Röportaj: CONN Bilgisayar İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi Özgür Altay

Röportaj: CONN Bilgisayar İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi Özgür Altay
CONN Bilgisayar İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi Özgür Altay’la keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte o söyleşinin satır başları…

Ferhat Verdi: Özgür Bey, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Özgür Altay: Merhaba, Kısaca anlatmak gerekirse özel sektörde birbirinden farklı alanlarda çalıştım; web yazılımları (rich internet applications), web ve mobil oyunlar geliştirdiğim bir yazılım geçmişim oldu. Daha sonra diğer uzmanlık alanım olan dijital pazarlama tarafında özel sektörde belli bir dönem yöneticilik yaptım. Şu anda GTM Teknoloji firmasında “iş geliştirme ve proje yöneticisi” olarak çalışmaktayım. CONN markalı sıvı soğutmalı performans bilgisayarları projesinin de başındayım.

3b0d4aeb-bd00-4f76-92fe-84e38774590e

F.V: CONN Bilgisayar’ın adını her geçen gün daha fazla duyuyoruz. CONN neler yapar, ne gibi ürünler geliştirip satışını gerçekleştirir? Biraz şirketin yapısından, organizasyon şemasından bahsedebilir misiniz?

Ö.A: Şirkete kısaca değinirsek, ilk olarak GTM Teknoloji'den bahsetmek istiyorum. GTM Teknoloji, 16 yıllık GTM Grup altında bir firma; ağırlıklı olarak B2B tarafına süperbilgisayar, sunucu ve iş istasyonları çözümleri sunan bir teknoloji firması. Dünyanın en büyük süperbilgisayar anakartı üreticilerinden Supermicro'nun Türkiye'deki distribütörü konumunda. Türkiye'de büyük kurum ve firmalara süperbilgisayar ve sunucu çözümleri sunuyoruz. Frankfurt, Almanya’da da yeni açtığımız şirketimiz ile artık yurtdışına da açılıyoruz. CONN; bu yapılanma içinde yaklaşık 2 yıllık bir geçmişe sahip, hem son tüketici hem de firmalara teknoloji çözümleri sunuyoruz. CONN’un ürettiği bilgisayarların en önemli özelliği sıvı soğutmalı, sistemin yüksek yük altında çalıştığı dönemlerde bile 7/24 stabil olarak çalışabilmesidir. Bileşenler özel olarak seçilir; uzun süren testlerden geçirilip denenerek kontrol edilir. Toplam 3 ana kategoride bilgisayar üretiyoruz:

  • Oyun Bilgisayarları (Gaming Computers)
  • Temalı Bilgisayarlar (Enthusiast Computers)
  • İş İstasyonları (Workstations)

Aynı zamanda CONN, isteyen herkesin sıvı soğutması yapabilmesi için tüm dünyada bilinen; EKWB, Bitspower ve Barrow; sıvı soğutma parçası üreticilerinin distribütörlüğünü yapmakta. Çok yakında CONN markası ile yüksek kalitedeki yerli üretim sıvı soğutma parçalarının tanıtımı için de hazırlıklar yapıyoruz.

IMG_4156

F.V: Satış kanalları neler?

Ö.A: CONN, ilk resmi satış kanalını n11.com üzerinden hayata geçirdi. n11 üzerinden sıvı soğutma ile ilgilenen PC kullanıcıları sadece PC modellerimizi değil, kendisinin alıp yapabileceği sıvı soğutma OEM parçalarına da göz atma imkanı buluyor. Çevrimiçi mağazamızda bugün bu işi yapmak isteyen birinin ihtiyaç duyabileceği hemen hemen her parça satılıyor. Birden fazla kategoriye ait çok fazla ürünü çevrimiçi mağazalarda tanıtmak çok kolay değil.

Kullanıcılar PC gibi büyük yatırım yaptıkları bir alanda satın alımdan önce kaliteden olabildiğince emin olmak istiyor. Bu yüzden satış kanallarımızı genişletiyoruz. Yakın zamanda tüm ürünlerimizin yer alacağı ikinci bir satış kanalı hayata geçecek, hatta şu anda sadece PC satışları başlamış durumda. Sadece oyunculara yönelik ürünler sunulan bu mağazada, kullanıcılar seçtikleri bilgisayarın donanımlarını seçeneklerden kendi tercihlerine göre belirleyebiliyor.

PC satışları ise genelde özel talepler üzerinden oluyor. Kurumlara iş istasyonları üretirken özellikle modifikasyona meraklı PC kullanıcılarına sistem geliştiriyoruz. Son dönemde en yoğun hizmetimiz, kullanıcıların eski (mevcut) kasalarına sıvı soğutma sistemi kurulumu yapmak oldu.

00002

F.V: CONN, servis ve teknik destek konusunda nasıl çalışıyor?

Ö.A: Atölye ve teknik servisin yer aldığı birim yönetim ofisimizden ayrı bir yerde bulunuyor. Full tower kasalarda yapılacak kurulum, ürün teslim aşamasına gelene kadar yaklaşık 1 hafta sürüyor. Normalde 1-2 günde biten montaj süresi, daha sonra benchmark testlerine tabii tutuluyor. CONN Kalite Sertifikası ile gönderdiğimiz PC'lerin iki yıl garantisi bulunuyor. Bu süre içerisinde sıvı soğutma ve donanım ile ilgili oluşabilecek herhangi bir sorunla teknik ekibimiz hızlıca ilgileniyor. Sosyal medya ve e-posta üzerinden müşterilerle sürekli temas halindeyiz.

Ayrıca internet üzerinden erişebildikleri bir CONN ürün istek listesi yer alıyor. Buraya yurt dışından getirilmesi istedikleri parçaları yazabiliyorlar. Biz de bu yazılanları bir sonraki sipariş zamanında tedarik etmeye çalışıyoruz. Belirttiğim gibi performans testleri bizim için çok önemli. Ürün tamamlandıktan sonra donanım performansı ve overclock ayarları kontrol ediliyor. Bundan sonrasında, teslim edilen ürünün sadece yılda bir kez sıvısının değiştirilmesi yeterli. Bu da sadece 15-20 dk’lık bir işlem.

IMG_4257

F.V: Sıvı soğutma teknolojisi kendine has bir kesim tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. İlk kez duyanlar için nedir, neden gereklidir?

Ö.A: Sıvı soğutma teknolojisi bilgisayarların performansını belirgin ölçüde artıran ve bu performanı kalıcı kılan en etkin çözüm. Günümüzde sıvı soğutma iki şekilde yapılabiliyor. En kısa çözüm, işlemci (CPU) ve ekran kartına (GPU) doğrudan monte edilen bir soğutma ünitesi kullanmak. En etkin çözüm ise custom sıvı soğutma dediğimiz, sisteme özel bir 'tesisat' kurulumu.

Sıvı soğutmanın standart kurulumu GPU ve CPU soğutulmasını içeriyor. Her iki parça için üretilen su blokları işlemcilerin üzerine monte ediliyor ve su pompası, su tankı, borular ve rakorlar ile kurulan sistemde kesintisiz bir döngü sağlanıyor. Radyatörler içinde soğutulan sıvı overclock esnasında bile; ekran kartının (GPU) sıcaklığının 55°C, işlemci sıcaklığının da 80-85°C yi aşmamasını sağlıyor. Kasa içinde oluşturulan dinamik hava akımıyla birleşince, 7/24 sabit performanslı bir sistem elde etmiş oluyorsunuz.

Sıvı soğutmanın en belirgin faydası, parçaları çok daha etkin soğutabildiğimiz için overclock yapılmasına izin vermesi. Bugün geleneksel soğutma sistemine sahip kasalarda overclock özellikli anakart ve ekran kartı kullananlar, soğutma yetersiz olduğu için baz hızlara mahkum oluyor. Özellikle veri işlenmesi esnasında baz çarğan hızlarında 90-100°C varan ısılar, donanımların elektronik yapısına zarar veriyor ve zamanla performanslarını azaltıyor, hatta bunların çok daha kısa sürede ömrünün tükenmesini sağlıyor.

Sıvı soğutmada işlemciler 4.5 GHz overclock hızlarında bile ısının kritik değerlere ulaşmadığını ve bilgisayarın ekran kartı ve işlemci hızları ile toplamda gücünün yüzde 25-28'ler kadar arttığını gördük. Bu özellikle ultra grafik ayarlarında en yeni oyunları oynamak isteyenlerin yanı sıra, veri üreten her kullanıcı için çok müthiş bir artış. Sıvı soğutmalı bir sistem donanım güncellenmesi olmadan en az üç yıl performansını koruyabilir. Sadece hava soğutmalı sistemlere oranla çok daha az gürültü oluşturması ise bir diğer harika özelliği.

desk-pc

F.V: Sıvı soğutma teknolojisinin ülkemizdeki bilinirliği hakkında neler söylemek istersiniz?

