Haber

Google, Android’in Okuma Modu’nu yeni özelliklerle güncelledi

Teknoloji devi Google, Android işletim sisteminde yer alan Okuma Modu uygulamasını yeni özellikler ile güncelledi.

Geçen yılın sonunda Google ekibi, ilk büyük güncellemesi için hazır olan bir çözüm olan Okuma Modu uygulamasını duyurdu.

Okuma Modunun, Mountain View devinin geliştiricileri tarafından görme engelli ve disleksik kişiler için; onlarla birlikte tasarlandığını ve kullanıcılara özelleştirilebilir yazı tipi, sayı türleri sayesinde ekran okuma deneyimlerini iyileştirebilen bir araç sunmak için tasarlandığını hatırlatmakta fayda var. Uygulama sayfadaki öğelerin sayısı, konuşma sentezi, metin boyutu ve kontrast gibi özelliklere izin veriyor.

Uygulama indirilip kurulduktan sonra hızlı ayarlara entegre edilerek işletim sisteminin bir parçası haline gelir ve tüm uygulamalardan ve web sayfalarından kolayca erişilebilir.

Okuma Modunun 1.1 sürümü ile kullanıcılar, diğer uygulamaları kullanırken veya ekran kapalıyken ses dinlemeye devam edebilecekler. Ancak daha önce bu durumlarda metinden konuşmaya kesinti anında oluyordu.

Artık Sürekli Okuma Modu devreye girdiğine göre, kullanıcılar oynatmalarına ve duraklatmalarına, bir sonraki cümleye atlamalarına veya son cümleye geri dönmelerine ve tüm makaleyi kaydırmalarına izin veren bir medya oynatıcı bildirimi görecekler. Eski sistemi tercih edenler sol alt köşeden ayarlar menüsüne giderek Ses sekmesine girerek “Arka planda çal” özelliğini devre dışı bırakabilirler.

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu