Avrupa Komisyonu, Telegram uygulamasına soruşturma açtı

Avrupa Komisyonu popüler mesajlaşma uygulaması Telegram için soruşturma başlattı.

Yayınlanma:
Avrupa Komisyonu, Telegram uygulamasına soruşturma açtı

Telegram bugün dikkat çekici bir haberle gündeme geldi. Fakat ne yazık ki bu kez haberler Telegram'a gelen yeni bir özellik ile alakalı olmadı. Avrupa Komisyonu, AB ülkelerinde aktif kullanıcıları hesaplama yöntemlerine ilişkin Telegram'a karşı bir soruşturma başlattı.

Avrupa Komisyonu'nun başlattığı bu soruşturma, Telegram'da son dönemlerde oldukça yayılan yasa dışı ve zararlı içeriklerden kaynaklanıyor. Platformun DSA yasaları ile uyumlu olup olmadığı araştırılıyor.

Telegram platformu Avrupa Birliği ülkelerinde 41 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu öne sürüyor. Platformun iddia ettiği bu rakamlar, AB'de geçerli olan DSA politikaları kapsamında daha sıkı gereksinimlere tabi tutulan, çok büyük dijital platformların yer aldığı 45 milyon eşiğinin altında kalıyor. Avrupa Komisyonu şirketin bu kurallardan kaçmak için yanlış bir hesaplama yöntemi kullandığını öne sürerek sıkı bir araştırma izliyor.

avrupa-komisyonu-telegram-uygulamasina-sorusturma-acti.jpg

Telegram için birçok yeni kısıtlama getirilebilir

45 milyon eşiğinin üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan ve VLOP adıyla sınıflandırılan platformlar, DSA yasaları kapsamında kullanıcılara daha fazla yetki veriyor. Bununla birlikte çocuklar için koruma önlemlerinin artırılması, içerik denetiminin daha sıkı bir hale getirilmesi ve daha şeffaf bir yaklaşım gibi şartlar aranıyor.

Tüm bunların yanı sıra DSA başka kısıtlamalar da getiriyor. Bu kısıtlamalardan bazıları yasa dışı içeriklerin bildirilmesi, hassas kullanıcı verilerine dayalı reklamların yasaklanması ve tüm reklam içeriklerinin etiketlenmesi gibi şartlar karşımıza çıkıyor.

Avrupa Komisyonu, Telegram uygulaması için soruşturmasını yürütmeye devam ederken, soruşturmanın nasıl sonuçlanacağı şimdilik büyük bir merak konusu.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.