Ö.A: Türkiye'de PC donanımları ve teknolojileriyle ilgilenen çok sayıda insan olsa da, bu genele göre çok az kalıyor. Özellikle üniversite çağındaki öğrenci kitlesi genelde LOL veya CS:GO oynayabilecekleri PC'leri kendilerine yeterli görüyor ve 1,500-2,000 TL aralığında PC topluyor. Yüksek performans isteyenler ise i7 işlemci ve güçlü bir ekran kartını tercih ediyor. Ekran kartına ve işlemciye yapılan custom bir sıvı soğutmanın çok pahalı olabileceğinin düşünülmesi de insanların bu teknoloji ile geç tanışmasına neden oluyor.

Bizim getirdiğimiz farklı markalarla ekran kartı ve işlemciye yapılan sıvı soğutma toplamda 1500 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Özellikle bilgisayarını uzun süreler kesintisiz tam performansta kullanmak isteyen birisi için bu rakam oldukça makul kalıyor. Aslında olaya şöyle bakmak lazım; aldığınız işlemci, ekran kartı, RAM, anakart gibi bileşenler eğer yeterli derecede soğutulamazsa tam performanslarına çıkamıyorlar, özellikle sıcak günlerde veya ortamlarda çalışan bir bilgisayar bu konuda en dip çarpan hızlarında çalışarak yüksek sıcağın sisteme zarar vermemesi için kendini korumaya alıyor.

GFG_Turkey_002

CONN sponsorluğundaki NVIDIA GeForce Garage DIY Days etkinliğinden bir kare.

Sıvı soğutma ülkemizde şu an bu alanı takip eden çekirdek kitlenin forumlar ve sosyal medyadaki paylaşımlarıyla var oluyor. CONN olarak sosyal medya yanında fiziksel etkinliklerle sıvı soğutma teknolojisini olabildiğince tanıtmaya çalışıyoruz. Ancak genel olarak işin daha çok başındayız. Katıldığımız oyun etkinlikleri ve teknoloji fuarlarında bilgisayarları süs zannedenler oldu.

Sıvı soğutma gibi PC teknolojilerine yönelik yeterince proje ve çalışma olmadığından dolayı da Türkiye’de bu teknoloji fazla bilinmiyor. Oyunların yanı sıra teknik bilgileri de öne çıkaran, özellikle sıvı soğutmanın modlama ile bütünleşen yönünü öne çıkarmak gerekiyor. İstanbul Başakşehir Living Lab ile gerçekleştirdiğimiz NVIDIA GeForce Garage DIY Days buna bir örnek ama benzer çalışmaları arttırmak için NVIDIA, MSI, CORSAIR, ASUS gibi markalarla iş birliği içindeyiz.

F.V: İlgili teknolojiye dair Türkiye’deki potansiyel hakkında neler söylenebilir? Bu noktada Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki farklar neler?

Ö.A: Bilgisayar bileşenlerinin her biri yurt dışından geliyor, yani kendi ürettiğimiz bir mikro işlemcimiz ekran kartımız yok. Bu yüzden her aldığımız parçayı azami verimlilikte kullanmamız gerekiyor. Yani ekran kartı işlemci gibi bileşenlerin gücünün sonuna kadar faydalanmamız lazım. CONN' un da zaten var oluş amacı elimizdeki parçaların gücünü tam olarak kullanabilmemiz üzerine kurulu.

Bilgisayar bileşenlerinin gücünü aslında üreticilerin koymuş olduğu önlemler yüzünden tam olarak kullanamıyoruz. Çünkü bu parçaları bütün dünyaya satıyorlar, bazı kesimlerin sıvı soğutma gibi yüksek verimlilikteki soğutma bileşenlerine ulaşma imkanı olmayacak, bu yüzden güvenli bir sıcaklık aralığında çalışmasını garantilemek için sahip olduğu potansiyelin tamamına erişimi kısıtlanıyor. Zaten dikkat ederseniz işlemci ve ekran kartları ısındığı zaman daha fazla güç çekmemeye başlıyor ki kendini soğutabilsin; bu da direkt olarak daha düşük hızlarda çalışmasını sağlıyor.

