ESET Internet Security Edition 2019 incelemesi

Yayınlanma:
ESET Internet Security Edition 2019 incelemesi
Aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak! Sadece Türkiye değil, dünyadaki en ayrıntılı ESET Internet Security 2019 inceleme makalesi. İnternet erişimi malum çağımızın olmazsa olmaz unsurlarından biri. Her geçen gün de internete bağlanabilen cihazların sayısı hızla artmakta. Günümüzde artık nesnelerin de akıllanması ile beraber bir de “nesnelerin interneti” diye bir kavram hayatımıza girmiş oldu. Milyarlarca insan tarafından yaygın olarak kullanılmakta olan internet, zaman zaman kötü amaçlı kişiler siber saldırganlar tarafından olumsuz bir yönde manipüle edilerek, cihazlarımız üzerinde önemli bir tehdit oluşturabiliyor. Bütün cihazların birbiriyle ve internetle bağlı olduğu bu dönemde, onları en iyi şekilde koruyabilmemiz için de oldukça kaliteli ve donanımlı antivirüs yazılımları kullanmamız gerekiyor. Muhtemelen rastlamışsınızdır, piyasada bulunan pek çok antivirüs yazılımı farklı farklı paketlerle kullanıcılara sunuluyor. Bu uygulamaların hem tek bir yerden yönetilememesi, hem de farklı dosyalarda ve bölümlerde yer almaları dolayısıyla, kullanıcılar açısından kullanımları oldukça zor olabilmekte. Sizi, bütün siber saldırılardan ve güvensiz internet ortamından korumak amacıyla geliştirilmiş olan ESET Internet Security ise, tüm internet güvenliğinizi sağlayabilecek gelişmiş araçlarla donatılmış olarak size tek bir paket halinde sunuluyor. ESET Internet Security 2019, bizi internetin tüm zararlı unsurlarından korumak için tasarlanmış son derece gelişmiş bir yazılım. Programı bilgisayarınıza indirmek için ESET’in web sayfasına gidip sadece indir butonuna basmanız yeterli. Program indirildikten sonra size 30 günlük bir deneme süresini tamamen ücretsiz olarak sunuyor. Bu süre boyunca da programın tüm özelliklerini eksiksiz olarak kullanmanız mümkün. 30 günlük deneme süreci sonlandığında dilerseniz lisans satın alarak ESET’i kullanmaya devam edebiliyorsunuz. İncelememiz için programın ücretli sürümünü bilgisayarımıza yükledik.

Evet, her şey aynı pakette...

2019 ESET Internet Security’nin son sürümüyle beraber oldukça geniş kapsamlı çok sayıda koruma faktörü standart olarak geliyor. Bilgisayarınız üzerinde antivirüs, antispyware, güvenlik duvarı, antispam, bankacılık ve ödeme işlemleri koruması, akıllı ev izleyici, web kamerası koruması ve anti-theft gibi bir çok güvenlik özelliğine sahip oluyorsunuz. Günümüzde internet üzerinden yapılan siber saldırıların oldukça arttığını varsayarsak, bu kadar fazla sayıda koruma özelliğinin bizim için ne kadar önemli olabileceğini de rahatlıkla anlayabiliriz. ESET Internet Security’nin en önemli avantajlarından biri bütün bu koruma özelliklerini, bize tek bir üründe, tek bir pakette sunabilmesi. Bu kullanıcılar için de büyük bir pratiklik ve kolaylık sağlıyor.

Arayüzü kullanışlı mı?

Kullanıcı arayüzü, önceki sürümlerine göre çok daha kolay hale getirilmiş. Her bir öğe, ana sayfa üzerinde kolayca erişilebilir şekilde yer alıyor. Programın genel olarak sayfa tasarımları çok başarılı. Internet Security’nin sahip olduğu en güzel özelliklerinden bir tanesi; artık uygulama üzerinden çevrimiçi destek alabilme şansınızın olması. Bu sayede herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda karşınızda kolaylıkla bir muhatap bulabiliyorsunuz. Ayrıca programın içinde yer alan destek içeriklerinin de otomatik olarak güncellenebildiğini belirtelim.

Koruma seviyesi ne kadar iyi?

Malumunuz internet üzerinde bir çok zararlı unsur var ve kullanıcılar bu zararlı unsurlar yüzünden zaman zaman oldukça büyük zorluklar yaşayabiliyor. Virüsler, trojanlar bunlardan sadece birkaçı. İnternet üzerinde bulunan bu zararlı öğelere ayrıca her geçen gün yenileri de ekleniyor. ESET Internet Security 2019’un antivirüs ve antispyware uygulamaları ile sayıları her gün artan bu zararlı öğelerden efektif bir şekilde korunmak mümkün. Sizi bilinen ve bilinmeyen tüm virüslerden koruyan yazılım, gerektiğinde zararlı gördüğü tüm unsurları bayraklayarak sizi uyarıyor ve bunları bilgisayarınıza hiçbir zarar gelmeden derhal uzaklaştırıyor. İncelememiz esnasında bilgisayarımıza internet üzerinden bazı torrent dosyaları indirmeyi denedik. (Bu tarz dosyalarda virüslere oldukça sık rastlanabildiğinden dolayı deneme amaçlı olarak torrent dosyası indirmeyi tercih ettik.) Yeni ESET Internet Security derhal içinde zararlı öğeler barındıran dosyaları -bizi uyararak- bilgisayardan uzaklaştırdı. Üstelik programın tanımladığı virüsler internet üzerinde bulunabilen en bilinmeyen türlerdendi. Soruna anında müdahale eden yazılımın performansını bu açıdan çok başarılı bulduk. Sahip olduğu dikkate değer ve kullanışlı özelliklerinden bir tanesi de Eset LiveGrid. Bulut tabanlı olarak çalışan ESET LiveGrid sayesinde bilgisayarınızda o an çalışmakta olan işlemlerin ve açık olan dosyaların bilinirliği, doğrudan program içinde kontrol ediliyor. Bu da size her an ve her yerden gelebilecek risklere karşı geniş kapsamlı ve etkin bir koruma sağlıyor.

UEFI faktörü nedir?

Siber güvenlik yazılımının güncel versiyonu tabii ki bazı yenilikçi özelliklere de ev sahipliği yapıyor. Bu özelliklerinden bahsetmek gerekirse buna ilk olarak programın UEFI tarayıcısını örnek olarak gösterebiliriz. Genel olarak UEFI, Windows başlatılmadan hemen önce çalışıp sistemi ve çevre birimlerini çalışmaya hazır hale getiren yazılım bölümü olarak nitelendirilebilir. Bu bölüm bu zamana kadar antivirüs programları tarafından genel olarak fazla önemsenmedi ve dikkate alınmadı. Bu yüzden bu kanal üzerinden gerçekleşebilecek siber saldırılara karşı korumasız kalan bir çok bilgisayar mevcut. UEFI tarayıcı özelliği ile bilgisayar üzerinde bu savunmasız kalan bölgeyi de koruma altına almak artık mümkün. Sistem herhangi bir şüpheli etkinlik tespit ettiği anda kullanıcıya direkt bu konu ile alakalı bir bildirimde bulunuyor.

Akıllı evler de koruma altında

Eset Internet Security 2019 ile gelen diğer bir önemli yenilik ise akıllı ev izleyici özelliği. Bu özellik sayesinde evinizin Wi-Fi ağına bağlı bulunan tüm akıllı ev eşyalarınız, zararlı siber unsurlara ve saldırılara karşı korunabiliyor. Günümüzde birçok buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyon artık internete bağlanabilme özelliğine sahip. Sunulan bu yeni özellik sayesinde internet üzerinden cihazlara yapılabilecek izinsiz erişimlerin önüne geçilmiş oluyor. Okuma Önerisi: Neden akıllı eve geçiş yapmalıyız?

