2021’de Online İşletmenizi Büyütmek İçin 5 İpucu

2021’de Online İşletmenizi Büyütmek İçin 5 İpucu

Online dünya artık hayatımızın bir parçası değil aksine hayatımızın tam ortasında bulunuyor. İşlerimizi oradan yönetiyor, günlük aktivitelerimizi buradan planlıyoruz. Büyük bir şirket olmak için artık büyük bir holding sahibi olmanıza gerek yok, küçük bir bilgisayara sahip olmanız sizi bir holding sahibi kadar zengin bir hale getirebilir.

Tabi bunun için doğru adımları atmalı ve şirketinizi büyütmek anlamında doğru bir yol haritası çizmeniz gerekiyor. İşletmenizi büyütmek için izlemeniz gereken birçok nokta var. Bu noktaların işe yarayabilmesi için öncelikle kendinizi buna hazır bir hale getirmeniz gerekiyor. Ancak o zaman istediğiniz o önemli anı yakalamanız mümkün olacaktır.

Online bir işletmenin büyümesi, genişlemesi ve ileri de sizi çok rahat bir noktaya getirmesi için ihmal etmeden ilgilenmeniz gereken 5 önemli adım aşağıda ki gibidir.

Online İşletmeyi Büyüten 5 Önemli Adım

Online bir işletmeniz var. Bazı ürünler satıyorsunuz, aracılık yapıyorsunuz veya hizmet sunuyorsunuz. Online dünya çok büyük bir müşteri potansiyeli barındırıyor. Mahalle bakkalında sadece o mahallede yaşayan insanlara hizmet verme ihtimaliniz varken. Online bir bakkalda tüm dünyaya bu hizmeti verebilirsiniz. Bu büyük ihtimali değerlendirmek için yapmanız gereken en doğru adımı atmak ve ileriye doğru bir yol çizmek olacaktır.

  • Sosyal Medya Hesaplarının Doğru Kullanımı

Günümüzde online dünya ya da internet denildiğinde insanların aklına ilk olarak sosyal medya siteleri geliyor. İnstagram, Facebook ve Youtube ile sınırlı olan birçok insan var. Tabi bunların yanında Clubhouse, Linkedin, Twitter ve Pinterest gibi birçok sosyal medya alanı da var. Bir online şirket için bunların çok doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Hangi hizmetin verildiğini, nasıl verildiği, nasıl ulaşılabileceği ve uygun olup olmadığı hakkında sürekli paylaşımlar yapılmalıdır. Bu bir nevi her gün dükkan kapısını açmak gibi bir detay diyebiliriz. Uzun süre paylaşım yapılmayan sosyal medya kanalı insanların siteyi unutmasına neden olacaktır. O nedenle buna özen göstermeniz gerekiyor. Zamanınız yoksa sadece bu işle ilgilenen bir sosyal medya uzmanını çatınızın altına almanız gerekiyor.

  • Blog Sitesini Doğru Şekilde Kullanmayı İhmal Etmeyin

Günümüzde bir site artık sadece kabaca görülmek istemiyor. İnsanlar karşısında ki site ne olursa olsun mutlaka bir yakınlık hissedebiliyor. Çünkü zamanının büyük bir kısmını burada geçiriyorlar. Onlarla irtibatta olmak, onlardan haber almak istiyorlar. Düşünceleri, yenilikleri, yeni ürünler ve hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorlar.

Bunun için en doğru kullanım noktası olarak “Blog” kısmı veriliyor. Google gibi bir devin dahi bir bloğunun olduğu günümüzde sizin de bir bölümünü mutlaka buna ayırmanız gerekiyor. Çok zor bir işlem değildir. Sadece haftalık, aylık veya daha kısa sürelerde sürekli olarak paylaşımlar yapmalısınız.

