ESET NOD 32 Antivirüs İncelemesi

Bu yazımızda popüler güvenlik yazılımlarından ESET NOD 32 Antivirüs'i inceledik. Bilgisayarınızı tehditlere karşı nasıl koruyacağınızı anlattık...

Yayınlanma:
ESET NOD 32 Antivirüs İncelemesi

İnternet ve bilgisayar kullanımı kitlelere yayıldıkça kişisel verilerimizi tehdit eden kötü amaçlı yazılımlarda da hatrı sayılır bir artış söz konusu oldu. Neredeyse her yıl popüler olmuş yeni virüs ya da bilgi sızıntılarının haberleri duyuluyor. Bu bağlamda sistemlerimize kurduğumuz virüs programları ve kullanım alışkanlıkları güvenlik konusunda önem taşıyor.

İyi bir antivirüs programı sizi irili ufaklı birçok dijital tehditten koruyabilir. Bu noktada öne çıkan antivirüs yazılımlarından, ESET NOD 32 Antivirüs inceleme konuğumuz oldu. Yazılımı, ne ölçüde iyi olduğu, hangi yönlerinin öne çıktığı gibi birçok ana başlıkta ele aldık.

Kurulum

Öncelikle ESET NOD 32 Antivirüs'ü bilgisayarımıza nasıl kuracağımıza değinelim. Son derece basit bir işlem olduğunu belirtelim...

ESET'in kendi sitesinden satın mı alacağınıza yoksa deneme sürümünü mü kullanacağınıza karar verdikten sonra paylaşılan indirme linkinden programı indirip kuruluma başlayabilirsiniz. Elbette ki deneme sürümünü kullanıp daha sonra satın alma imkanınız da var.

ESET, 30 gün boyunca NOD 32 Antivirüs'ün tüm özelliklerini kullanıcılara ücretsiz olarak sunuyor.

Kurulum esnasında aşağıdaki ekran karşınıza geldiğinde sağ taraftan ücretsiz deneme lisansını seçip kullanımınıza devam edebilirsiniz...

Arayüz

Bu tarz yazılımlarda özellikle profesyonel olmayan ev kullanıcıları için arayüz son derece önemlidir. Kullanıcı karmaşadan uzak bir arayüz ister. İstenilenlerin kolayca ulaşabilmesi ve ayarlamalarını yapabilmesi için sade bir arayüz şart. ESET bu konuda gayet iyi bir deneyim sunuyor. Soldaki menülerden ihtiyacınız olan noktalara tek tıkla ulaşmanız mümkün. Göz yormayan tasarımı ve birbirine uyumlu renkler kullanılması da artı puan alan detayları arasında.

Sade tasarım az efor ile çok iş yapılmasını sağladığı için kullanıcı deneyimi adına oldukça önemli bir faktör.

Kullanım

Arayüzden bahsetmişken birazda sık sık kullanacağımız soldaki taraftaki sekmelere değinmekte fayda var.

ESET NOD 32 Antivirüs'ü bilgisayarınıza ilk kurduğunuzda eğer güncellemeleri tam ise bilgisayarınızı taramaya başlıyor. İsterseniz bunu durdurup daha sonra kendinizin özelleştirdiği bir tarama da başlatabilirsiniz. Bunu sol taraftaki 'Bilgisayar taraması' sekmesine tıklayıp aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi gelişmiş taramalar bölümünden özel taramayı seçerek yapabilirsiniz.

Yapacağınız taramaların süresi diskinizin büyüklüğü ve bilgisayarınızın performansına göre değişecektir. Bu taramalar kimi zaman dakikalar içerisinde tamamlanabilirken özellikle ilk taramalarınız saatlerinizi alabilir. Bu nedenle işlemin örneğin dışarı çıkılacak bir zamanda gerçekleştirilmesi iyi bir seçim olabilir.

NOD 32 Antivirüs bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları tararken eğer bir tehdit bulduysa bunu size anlık olarak gösteriyor. Aynı zamanda bu tehditin NOD 32 tarafından temizlenip temizlenmediğini de görebiliyorsunuz. Bu ekrandan taranan nesneleri ve taramanın başladığı andan itibaren ne kadar süre geçtiği gibi bilgileri görerek tarama sürecini takip edebiliyorsunuz.

İsterseniz tarama penceresinden hangi dosyalarınızın virüsten etkilendiğini de görebiliyorsunuz. Böylelikle zararlı yazılımların bilgisayarınıza nasıl bulaştığına dair de bir fikir edinebilmeniz mümkün.

Güncellemeler

NOD 32 Antivirüs'ün güncel kalması yeni tehditlere karşı önlem almanız açısından büyük önem taşıyor. NOD 32 otomatik olarak güncellemeleri kontrol ediyor, ancak bunu elle de kontrol etmeniz mümkün. Herhangi bir güncelleme geldiğinde soldaki güncelle sekmesinden yazılımınızı güncellemenizi tavsiye ediyoruz.

Araçlar

Gelelim 'Araçlar' sekmesine. Bu bölümde günlük dosyaları, çalışan işlemler, koruma istatistikleri, etkinlik izleme gibi şeyleri görüntüleyebilmemizin yanı sıra görevleri zamanlamamıza yarayan ya da karantinaya alınmış dosyaları görüntülememizi sağlayan işlemler dahi yapabilmemiz mümkün.