Hızınızı etkilemiyor

Yazılım, çok katmanlı bir koruma sunmasının yanında bilgisayarınız üzerinde herhangi bir yük oluşturmuyor ya da bilgisayarınız üzerinde bir hız problemi yaşamanıza sebebiyet vermiyor. Biz özellikle bu yönünü çok beğendik. Bu kadar fazla sayıda ve gelişmiş özellikle gelen bir programın aynı zamanda bilgisayara yük olmadan hızlı çalışabilmesi, kullanıcılar açısından da oldukça önemli bir konu. Malum bir programın stabilitesi, onun kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri.

Güncel kalabiliyor mu?

ESET Internet Security sürekli güncellenen bir veritabanına sahip. Ve malumunuz üzere güncel kalmak da risklerden korunmanın en önemli unsurlarından. Program sürekli güncel tuttuğu altyapısı sayesinde sizi sahte web sitelerine karşı da çok geç olmadan uyarabiliyor. Malum internet üzerinde her gün milyonlarca kişi bankacılık işlemleri gerçekleştiriyor. Bu konuda ortaya çıkan önemli problemlerden bir tanesi de yukarıda bahsi geçen sahte web siteleri oluyor. Kimi siteler bankaların tüm arayüzlerini gerçekte olduğu gibi taklit edebiliyorlar ve kullanıcıları yanılgıya düşürebiliyorlar. Bankacılık işlemlerinin gerçekleştiği sayfalar ya da portallar oldukça özen isteyen ve çok daha yüksek bir güvenlikle korunması gereken yerler. Sahte bir web sitesi üzerinde gireceğiniz şifreleriniz ya da kullanıcı bilgileriniz anında kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor ve hesabınızdan isteğiniz dışında para çekilebiliyor. ESET Internet Security 2019 bu konuyla alakalı olarakta bir çözüm sunuyor. Sahte web siteleri hakkında kullanıcıyı uyaran program aynı zamanda ESET Internet Security 2019 Smart Security özelliği sayesinde internet tarayıcınızı özel bir mod ile başlatıyor ve banka ile tarayıcınız arasında özel-güvenli bir köprü oluşturuyor. Böylelikle tüm işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sonuç:

ESET Internet Security 2019 sahip olduğu pek çok güvenlik ve koruma özelliğiyle kesinlikle piyasanın en iyi antivirüs yazılımlarından. ESET ile geçirdiğimiz zaman boyunca, programın genel performansından ve yapabildiklerinden fazlasıyla memnun kaldık. Bu sebeple gerek kullanıcı arayüzü itibarıyla gerekse kullanım kolaylığı açısından bizden tam not almayı başarıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi programın hızlı çalışması ve bilgisayar üzerinde herhangi bir yük oluşturmaması da, programın artı puan alan yönlerinden. Eğer bilgisayarınız üzerinde geniş kapsamlı bir koruma arıyorsanız sizin için kesinlikle en iyi alternatiflerden biri. Bilinen ve bilinmeyen bütün virüslerden koruma sağlayabilen yazılımın ayrıca bilgisayarın hassas bölgeleri için geliştirilen bazı yeni güvenlik unsurları sunması da, internet üzerinde tam olarak korunmanızı ve dolaşabilmenizi sağlıyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere ESET Internet Security 2019 tüm özellikleri, 30 günlük deneme süresi boyunca kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Deneyip memnun kalmamanız bizce imkansız. Deneme sürümünü yüklemek, satın almak veya detaylı bilgilerine erişim için buraya tıklayabilirsiniz.

Artıları

  • Pratik kullanıcı arayüzü
  • Hız ve stabilite
  • Sistemi yormuyor
  • Akıllı ev güvenliği
  • UEFI tarayıcısı
  • Deneme süresi boyunca tüm özelliklere erişim
  • Çokyönlü koruma seçenekleri
NOT: ESET Internet Security 2019 inceleme makalesini sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak daha fazla kişinin deneme versiyonunu kullanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 >TeknolojiTuru Öneriyor

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.