Web’de arama şeklimiz değişiyor, bu yüzden Google Arama da değişiyor

Web’de arama şeklimiz değişiyor, bu yüzden Google Arama da değişiyor

Bilgi için TikTok ve Reddit gibi kaynaklara giderek daha fazla yönelen Z kuşağından ilham alan Google, arama motorunu yeniliyor. Nasıl mı?

Google’ın arama motoru, başlangıcından bu yana basit bir kullanıcı arayüzü sundu: arama sorgunuzu bir kutuya yazın ve internetin size neler sunabileceğini öğrenin. Sonuçlar birkaç yıl öncesine kadar büyük ölçüde diğer sitelere linklenerek teslim edilirdi, ancak son yıllarda görsel sonuçlar, videolar ve diğer ilgili içerik biçimleriyle gelerek değişmeye başladı.

Bu çabaya karşın Google’ın kendi dahili araştırması, genç internet kullanıcılarının önemli bir kısmının Google yerine Instagram ve TikTok gibi sosyal uygulamalarda bilgi aramayı tercih ettiğini gösterdi. Gelişen kullanıcı tercihleri, Google’ın neden daha çok modlu iletişim biçimleri ve sosyal medya gönderileri gibi daha “otantik” kaynaklardan gelen bilgileri içerecek şekilde temel arama araçlarını geliştirdiğini açıklamaya yardımcı oluyor.

Google Başkan Yardımcısı ve Arama bölümü müdürü Cathy Edwards, Çarşamba günü Google’ın Search On etkinliği öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Web’de farklı formatlarda, farklı otorite ve uzmanlığa sahip seslerden gelen çok fazla bilgi var.” Dedi.

Sonuçlar artık “herkesten” gelebilir…

Çarşamba günkü etkinlik sırasında Google, Arama kullanıcılarına “herkesten” içerik sunacağını duyurdu. Örneğin kullanıcı belirli bir şehrin adını ararsa, o yeri ziyaret eden kişilerden görsel hikayeler ve kısa videolar içeren sonuçlar alabilir. Çok eskiden örneğin restoranlarla ilgili yorumlarının yer aldığı sitelere ‘X restoranı nasıl’ ya da ‘X restoranında yemekler nasıl’ yazarak ulaşabilirdiniz, artık sadece X restoran yazınca bile bu türde sonuçlar- pek tabii videolar ve sosyal medya paylaşımları dahil her çeşitte- gelebilir. İlginç olacağına şüphe yok.

YORUM

Yorumlar 0