ESET Internet Security İncelemesi

İnternet dijital hayatın olmazsa olmazı, peki ya güvenlik? İnternet odaklı güvenlik yazılımı ESET Internet Security programını detaylı olarak inceledik.

Yayınlanma:
ESET Internet Security İncelemesi

Uçsuz bucaksız bir dünya olan internet, hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla artık bizlerinde bu durumun dezavantajlarına karşı kendimizi korumamız icap ediyor. Tam da bu noktada antivirüs yazılımı önemli gereklilikler arasında konumlanıyor. Bu yazımızda internet ortamından gerçekleştiren kimlik sahteciliği, kişisel verilerin çalınması gibi güvenlik sorunları için sunulan ESET Internet Security antivirüs yazılımına yakından bakacağız. Ne kadar ideal, hangi yönleri ile öne çıkıyor, performansı nasıl gibi birçok soruya yanıtlar geliyor...

Kurulum

ESET diğer ürünlerinde olduğu gibi Internet Security programında da kullanıcılara 30 günlük tüm özelliklerini kullanabileceğiniz bir deneme süresi sunuyor. Deneme sürümünü ESET'in sitesinden indirip bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz. Deneme süresi içerisinde Internet Security'den memnun kalırsanız yazılımın tam sürümünü ESET'in sitesinden satın alabilirsiniz. Yazılımın satın alınması için de teknoloji şirketinin web sitesi üzerinden işlemleri gerçekleştirebilmek mümkün.

Internet Security'nin 1 yıllık tam sürüm ücreti 161,42 TL.

Detaylara geçiyoruz...

Arayüz

ESET Internet Security'nin arayüzü son derece sade. Temel işlevleri birkaç tıkla kolay bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Programı ilk açtığımızda arayüzde dikkat çeken noktalardan biri Internet Security'ye özel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri, Ev Ağı Koruması oluyor. Internet Security programına özel bu araçların detaylarına geçiyoruz...

Araçlar ve Kullanım

Programın sol tarafındaki araçlar sekmesine geldiğimizde karşımıza Internet Security programına has 'Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması' ve Ev Ağı Koruması bölmeleri çıkıyor. Bankacılık korumasından başlayalım.

ESET'in kredi kartı bilgileriniz gibi hassas verileri çaldırmamanız adına özel olarak geliştirdiği Bankacılık ve Ödeme Sistemleri aracını çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor:

Internet Security programı sizin varsayılan tarayıcınızı çalıştırıyor, ancak bu tarayıcının normalden farkı çevirimiçi bankacılık ve ödeme web siteleri için kullanılıyor olması. Aracı çalıştırdığınızda karşınıza programı ve kullanımı kısaca anlatan şöyle bir metin çıkıyor:

   "Siz çevrimiçi bankacılık veya ödeme web sitelerini kullanırken ESET Smart Security kişisel verilerinizi koruyabilir. Bankacılık işlemleri, kredi kartı numaraları ve diğer hassas kişisel veriler için ek güvenlik sağlar. Adres çubuğuna çevrimiçi bankacılık web sitenizin URL'sini girin. Önemli: Bu tarayıcı genel gezinme için değil, sadece çevrimiçi bankacılık ve ödeme web siteleri için kullanılmalıdır."

Bu metinden de rahatlıkla anlaşılacağı üzere tarayıcı üzerindeki adres çubuğuna internet bankacılığını ya da ödeme yapmak için kullanacağımız servisin linkini girerek servisi kullanmaya başlayabiliriz.

ESET yardım sayfasında Bankacılık ve Ödeme Sistemleri sisteminin nasıl çalıştığını şöyle açıklamış:

   "ESET Internet Security, korumalı bir tarayıcının açılmasını tetikleyecek olan, önceden tanımlı web sitelerinden oluşan tümleşik bir liste içerir. Ürün yapılandırmasında web sitesi ekleyebilir veya web sitesi listesini düzenleyebilirsiniz."

Yani finansal işlemlerinizi güvenli tarayıcınızda gerçekleştirmeniz durumunda bilgilerinizi çalmak için sahte yönlendirme yapan siteler engelli olduğu bilgilerinizin çalınma riskini büyük ölçüde azaltmış oluyorsunuz. Hatta belirli bir listede bulunan bu sitelere kendiniz dahi ekleme-çıkarma yapabiliyorsunuz.

Güvenli tarayıcıyı kullanmak için minimum;

Mozilla Firefox 24

Internet Explorer 8

Google Chrome 30

sürümlerine sahip olmanız gerekiyor. Aksi halde Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması düzgün çalışmayabilir.

ESET kullanıcılarına güvenli tarayıcının finansal işlemlerinizi bitirdikten sonra kapatılmasını öneriyor.

Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Korumasını çalıştırmak için illa Internet Security'nin arayüzünü kullanmanıza da gerek yok. Internet Security'yi bilgisayarıza kurduğunuzda masaüstüne Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması kısayolunun geldiğini göreceksiniz. Bu kısayoldan kolayca güvenli tarayıcıyı açmanız mümkün.

Ev Ağı koruması oldukça yetenekli

Internet Security'nin bir diğer aracı Ev Ağı koruması yönlendiricinizin güvenliğini kontrol etmenizi sağlıyor. Adı üstünde Ev Ağı koruması olan sistemin ortak ağlarda kullanılması tavsiye edilmiyor. İlla ki kullanmak istiyorsanız da ESET buna engel olmuyor.

