Anti Theft özelliğini kullanmak için öncelikle bir anti theft hesabı açmanız gerekiyor. Oturum açtıktan sonra da programın kamera ile hırsızları izleyebilme, kayıp sisteminizin ekran görüntülerini alabilme, haritada cihazınızın konumunu görebilme, hesabınızdan en son fotoğraflara ve anlık görüntülere erişebilmenizi yarayan özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

Anti-Theft, bilgisayarınızın çalınması halinde cihazınızdaki önemli verilerin güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

Diğer Araçlar

ESET Smart Security Premium tüm bu ek güvenlik araçlarının yanında diğer ürünlerinde de kullandığı bir takım araçlarla birlikte geliyor.

Örneğin; Bankacılık ve Ödeme Sistemleri koruması sayesinde internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz finansal işlemleri daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için bankacalık ve ödeme sistemlerinin özel tarayıcısını kullanmanız yeterli.

Yine bir diğer önemli özellik olan Ev Ağı Korumasından da yönlendiricinize bağlı cihazları görebilir ve bunları kontrol edebilirsiniz.

Eğer ben daha çok detay istiyorum diyorsanız da günlük dosyalar, çalışan işlemler, koruma istatistikleri, zamanlayıcı, etkinlik izleme ve daha birçok özelliğe 'diğer araçlar' menüsünden ulaşabilirsiniz. Standart kullanıcıların pek uğramadığı bu özellikler profesyonel kullanıcılar için vazgeçilmez olabiliyor. Dolayısıyla ESET, yazılımlarında bu gibi araçları es geçmiyor.

Ayarlar

ESET Smart Security Premium'un ayarlar sekmesinden programın en ince detaylarına kadar ulaşabilmeniz mümkün. Bilgisayar koruması, internet koruması ve ağ koruması olarak 3'e ayrılan ayarlarda yazılımın hangi özelliklerini kullanıp hangilerini kullanmak istemediğinizi seçebiliyorsunuz.

Bilgisayar korumasında oyun modu ve webcam koruması gibi özellikler dikkat çekiyor. Oyun modu özelliğini etkinleştirdiğinizde program CPU kullanımını azaltarak sistemi optimize ediyor ve oyun esnasında performans kaybı yaşamanıza engel oluyor. Webcam koruması ise kameranızın başkaların tarafından kötüye kullanılmasını ve casusluk girişimlerini önlüyor. Yani kamera bantlamaya son.

İnternet koruması da yerel tehditlerin aksine online tehditlere karşı sisteminizi koruyor. Bu korumalar arasından antispam ve kimlik avı koruması oldukça kullanışlı. Antispam istenmeyen e-postalarınızı algılayıp kaldırırken kimlik avı koruması da dolandırma gayesi güden web sitelerini algılayıp kişisel verilerinizin çalınmasının önüne geçiyor.

Ağ koruması ise adı üstünde bağlı olduğunuz ağa yönelik saldırılara karşı sisteminizi güvende tutuyor. Bu kısımdan bağlı olduğunuz ağları kontrol edebilir, belirli IP'leri kara listeye ekleyebilirsiniz.

ESET Smart Security Premium'un gelişmiş ayarlar menüsünden programın en ince ayarına kadar kişiselleştirmeniz mümkün, ancak profesyonel bir kullanıcı değilseniz ayarları olduğu gibi bırakmak daha iyi olacaktır. Yine de profesyonel bir kullanıcı olmamanız bu ayarları özelleştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Programdaki arayüz ve açıklamalar oldukça net.

[btn url="https://www.eset.com/tr/home/products/smart-security-premium/?utm_source=teknolojituru_v10" text_color="#1ebfbf" bg_color="#d8d8d8" icon="" icon_position="start" size="18" id="" target="on"]Tam teşekküllü güvenlik yazılımı ESET Smart Security Premium'u tavsiye ediyoruz. Denemek için buraya tıklayabilirsiniz. [/btn]

Performans & Değerlendirme

ESET Smart Security Premium sıradan bir antivirüs programı değil. İçinde barındırdığı ekstra güvenlik araçları ve detaylı ayarları sayesinde antivirüs programından öte tam teşekkülü bir güvenlik yazılımı. Password manager ve secure data gibi özelliklere ulaşmak için ayrı ayrı programlara para ödemek yerine Smart Security'nin tüm bunları ve daha fazlasını içinde barındırması büyük avantaj. Programın zararlı yazılımları tespit etmede oldukça başarılı.

Virüs imza veri tabanının sürekli güncellenmesi sayesinde sistemi yeni tehditlere karşı da başarıyla koruyor. Tüm bunları yaparken de sistemi zorlamıyor. Sürekli güvenlik mağduruyla karşılaştığımız sanal alemde kafam rahat etsin diyorsanız tam teşekküllü güvenlik yazılımı ESET Smart Security Premium'u tavsiye ediyoruz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.