2022 Yılında Beklenen En İyi 3 Teknoloji

2022 Yılında Beklenen En İyi 3 Teknoloji

Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırması sayesinde şu an ki modern dönemi yaşamamıza yardımcı oluyor. Ancak teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki bir yıl önce çok popüler olan bir uygulama günümüzde çok da sevilmeyebiliyor. Bir üst versiyonu onun yerine geliyor ve bir anda o teknoloji unutuluyor.

İnsanlar son iki yılını pandemi sebebiyle çok zor bir şekilde geçirdi ve geçirmeye devam ediyor. 2022 yılında bu sürecin az çok devam ettiğini görüyoruz. Ancak teknoloji bu zor dönemin daha kolay ve daha zor bir şekilde atlatılmaması konusunda insanlara yardım ediyor. Eğlence, spor, alışveriş, temel ihtiyaçların karşılanması ve hatta ulaşım gibi tüm konularda teknoloji bizlere yardım ediyor.

2022 yılında hayatımıza girmesi beklenen bazı teknolojik çalışmalar var. Bunların arasında en çok popüler olan üç tanesini sizlere anlatmaya çalışacağız. Tabi bu teknolojiler eğlence siteleri, oyunlar, ulaşım, bahis siteleri kısaca aklınıza gelecek tüm konularda sizlerin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bunların hepsine odaklanmak gerektiğinde dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü amaç sadece eğlenmek değil bu teknolojiler bizlere sağlayacağı tüm değerlere bakılacak bunları sıralamak gerekiyor.

Bu teknolojilerden bazıları az çok hayatımıza girmeye başladı. Yapay zeka, otomasyon, metaverse, 5G, web 3.0 gibi teknolojiler şimdiden geleceğin şekillenmesine yardımcı oluyor. Tabi bunların üzerinden hayatımıza girecek başka detaylarda var. Bunca seçenek arasından en iyi olarak kabul gören 3 teknoloji hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

En Çok Beklenen 3 İyi Teknolojik Gelişme

  • Metaverse

Metaverse 2021 yılında Facebook tarafından oluşturulan bir sanal dünya olarak tanıtıldı. Kripto paralar ile hareket edilebilen bu dünyaya giriş yaparak hareket edebiliyor, arsa alabiliyor, reklam çalışmaları yapılıyor. Bir yıl içerisinde çok ciddi bir şekilde büyüme kaydeden bu dünyanın 2022 yılının en iyi teknoloji listelerinin tamamında yeri bulunuyor.

Tabi bu dünyaya giriş yapmadan önce olayı tam olarak anlamak ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Şimdiden birçok şirket bu dünya içerisinde yerini almaya başladı. VR yani sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde içerisinde oyunlar oynanabiliyor, ciddi şirket toplantıları yapılabiliyor. İnsanlar sadece bir teknoloji gözlüğü sayesinde bu dünyada kendi dünyalarını oluşturmaya başlıyor.

Geleceğin bu çatı altında kurulacağını görmeye başlayan birçok insan da hızlıca burada yer almak kripto para dünyasında yakalayamadığı trendini burada yakalamaya çalışıyor. Tabi bunu yapmak için ciddi bir gelişimin de olması gerekiyor. Çok kısa bir geçmişe sahip olan bu dünyanın arkasında Facebook gibi bir devin yer alıyor olması da dikkat çekiyor.

Bu yıl içerisinde metaverse dünyasında çok şaşırtıcı ve ciddi gelişmelerin yaşanacağı tahmin ediliyor. Büyük bir şirketin adını değiştirmesine kadar gittiği bu dünyanın 2022 yılının en iyi teknolojileri arasında olduğunu söylemek abes olmayacaktır.

  • Yapay Zeka ve 5G

Yapay zeka uzun süredir konuşulan, üzerinde yapılan bir teknoloji olarak biliniyor. Günlük hayatta kullandığımız birçok teknoloji bu yapay zekalı ürünlerden oluşuyor. Telefonlarda bulunan “Siri” benzeri sesli asistanlar, evleri süpüren makinalar ve daha sayısız bir çok ürün bu yapay zeka çalışmalarının bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Araçların paylaşımı, görüntülü konuşma, sayısız navigasyon uygulaması ile bu artık normal kabul edilen bir olgu haline geldi. Bu durum üzerinde yapılan çalışmalar 5G bağlantı hızı sayesinde daha hızlı ve yardımcı olacak bir şekilde sizlere sunuluyor. Bu gelişmiş bağlantı ve gelişen yapay zeka 2022 yılının en iyi teknolojilerinin karşımıza çıkarılmasının temellerini oluşturuyor.

Bu iki teknolojik gelişme başlı başına özel olmakla birlikte bu ikisinin birleşimi ile elde edilecek çalışmalar ve yapılacak olan geliştirmeler, sizlerin mutlu ve huzurlu, eğlenceli bir hayat geçirmesine yardımcı olacak diyebiliriz. İlk maddede bahsetmiş olduğumuz Metaverse dünyasının dahi daha hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacak bir taban oluşturacaklar.

Giderek artış gösteren teknoloji dünyasına ilgiyi, temelleri sağlam bir şekilde insanlara sunmak isteyen milyar dolarlık teknoloji şirketleri 5G ve AI sayesinde o amaçlarına daha rahat ulaşabilecekler. Beklenmedik sorunlara yapay zeka ile anında çözüm bulunacak, insanlar arasında bağlantılar 5G sayesinde çok daha hızlı bir şekilde sağlanabilecek diyebiliriz.

  • Akıllı Şehir Teknoloji

Pandemi tüm insanlara bir şeyi gösterdi, o da şehirlerin aslında o kadar kullanışlı olmadığıydı. Milyonlarca insanın aynı anda yaşadığı bu şehirlerde daha çok teknolojilerin olması gerektiği, akıllı teknolojilerin şehirlerde birçok noktaya koyulması gerektiği fark edildi. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklama da 2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun %68’lik kısmının kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bu da ulaşım, iletişim, konaklama, çalışma şartları ve tedarik gibi konuların çok önemli olmasına neden olunacağı anlamına geliyor. Tabi şehir altyapıları, şehre sağlanan enerjini verimli olması da önemli kabul ediliyor. Birçok devlet, belediye ve şirket şehirlerin akıllı teknolojiler ile donatılması için çalışmalar yürütüyor.

Trafiğin daha akıcı olması, her eve aynı kalitede, kesintisiz enerjini sunulması, güvenliğin daha yüksek olacağı teknolojilerin oluşması sağlanıyor. Hala çok sayıda kör noktanın bulunduğu şehirlerde gasp, hırsızlık, adam yaralama ve tecavüz en kötü sorunlar olarak kabul ediliyor. Bunların olmaması için şehirlerin akıllı olması ve çok yakından takip edilmesi gerekiyor.

Bu sayede şehirlerin boğucu ve sıkıcı havasının tamamen olmasa da bir şekilde azalması amaçlanıyor. Daha fazla yaşam alanı, evlerin bahçe içerisinde olması gibi düzenlemeler de bu akıllı şehir teknolojilerinin arasında yer alıyor. Sizde bu duruma dikkat ederek kendiniz için en iyi tercihi yapmayı başarabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0