Bütün bunları söyledikten sonra, Türkiye'de sıvı soğutma teknolojisi aslında kendi kaynaklarımızla üretmediğimiz bu teknolojilerden maksimum oranda faydalanmamız için çok da önemli diyebiliriz. Bilinçli tüketici zaten bu olayın farkında ve her geçen gün bilgisayarına sıvı soğutma yapmak isteyen sayısı artıyor. Biz elimizden geldiğince geniş kitlelere erişip bunu anlatmaya çalışıyoruz. Artık Türkiye’de de Digital Storm, Main Gear, Origin PC gibi insanların kendi bilgisayarını kendisinin toplayabileceği yapılar çoğalıyor. CONN bunlar arasında custom sıvı soğutmalı sistemleri ile şu anda ilk ve tek.

arcticblue_dekupeMoveit

Kişiselleştirilmiş (custom) sıvı soğutma ülkede sadece bu işin meraklıları olan dar bir kitle tarafından bilinse de bu 20 yılı aşkın bir süredir dünyada kullanılan yaygın bir teknoloji. Günümüzün toplu üretim yöntemleri ile de çok daha uygun fiyatlı halde olduğundan artık bir çok kimsenin satın alabileceği fiyat aralıklarında ürünler mevcut. Yurtdışında yukarıda bahsettiğim firmaların dışında bir çok yabancı firma custom sıvı soğutmalı kişiselleştirilmiş bilgisayar satıyor.

Genel olarak üst segment dediğimiz yerde ürünler satılıyor. Biz farklı olarak CONN markalı sadece işlemcilerin kapalı devre sıvı soğutma ürünleriyle soğutulduğu daha ekonomik PC modellerimiz olan “Smart Power” ürünlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Yerel üretim ürünlerimizden bahsetmiştim daha önce, ilerleyen zamanlarda bii takip edenlere önemli duyurular yapacağız. Türkiye'de sıvı soğutma sektörünün gelişmesi için yerel sanayinin bu alana yönelmesi gerekli. Yüzlerce parça var ve Türkiye'de hepsi çok daha ucuza üretilebilir.

Yerel ekonomi için büyük bir katkısı olacak bu gelişme tüketiciler için büyük zaman ve para tasarrufu da sağlayacak. Gelin görün ki şu an çalıştığımız bir tane yerel üretici var. Bu alanda girişimcileri teşvik ederek ithalata bağımlı olmaktan çıkmamız lazım.

F.V: Sektörde yaşadığınız sorunlar var mı?

Ö.A: Bizim için en büyük sıkıntı başka bir yerden toplanılan fiyatların bizimkisi ile karşılaştırılması ve oraya göre neden pahalı olduğunun sorulması. Arada sıvı soğutma bileşenlerinin olduğunu ve bu farkın bu yüzden yansıdığını anlatmaya çalışıyoruz. Bunun için zaten bayilerimizlerden biriyle ortaklaşa çalışarak konfigüratörlü bir sistem yaptık; yani satın almak isteyen kişi zaten piyasadan aldığı fiyatlarla aynı olduğunu kendisi daha rahat görebilecek.

Aradaki fark ile daha stabil, 7/24 sorunsuzca hız aşırtma yapabileceği, sessiz çalışan bir sistem olduğunu biz ürünlerin detay sayfalarında anlatıyoruz. Biz aslında piyasada olmayan bir ürünü konumlandırıyoruz, buradaki konumumuz bize başka bir görev daha yüklüyor; çünkü piyasada bilinen bir ürün değil. İnsanlar faydasının ne olduğunu bilmiyor. Biz bunları anlatmak için de uğraşıyoruz. Türkiye 'de artık bilgisayar toplama konusunda yeni bir dönem başlatmak istiyoruz. İnsanlar güvenilir bir marka garantisi altında, istedikleri özelliklerde ve tasarımlarda bilgisayarlarını internet üzerinden sipariş verebilecekler. Bunu da herkesin bütçesine hitap edebilecek şekilde baremlere ayırdık.

