IPTV Nedir? Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yayınlanma:
IPTV Nedir? Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?
Konvansiyonel teknolojilere göre daha kolay bir TV deneyimi vadeden IPTV, tüm detayları ile mercek altında.  IP TV günümüzde televizyon izlemeyi kolaylaştıran, binlerce farklı TV yayınının ve içeriğin konvansiyonel teknolojilere göre daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan bir teknoloji. Her ne kadar başta maç yayınları olmak üzere ücretli ve şifreli içeriklerin kaçak olarak yayınlanması nedeniyle adı kötüye çıksa da IP TV teknolojisinin kullanımı sürekli artıyor. İşte korsan yayınlara verilen cezalar, bu teknolojinin gelişimi, hukuki boyutu ve diğer merak ettikleriniz hakkında bilgiler.

Yayıncılık dünyasının geleceği

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş kitlelere ulaşan televizyon yayıncılığının geleceği IP TV teknolojisi diğer konvansiyonel teknolojilerin önüne geçmek üzere. 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan ilk televizyon yayınından bugüne birçok farklı teknoloji hayatımıza girdi. Karasal yayın, kablolu yayın ve uydu yayını gibi alternatif teknojilere son yıllarda IP TV sistemleri eklendi. Yayıncılık dünyasını geliştiren ve kolaylaştıran IP TV ülkemizde “yasa dışı korsan yayınlar” ile anılsa da bu teknoloji birçok yeniliği hayatımıza kazandırıyor.

IP TV nedir?

IPV TV nedir sorusunun yanıtını olabildiğince basit şekilde verelim. Geniş bant internet altyapısı ile herhangi bir antene veya aparata gerek duymadan yapılan yayınlara “Internet Protocol Television” yani IP TV denmekte. Günümüzde binlerce farklı yayıncı ve tarafından kullanılan IP TV ilk olarak 1994 yılında Amerikalı ABC şirketi tarafından kullanıldı. Geniş bant internet altyapısı sayesinde kaliteli ve kolay kullanım sunan IP TV bu yönüyle kullanımını her geçen gün arttırıyor. Türkiye’de Tivibu IP TV bu teknolojiye örnek servisler arasında yer almaktadır. Tivibu yasalara göre yasal bir platform olsa da ülkemizde IP TV teknolojisini kötüye kullanan birçok illegal platform da bulunmakta.

IPTV nasıl çalışır?

Peki IPTV nasıl çalışır? IPTV'nin yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden birisi de çalışma şeklidir. Yayıncılar aktarılacak televizyon yayınlarını seçerek bunları internet üzerinden izlenebilecek bir dijital platforma dönüştürür. Bu yayınlar sadece abonelerin izleyebileceği bir şifreleme ile sunulur ve sadece ücretli abonelik sahibi olanlar bu yayınları izleyebilir. Yayınları izlemek içinse internet erişimi olan herhangi bir bilgisayar, tablet veya telefon yeterlidir. Cihaz üzerinden erişilen IPTV yayını kullanıcın cihazında bir süre ara belleğe alınır ve yaklaşık birkaç saniyelik gecikme ile izlenebilir.

IPTV kullanmak yasa dışı mıdır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de IPTV teknolojisini kullanmak yasa dışı değil. Legal olarak IPTV hizmeti veren servislere abone olmak ve izlemek suç teşkil etmiyor ama illegal yayın yapmak ve bu yayınları izleme yasalara göre suç. Yayınların lisansına sahip olan orijinal yayıncının gelir elde ettiği içeriği illegal olarak izlenmek yayıncının ciddi bir gelir kaybı yaşamasına neden oluyor.

Yasa dışı IPTV izlemenin cezası nedir?

İllegal yayınları izleyenler içim 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre karşılıksız yararlanma suçu olarak belirtiliyor. İlgili maddede suçun tanımı ve cezası şu şekilde yapılıyor; "Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır." Bu şekilde illegal yayınları izliyorsanız yasada belirtildiği gibi 2 yıla kadar hapis cezasına veya para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Yasa dışı IPTV yayını yapmanın cezası nedir?

IP TV üzerinden illegal yayın yapanlar da aynı yasaya göre cezalandırılmaktadır. Karşılıksız yararlanma suçunu işledikleri için 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar. Ayrıca yasa dışı IP TV yayını yapanlar Reklam Kurulu'nun aldığı karara göre para cezası ile de cezalandırılır. 11 Aralık 2018'de Reklam Kurulu'nun 22. sayılı toplantısında alınan karara göre; "Ulusal platformların ve kanalların yayınlarını mevzuata aykırı olarak pazarlayan ve usulsüz abonelik tesis eden bir firma hakkında 69.086 TL idari para ve yayın durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir." Alınan bu karar yasa dışı yayınlarla mücadelenin önemini gözler önüne sermektedir.

IP TV teknolojisin geleceği

Genel olarak günümüzde yasa dışı yayınlarla özdeşleşse de IPTV teknolojisi sunduğu kolaylık ve sağladığı faydalar nedeniyle yayın dünyasının geleceği en parlak teknolojisi konumundadır. İnternet altyapısının gelişmesi ve bağlantı hızlarının artması ile IPTV teknolojisi ile 4k yüksek çözünürlükte yayınların sunulmaya başlanmasıyla bu teknoloji hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmekte. Lisanssız yayın yapan yasa dışı IP TV servisleriyle yapılan mücadelenin artması ve kullanıcıların daha fazla bilinçlenerek legal içerikleri yönelmesi ile birlikte IPTV teknolojisi gelişmeye devam edecektir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.