Ev Ağı korumasını açtığınızda karşınıza modeminize bağlı cihazları gösteren bir ekran çıkıyor. Buradan eğer cihazınıza yönelik engellenen bir trafik varsa görüntüleyip sorun giderebiliyorsunuz. Sorun giderme ekranında sistemin hangi uygulamaları engellediğini ve bu uygulamaların detaylarını öğrenebiliyoruz. İsterseniz bu engellemeyi kaldırabiliyorsunuz.

Ev ağı koruması daha çok bireysel kullanıcıların modem cihazlarındaki güvenlik açıklarını ve hataları görüntülemenize yarıyor. Sistemin ağınıza bağlı tüm cihazları tür ve bağlantı zamanlarına göre kategorize etmesi de ağınızın ne kadar güvenli olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor.

Internet Security bu 2 aracın yanında günlük dosyalar, çalışan işlemler, koruma istatistikleri, etkinlik izleme, ağ bağlantıları, ESET SysInspector, ESET SysRescue Live, Zamanlayıcı gibi araçları da bünyesinde barındırıyor. Bunların tamamı gelişmiş kullanıcılara yönelik olarak geliştirilmiş, sisteminizin durumunu kontrol edip düzenleyebileceğiz sistematikler sunuyor.

ESET Internet Security ayarlar sekmesinde Ağ Koruması ayarları barındırıyor. Bu ayarlarda kişisel güvenlik duvarı, ağ saldırısına karşı koruma (IDS) ve botnet koruması gibi özellikleri açıp kapatabiliyorsunuz. Bunların yanında saydığımız tüm bu özellikleri tek tek yapılandırmanız mümkün. İsterseniz kişisel güvenlik duvarını iptal edip tüm trafiğe izin verebilirsiniz, ancak bunun sisteminiz için riskli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Aynı zamanda tüm trafiği engellemek de mümkün. Yapılandırma ayarlarında ise güvenliğinizi sağlayan servisleri en ince detayına kadar özelleştirebilmeniz mümkün. Bu da gelişmiş kullanıcılar için ESET Internet Security'yi bir adım öne çıkarıyor.

Ayarlar sekmesinde görülen Ağ saldırısına karşı koruma (IDS) güvenlik duvarı tarafından engellenmeyen ağ trafiğinin içeriğini analiz ediyor. Böylelikle zararlı olduğu tespit edilen her türlü trafik engelleniyor ve ağda gelen saldırılar önleniyor.

Botnet koruması ise bilgisayarınızda hali hazırda çalışan yazılımlardan gönderilen ağ trafiği içeriklerini inceler. Zararlı olarak değerlendirilen tüm trafik engelleniyor ve tehditlerin önlenmesi sağlanıyor.

Ayarlar sekmesinde yapabileceğiniz bir diğer ayarda geçici IP adresi kara listesini kontrol etmek. Buradan engellenen IP adreslerinin ne zaman ve hangi nedenle engellendiğini görüntüleyip kontrol edebilirsiniz.

Performans & Deneyim

ESET Internet Security size antivirüs programının yanında ek olarak tam teşekküllü bir internet koruması hizmeti sunuyor. Bu bakımdan daha önce incelemesini yaptığımız NOD 32 Antivirüs'ten daha kapsamlı bir program olduğunu söylemek mümkün.

Tıpkı NOD 32'de olduğu gibi yerel diskleri tarayıp zararlı yazılımlar tespit edilebiliyor. Programın malware tespitindeki başarısı da yine NOD 32'de olduğu gibi tatmin edici. Tüm bunlara ek olarak sunulan ağ korumasına yönelik araçların da oldukça başarılı çalıştığını söyleyebiliriz.

Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması internet üzerinden yaptığınız finansal işlemlerinizi içiniz rahat bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlıyor. İnternet gezintilerinizde reklamlardan dolayı yönlendirilen zararlı siteleri Internet Security anında tespit edip sizi uyarıyor. Bu bakımdan yazılımın amacını tam manasıyla gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

ESET Internet Security sisteminize çok fazla yük bindirmiyor. Geç açılma süresi konusu ise tabii ki sisteminize bağlı değişkenlik gösterecek bir durum. Bunun dışında her türlü işinizi ESET Internet Security arka planda çalışırken gerçekleştirebilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var ESET Internet Security'de bir oyun modu da bulunmuyor. Yine de biz bu durumun oyun oynarken sizi çok fazla etkileyeceğini düşünüyoruz.

ESET Internet Security vaat ettiğinden fazlasını sunuyor. İnternet güvenliği konusunda amacına başarıyla hizmet ederken yerel tehditlere karşı da sisteminizi koruyor.

[btn url="" text_color="#dd3333" bg_color="#c6c6c6" icon="" icon_position="start" size="14" id="" target="on"]İnceleyin: [/btn]

Eset Internet Security yazılımı, daha önce incelediğimiz ESET NOD 32 Antivirüs yazılımına oldukça benziyor. Aralarındaki farklar ise Internet Security'nin ağ koruması, internet koruması, bankacılık ve ödeme sistemleri koruması gibi özel araçlar sunması. ESET NOD 32 Antivirüs İncelemesi yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer ESET ürünleri için buraya tıklayabilirsiniz.

[btn url="" text_color="#cccccc" bg_color="#f7f7f7" icon="" icon_position="start" size="14" id="" target="on"]Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanımı ve alıntılanması yasal müeyyideye tabidir. [/btn]

Yazar: Tahsin Özyer 

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.