SEO Çalışma Süreçleri Hakkında Her Şey

SEO Çalışma Süreçleri Hakkında Her Şey
SEO çalışma süreçleri kapsamında site içi SEO analizi, mobil uyumluluk analizi ve devamına dair kapsamlı bir süreç söz konusu...

Şüphesiz ki son yılların en popüler ve ayrıcalıklı dijital pazarlama türü SEO'dur. Sektör her geçen gün büyümeye, gelişmeye devam ettikçe hizmet veren SEO şirket ve kişi sayısı da artmaya başladı. Bu artışın en hatırı sayılır sebebi, arama motorlarının günlük hayatımızda artık vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmesidir. Ihtiyaçlarımızın ilham kaynağı olduğu bu pazarlama türlerine bir yenisi, SEO'da dahil olmuş oldu.

Büyük veya küçük ölçekli fark etmeksizin tüm şirket ve işletmeler bu kadar popüler olan pazarlama türünü bizler de yapmalıyız diyerekten, SEO hizmeti veren şirketlerle/kişilerle irtibata geçmeye başladı. Yapılacak çalışmalar hakkında az çok bilgi ve fiyat teklifi aldılar. Fakat sektörel kelimelerin yoğun olduğu anlatımlar genel olarak ne yazık ki karşı taraf için pek açıklayıcı olamıyor. İşte bütün bu iletişim bozukluklarının sebebiyet verdiği sorunların giderilebilmesi için sizlere ana başlıklar altında SEO çalışma süreçlerinin hangi aşamalardan geçtiğinden, nasıl işlediğinden bahsedeceğiz.

Site içi SEO analizi

SEO çalışmalarının ilk evresini oluşturan Site İçi SEO (On-Page SEO) çalışmalarıdır. Kodsal, yapısal, içeriksel ve tasarımsal olarak birçok etken Site İçi SEO'ya dahildir. Yapılan analizler sonrası başlayacak olan çalışmalar site içerisini SEO'ya yani arama motoru algoritmalarına uygun hale getirmeyi amaç edinir.

international-seo-header

Site mobil uyumluluk durumu

Son dönemlerde mobil cihaz pazarının büyümesi ile arama motorları algoritmalarını değiştirerek veya geliştirerek mobil uyumlu sitelere arama sonuçlarında öncellik vermeye başladı. Mobil uyumluluk analizleri yapılır, site tasarımı kullanıcı deneyimi açısından en uygun ve kullanışlı hale getirilir.

Site açılış hızı

Tüm arama motorları sayfa açılış hızına önem verir ve bu arama sonuçları sıralamasında önemli bir etkendir. En başta kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen sayfa açılış hızları bazen tahammül edilemez bir hal almaktadır. Kullanıcılara iyi bir sayfa deneyimi yaşatmak ve sayfa içerisinde daha rahat dolaşmalarını sağlamak için sayfa açılış hızı üzerinde çalışmalar yapılarak iyileştirilir.

Anahtar kelime analizi

SEO çalışmalarının temelinde yatan organik arama trafiğini artırmak yani arama motorlarından hatırı sayılır oranda ziyaretçi elde edebilmek için, detaylı bir anahtar kelime analizi yapılması gerekir. Site içeriğine en uygun ve trafik getirisi yüksek olan anahtar kelimelerin analizi yapılır.

Anahtar kelimelere uygun sayfa oluşturma

Yapılan anahtar kelime analiz ve tespitlerinin ardından, anahtar kelimelerin hedeflenen başarıya ulaşması için en uygun sayfalar tespit edilerek iyileştirmeler yapılır. Anahtar kelimelere uygun yeni sayfalar oluşturulur.

a9dbd53ddc873bd728b4

Zararlı linkler

Bir sitenin içeriği kadar o siteye gelen bağlantılar, linklerde önemlidir. Arama motoru algoritmalarına göre bu linkler genel olarak referans sayılır. Kötü bir site ancak kötü bir siteye referans olur gibi bir yaklaşım sergilemek bu kriter için doğru olacaktır. Yapılan geniş kapsamlı link analizlerinin ardından gelen linklerin zararlı veya yararlı olduğu tespit edilerek, istenilen kriterlere sahip olmayan linklere engelleme işlemleri uygulanır.

Sektör ve rakip analizi

SEO çalışmalarına yön veren, yol gösteren, rekabeti belirleyen sektör ve rakiplerdir. Sektör ve rakip analizleri izlenilecek SEO çalışmasını şekillendirmede yol gösterir, SEO stratejisine hedeflenen başarılara ulaştırmak için yardımcı olur.

Sosyal medya

Arama motorlarının sıralama kriteri olarak sosyal medyayı göz önüne aldığını söylemek yanlış olacaktır. Fakat sosyal medyayı doğru kullanarak elde edilecek kullanıcılar ve tanıtımlar, SEO için ek bir avantaja çevrilebilir. Sosyal medya hesapları analiz edilerek, sosyal medya için strateji oluşturulur, kullanıcı açısında iyileştirmeler sağlanır.

laptop-1209008_1280

Strateji oluşturma

Yapılan tüm analizlerin ardından, çalışmaların hedeflemeler doğrultusunda hareket etmesi ve zamanın yararlı kullanılabilmesi için çalışma stratejisi oluşturulur.

Site dışı SEO

Tamamlanan tüm site içi çalışmalarının ardından SEO çalışmalarının diğer evresi olan site dışı SEO (Off-Page SEO) çalışmaları için analizler yapılır. Genel amacı backlink elde etmek olan, site tanıtım amacı güden SEO aşamalarındandır. Önceden yapılan zararlı link analizi ile engellen linklerin aksine bu çalışmalarda hedef yararlı linkler elde etmektir. Sektör ve rakip analiz sonuçlarının da yardımcı olacağı bu çalışmalarda birçok araştırma ve analiz yapılarak en doğru stratejiyi oluşturma hedeflenir.

Site dışı SEO çalışmaları

Site dışı SEO analizleri ile oluşturulan strateji doğrultusunda site dışı çalışmalara başlanarak, site otoritesini artırmaya yönelik çalışmalarla birlikte devamlılığını sürdürür...

Yazar: M. Enes Aydemir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.