Herov2SmartPowerM1_Video_intro02

F.V: Dünyada PC satışlarındaki durgunluk dikkat çekici boyutlarda, geçtiğimiz çeyrekte 70 milyonun altında bilgisayar satıldı ve bunlara Mac’lerde dahil. CONN’un yer aldığı segmenti ayrı bir yerde mi tutmak gerekir?

Ö.A: PC satışları hakkında her yıl aynı şey deniyor. Ancak özellikle kurumsal açıdan bakarsanız, PC'lerin bırakın gözden düşmesi, belli bir seviyenin altına düşmesi mümkün değil. Masaüstü PC'ler fonksiyonlar ve performansları açısından çok ayrı bir yere sahip ve özellikle kurumlar/işletmeler için vazgeçilmez konumdalar. Günümüzde PC toplama trendi artık son verilere göre hafif bir yükseliş gösteriyor; buna sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinin güçlü sistemler istemesini de katarsak biraz daha PC tarafına artı olarak yazılacak gibi görünüyor.

Sıvı soğutmalı sistemler bana kalırsa PC'lerin konumunu güçlendirecek. PC'ler zaten mobil oyun oynayan ve evinde tablet bilgisayar ile işlerini halledenler için değil. Sürekli güçlenen gamer kitlesi ve sıvı soğutma ile performansını ikiye katlayan iş istasyonlarını kullanan iş dünyası PC'lerin daimi kullanıcıları. Sıvı soğutma ve bütünleştiği modlama, yepyeni bir sektörü temsil ediyor. Artık insanlar bütçesini arabasına veya TV setine değil, PC'lerine harcamak istiyor. Çünkü insanlar en çok vaktini bilgisayar masasının başında geçiriyor, sessiz ve güçlü bir sistem,n yanında görsel olarak da göz alıcı bir sisteme sahip olmak istiyor. Donanım gücü, modlama ile gelen mükemmel görsellik ve oyun aksesuarlarına kadar, PC sektörü sıvı soğutma ile çok renki ve yeni bir hale bürünüyor.

ozgur-gtm-profile

F.V: Geleceğe dair kısa ve uzun vadedeki planlarınız neler? CONN gelecekte neyi hedefliyor?

Ö.A: GTM Teknoloji, İstanbul ve Frankfurt'ta şubeleri bulunan bir firma. Onlardan alacağımız güç ile Türkiye'nin ardından Almanya'da işlemlerimizi artırmak istiyoruz. CONN tarafında Türkiye'de birkaç kentte bayiilikler açarak yolumuza devam edeceğiz. Suudi Arabistan, BAE ve İran gibi Ortadoğu ülkeleri sıvı soğutma teknolojisine ilgi gösteriyor ve ileride bu ülkelerle çalışma potansiyelimiz bulunuyor. Ayrıca Doğu Avrupa, İngiltere ve ABD'de potansiyel müşteriler arasında.

Amacımız ticareti yerel ve uluslararası alanda belli bir hacime taşımak. Ticaret açısından Türkiye'nin gücüne inanıyoruz. Sürekli ithalat yapan bir ülkede aldığımız ürünlere katma değer katıp biz de yurt dışına satmak istiyoruz. Kendi sıvı soğutma parçalarımızın üretimini yapıp bunları da yurtdışına satmak istiyoruz.

F.V: Eklemek istediğiniz başka konular varsa memnuniyetle okurlarımıza iletmek isteriz.

Ö.A: CONN olarak, özellikle genç oyun severlerin geniş bir bakış açısına sahip olmasını diliyoruz. Çünkü iyi bir bilgisayar sadece çalışmak veya oyun oynamak değil, keşfetmek ve öğrenmek için de mükemmel bir araç. Bireysel eğitimin öne çıktığı günümüzde en harika eğitim aracı yüksek performanslı bir bilgisayar. Teknoloji ile iç içe olmak, onu öğrenmek ve hatta bir gün üretmek için iyi bir aracınız olmalı. Bilgisayar sadece birkaç oyun oynamak ve internete bağlanmak için kullanılan bir cihaz gibi düşünülmemeli.

CONN, sadece bir bilgisayar değil, çalışmaktan yorulmayan bir makine inşa ediyor. Yorulmadan çalışan genç ve üretken bir neslin kıvılcımını, teknolojik ilerlemeleri ülkemizde görmek istiyoruz. Bu güzel sorularınızla bizimle röportaja vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

F.V: Biz teşekkür ederiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum