OSB'lere TOGG Uyumlu Hızlı Şarj İstasyonları Kurulacak

OSB'lere TOGG Uyumlu Hızlı Şarj İstasyonları Kurulacak

Yayınlanma:
OSB'lere TOGG Uyumlu Hızlı Şarj İstasyonları Kurulacak

Tüm Türkiye'de 67 bin fabrikanın üretim yaptığı organize sanayi bölgelerinde (OSB'lerde) artık elektrikli araçlar için yüksek hızlı şarj istasyonlarını görmeye başlayacağız. Protokol, Eşarj (Enerjisa Enerji'nin iştiraki) ve OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu) arasında imzalandı bile. İmalatını Eşarj firmasının bizzat yapacağı şarj istasyonları, yerli ve mili TOGG için de uyumlu olacak. Elektrikli araçların otomobil piyasasındaki pazar payı her geçen yıl katlanarak artmaya devam ederken, Türkiye'nin bu pazar payından maksimum pay alabilmesi için TOGG için sanayi ve şarj kollarındaki eksikliğin hızla giderilmesi noktasında çalışmalar devam ediyor.

Milli otomobil projesi kapsamında üretilerek artık yollarda görmeye başladığımız gurur kaynağımız TOGG için devletin tüm imkanları neredeyse seferber ediliyor. Bu bağlamda; şarj istasyonları sayısının hızla artırılması, yedek parça üretiminde anlaşmaların yapılıp üretimlerin başlaması, elektriğin daha ucuza temin edilmesi gibi gerekli olan tüm yan kolların sisteme oturtulması, büyük önem arz ediyor. Türkiye'deki tüzel kişilik kazanan 354 OSB'den ilk etapta 272'sine kurulması planlanan yüksek hızlı şarj istasyonlarında:

 • 2 araç aynı anda şarj edebilecek.
 • 7/24müşteri desteği,
 • 24 saat kesintisiz hizmet,
 • Piyasadan daha ucuza elektrik,
 • TOGG araçlar için, 30 dakikada %80 dolum gibi avantajlara sahip olunacak.

Şimdide Yerli ve milli gururumuz TOGG hakkında en çok merak edilen konular hakkında bilgi vermeye çalışalım.

TOGG kaç dakikada şarj oluyor?

Şarj süresi, aracı nerede şarj ettiğinize bağlı olarak değişebiliyor arkadaşlar. Eğer evinizdeki prize taktıysanız 24 saatte, herhangi bir şarj istasyonunda (AC) 3 veya 6 saatte, son teknoloji DC şarj istasyonunda şarj ediyorsanız da 30 dakika gibi kısa bir sürede dolum yapabilirsiniz. TOGG kaç dakikada şarj oluyor?

TOGG araç menzili ne kadar?

Burada da menzilin aracın sınıfına göre cevap değişiklik gösterdiğini baştan söyleyelim. Menzili kısa olan modeli 52,4 kWh bataryasıyla 314 km menzile sahipken, 88,5 kWh batarya monte edilmiş modeli ise 523 km maksimum (fabrika verilerine göre) mesafe katedebiliyor. TOGG araç menzili ne kadar?

TOGG maksimum en fazla kaç km hız yapabiliyor?

Aracın ilk üretileceği haberi geldiğinde bazılarımızın ilk aklına gelen 'TOGG kaç km hız yapabiliyor?' sorusuna cevap vermeye çalışalım şimdi de. 200 HP ve 400 HP'lik versiyonları en fazla 180 km/sa hıza ulaşabiliyorken, aradaki güç farkı 0- 100 km hıza ulaşma sürelerinde fark oluşturuyor. 200 HP'lik araç 7.6 sn'de, 400 HP'lik araç ise 4.6 sn'de 0'dan 100 km hıza çıkabilecek. TOGG maksimum en fazla kaç km hız yapabiliyor?

TOGG 100 km'de ne kadar yakıyor?

Geldik belki de en can alıcı soruya, 'TOGG 100 km'de veya km'de ne kadar elektrik tüketir?' sorusunun cevabına. Kısa menzilli model 100 km'de 16,7 kWh elektrik tüketirken, uzun menzilli model 16,9 kWh elektrik tüketiyor. 1 km'de ne kadar tüketim yapıyor sorusunun cevabını ise yukarıdaki değerleri 100'e bölerek bulabilirsiniz. Bu değerler sırasıyla 0,167 kWh ve 0,169 kWh şeklindedir. TOGG 100 km'de ne kadar yakıyor? Biraz kafanız karıştı sanırım. TL cinsinden cevap versek daha anlaşılır olurdu. O zaman şöyle cevaplayalım; aracı nereden doldurduğunuza bağlı olarak km'de harcadığınız fiyat da farklılık gösterecektir. Kısa menzilli aracı;

 • Evden doldurduğunuzda: 0,167 kWh x 2,21 TL = 0,37 TL/km,
 • İş yerinizden doldurduğunuzda: 0,167 kWh x 3,78 TL = 0,63 TL/km,
 • Trugo istasyonlarından hızlı şarjla doldurduğunuzda da: 0,167 kWh x 7,99 TL = 1,33 TL/km yakıt tüketimi değerlerine ulaşırsınız.

Uzun menzilli aracı;

 • Evden doldurduğunuzda: 0,169 kWh x 2,21 TL = 0,375 TL/km,
 • İş yerinizden doldurduğunuzda: 0,169 kWh x 3,78 TL = 0,64 TL/km,
 • Trugo istasyonlarından hızlı şarjla doldurduğunuzda da: 0,169 kWh x 7,99 TL = 1,35 TL/km yakıt tüketmiş olur. Görüldüğü üzere arada pek de bir fark yok.

TOGG deposu kaça doluyor?

Bu sorunun cevabı, batarya kapasitesine ve nereden dolum yaptığınıza göre farklılık gösteriyor. TOGG deposu kaça doluyor? 52,4 kWh 314 km menzil belirlenmiş modelinin bataryası;

 • Kendi evinizdeki prizden 115,8 TL'ye,
 • İş yerlerinden 198 TL'ye,
 • Trugo (hızlı şarj istasyonundan) 418,6 TL'ye tam olarak dolum yapılabiliyor. (acelesi olanlar mecbur kaldıklarında bu seçeneği değerlendirmek durumunda kalabilirler ancak bu dolum fiyatının (gelişen teknolojiyle ve sağlanacak ayrıcalıklarla) düşürüleceğini ümit ediyoruz. Tam da bu noktada, OSB'lerde kurulacak yeni DC hızlı şarj istasyonları ile dolum fiyatının çok daha aşağılara çekileceğini düşünüyoruz.

Kendi evinize şarj istasyonu kurmak isteyenler olacaktır veya düşünenler olabilir. Tam da bu başlık altında merak edenler için belirtelim. Kendi evinize şarj istasyonu (Wallbox) kurmak için 18 bin TL gibi minimum bir rakamı gözden çıkarmanız gerekir. 88,5 kWh 523 km menzil belirlenmiş modelinin bataryasını ise;

 • Kendi evinizdeki prizden 195,5 TL'ye,
 • İş yerlerinden 334,5 TL'ye,
 • Trugo (hızlı şarj istasyonundan) 707,1 TL'ye tam olarak doldurabilirsiniz.

Elimizden geldiğince TOGG ile ilgili soruları konu başlığının altında cevaplamaya çalıştık. Bu paylaştığımız veriler ışığında TOGG almak sizce mantıklı mı veya siz TOGG almak ister misiniz? Düşüncelerinizi bekliyoruz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.