Daha çok profesyonel kullanıcıların haşır neşir olduğu bu bölümde günlük dosyaları kısmından algılanan tehditler, olaylar, bilgisayar taraması, filtrelenen web siteleri gibi tüm önemli program olayları hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Koruma istatistiklerinden ise bugüne kadar yaptığınız taramaların sonucunda temiz ve etkilenen nesne sayısını görüntüleyebiliyorsunuz.

Çalışan işlemler ve etkinlik izleme kısımlarından ise bilgisayarımızda o an çalışan programın detayları ve sistemin ne kadar bellek tükettiği gibi detaylara ulaşabiliyoruz.

Araçlar sekmesinde yapabileceklerinizi bu kadarla da sınırlı değil. Daha gelişmiş kullanıcılar için önerdiğimiz ESET SysInspector ile sisteminiz hakkında ayrıntılı bilgiler toplayan bir -sistem görüntüsü- oluşturabiliyorsunuz. Bu görüntüyü oluşturmak bilgisayarınızın performansına göre süre alabilir.

ESET SysRescue Live kısmından ise bilgisayarınıza indirdiğiniz bir sistem kurtarma yazılımı ile CD, DVD ya da USB ile birlikte sisteminizi malware gibi zararlı yazılımlardan kurtarabiliyorsunuz. Başta da söylediğimiz gibi, eğer profesyonel bir kullanıcı değilseniz bu kısımları pek kurcalamanızı tavsiye etmiyoruz.

Araçlar sekmesinde son olarak yukarıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi programın bazı görevlerini zamanlayabilir, herhangi bir dosyanın analizi için ESET'e gönderebilir ve bugüne kadar karantina altına alınmış dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ayarlar

Ayarlar sekmesinden ise ESET NOD 32 Antvirüs'ün çalışma şekline ve bilgisayar korumasına doğrudan etki eden özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Bilgisayar koruması altındaki özelliklerden oyun modu dikkat çekiyor. Bu mod açıldığında program açılır pencereleri, güncelleştirmeleri ve zamanlanmış görevleri devre dışı bırakarak CPU kullanımını azaltıyor. Böylelikle oyun oynarken herhangi bir performans düşüklüğü yaşamıyorsunuz. Dilerseniz sağ alttaki gelişmiş ayarlardan tarayıcı seçeneklerini, anti-stealth özelliklerini kontrol edebilir hatta tarama dışı bırakılacak yolları belirleyebilirsiniz.

[btn url="" text_color="#1ebfbf" bg_color="#e0e0e0" icon="" icon_position="start" size="14" id="" target="on"]ESET NOD 32 Antivirüs ortalama seviye bir kullanıcı için kullanımı oldukça kolay ve zararlı yazılımlara karşı son derece güçlü bir antivirüs programı.[/btn]

ESET NOD 32 Antivirüs sisteminize sadece bilgisayar koruması sağlamıyor. Aynı zamanda önemi oldukça büyük olan internet koruması hizmeti de veriyor. Yazılım kullanıcılara internet koruması adı altında web erişimi koruması, e-posta istemcisi koruması, kimlik avı koruması gibi hizmetler sunuyor. Böylelikle sisteminiz hem dolandırıcılara hem de zararlı yazılımlara karşı tam teşekküllü bir koruma içerisinde oluyor.

Tüm bu özellikleri dilediğiniz gibi kapatıp açabilmeniz ise önemli bir avantaj, yine de geçerli bir sebebiniz yoksa varsayılan özellikler üzerinde bir değişiklik yapmanızı önermiyoruz.

Performans

ESET NOD 32 Antivirüs ortalama seviye bir kullanıcı için kullanımı oldukça kolay ve zararlı yazılımlara karşı son derece güçlü bir antivirüs programı. Programın özellikle malware tespitindeki başarısı oldukça dikkat çekiyor. NOD 32 Antivirüs'ün internet ve bilgisayar koruması adına gerçekten iyi bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz.

Birçok kişi antivirüs programlarını bilgisayarlarını yavaşlattığı gerekçesiyle kullanmak istemiyor, ancak ESET NOD 32 bilgisayarınızda tarama yaparken aşırı bir yavaşlık hissetmiyorsunuz. Oyun modu gibi özellikleri sayesinde de bu konuda oldukça iddialı. Elbette ki bu durumun biraz da bilgisayarlarınızın performansına bağlı olduğunu söylemekte yarar var.

Sonuç

ESET NOD 32 Antivirüs bilgisayar ve internet koruması performansında bizden tam not aldı. Programın akıcı çalışması, sisteme zorluk çıkartmaması ve kolay kullanılabilir olması onu rakiplerinden üst seviyeye taşıyor. Zararlı yazılımların tespitinde de oldukça hızlı ve güvenilir olan ESET NOD 32 Antivirüs'ü tavsiye ediyoruz. Detaylar için ESET'i ziyaret edebilirsiniz.

[btn url="" text_color="#1ebfaf" bg_color="#dddddd" icon="" icon_position="start" size="14" id="" target="on"]TeknolojiTuru.com Puanı: [/btn][btn url="" text_color="#54e524" bg_color="#e0e0e0" icon="" icon_position="start" size="24" id="" target="on"]10/9[/btn]

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.