Bu sitenin nasıl işlediği, yapılacak değişiklikler hakkında bilgi, kullanıcı deneyimi hakkında gerekli bilgiler gibi birçok detayı içermelidir. Bu konuda ki paylaşımlar iyi geri dönüşlerin alınmasına ve üyelerinizin sizin yapacağınız değişikliklere odaklanmasına neden olacaktır. Ayrıca sizinle üyeler arasında belirli bir yakınlıkta otomatik bir şekilde oluşacaktır.

online-bulten

  • Düzenli E-Bültenler Hazırlayın

Online satışın en önemli kısmı müşterilerinizi sürekli olarak haberdar etmek olacaktır. Yani önemli bir kampanya yaptığınızı varsayalım. Eğer bundan müşterileriniz dışında hiçbir kimsenin haberi olmuyorsa bu çokta istediğiniz hedefe ulaşmanıza yardımcı olamaz. Ancak bunu düzenlediğiniz özel veri tabanları sayesinde insanlara ulaştırabilirseniz en doğru adımı atmış olursunuz.

Mail atabilir, mesaj atabilirsiniz. Bunu düzenli olarak yapmanızda büyük önem taşıyor. İlla ki sadece kampanya dönemlerinde haberdar etmeniz gerekmiyor. Aynı zamanda sattığınız ürünler hakkında bilgi verecek bültenlerde hazırlayabilirsiniz. İnsanların lazım olacağını düşündüğü şekilde eklemeler yaparak bunu iletmeniz daha çok ilgi çekmenize ve bu durumdan faydalanmanıza yardımcı olmaktadır.

Büyük online işletmeler bu hizmeti düzenli olarak yapıyorlar. En çok tercih edilen zaman dilimi haftalık olarak yapılacaktır. Özellikle babalar, anneler, sevgililer günü gibi durumlarda bunu daha aktif bir şekilde kullanmanıza gerekiyor.

  • Çevrimiçi Reklamları Kullanın

Online dünyada savaşa giriyorsanız elinizde ki en güçlü ekipman reklam olacaktır. Reklamları insanların sizi keşfetmesi ve unutmaması için sürekli olarak kullanmanız gerekiyor. Bunun online dünyada hizmet veren reklam şirketlerinden faydalanabilirsiniz. Google, Facebook, Youtube, Instant Play, EngageYa ve daha sayabileceğiniz birçok şirket talep edenlere milyonlarca insana veya spesifik bir azınlığa ulaşma şansını sizlere sunuyorlar.

Tabi bu reklamları yaparken doğru kitleyi bulmanız gerekiyor. Canlı casino sevenlere reklam yapmak size eğer ayakkabı satışı yapıyorsanız herhangi bir geri dönüş olmanız anlamında fayda sağlamayacaktır. O nedenle reklam aralığınızı doğru şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Sitenize yapılan ziyaretlerin yaş aralığını bilmek, hangi bölgeden daha çok ziyaretçi aldığınız ve ilgi alanlarını öğrenmek tahmin ettiğinizden daha fazla doğru reklam almanıza olanak sağlayacaktır. Sizlerde bunlara dikkat ederek daha büyük bir pazarda yüksek bir kazanç elde edebilirsiniz.

  • İletişim Kanalları

Günümüzde iletişim her şeydir. İnsanların tek bir tıkla ABD başkanına, Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştığı bir noktada sizin iletişim konusunda zayıf kalmanız düşünülmez bile. İsterseniz sadece tek bir ürün satın. Evde yaptığınız el işlerini satsanız da binlerce ürünün olduğu bir siteyi işletiyor olsanız dahi bunu konuya mutlaka ilgi göstermeniz gerekiyor.

Online işletmenizi seviye atlatmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken iletişim kanallarına önem vermeniz gerekiyor. Mümkünse 7/24 aktif bir şekilde müşterilerinizin sürekli olarak sizlere ulaşmasına olanak sağlamanız da fayda var. Bu konuda dikkatli olmayı ihmal etmemeniz sizi tahmin ettiğinizden daha güvenilir ve sağlam bir online işletme durumuna getirecektir. Tüm bu adımları atmanız şirketinizi büyük oranda ileri bir noktaya taşıyacaktır.

YORUM

Yorumlar 0