Apple Eski iPad’leri Yavaşlatıyor mu?

Apple Eski iPad’leri Yavaşlatıyor mu?
iPhone'larda ortaya çıkan ve büyük tepkilere neden olan yavaşlatma konusu henüz sıcaklığını korurken, iPad kullanıcıları da bu durumdan oldukça tedirgin olmaya başladılar.

Hâlihazırda iPhone telefonlarda ortaya çıkan batarya kaynaklı yavaşlatma skandalından sonra, özellikle iPad kullanıcları da aynı soruyu kendileri için sormaya başladılar. Acaba, Apple eski iPad’leri yavaşlatıyor mu? En basit hâliyle şunu söyleyebiliriz ki; Apple’ın uyguladığı batarya temelli performans iyileştirme politikası (bunu cihazları yavaşlatarak yapıyorlar) iPad’ler için geçerli görünmüyor. İşte detaylı olarak bu durumun nedenleri…

Eskiyen bataryaların, sisteme ihtiyaç duyacağı enerjiyi verebilmesi ve stabiliteden ödün vermemek için Apple yeni bir güç yönetimi politikasına yönelmişti. Bunun nedenlerinden biri de, ani performans yükselmeleri sırasında ortaya çıkan kapanma sorunlarını ortadan kaldırmaktı. Pek kullanıcı tarafından “Apple’ın kasıtlı olarak telefonlarını yavaşlatması…” şeklinde görülen bu durumun şu an için iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve iPhone SE modelleri için geçerli olduğunu belirtelim.

Öte yandan yeni iOS 11.2 sürümüyle beraber bu zincirin halkaları arasına “eskiyen bataryaları” nedeniyle iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri de azar azar katılmaya başlamış gibi görünüyor. Henüz iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X için böyle bir uygulama söz konusu olmasa da, birkaç güncelleme sonra bu modellerin de yavaşlatılanlar zincirinin yeni halkaları arasına katılacağını öngörebiliyoruz.

Apple’ın kendi web sitesi üzerinde yayınlanan “iPhone Pili ve Performansı” aldı makale, bize bu konuda oldukça kapsamlı bilgi veriyor. (Makaleyi Türkçe dilinde Apple’ın web sitesinden okuyabilirsiniz) Makalede, Apple’ın özellikle bu uygulamayı iPhone’lara yönelik yaptığı vurgusundan hareketle Apple eski iPadleri de yavaşlatıyor demek oldukça zordur.

iPad’lerin Yavaşlatılmaya Dahil Olmamasının Nedeni Sadece Bu Makale mi?

Kesinlikle hayır… Biraz geriye giderek iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı inceleyelim. Bu iki akıllı telefon sırasıyla 1810 mAh ve 2.915 mAh batarya kapasitelerine sahipti. Bir de aynı dönemde çıkan iPad Air 2’ye bakalım; 7.340mAh bataryasıyla oldukça iyi bir konumda.

Her ne kadar lityum pil teknolojisi tarafında bir değişiklik olmasa da, pillerin kapasiteleriyle ilgili bir güç ayrımı ortaya çıkıyor. Daha düşük kapasiteli piller, ani performans dalgalanmalarının neden olduğu kapanmalarla başa çıkamazken, yüksek kapasiteli bir lityum batarya bu kapanmalara karşı daha verimlidir. Bir de şarj edilme konusu var ki hiç kuşkusuz bir iPad, bir iPhone’a kıyasla daha az sayıda şarja takılma ihtiyacı duyuyor. Bu da bataryanın ömrünü etkileyen bir başka önemli konudur.

Sonuç olarak, iPad bataryalarının daha güçlü yapısı ve daha az şarj edilmesi ihtiyacından ötürü Apple’ın eski iPadleri yavaşlatıyor olması için geçerli bir nedeni yok. Bununla beraber, zaten güç yönetimi özelliğine iPad’lerin eklenmediğini de görüyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum