Pandemi Sırasında Faydalı Uygulamalar ve Siteler

Pandemi Sırasında Faydalı Uygulamalar ve Siteler

Hayatımız bir anda tepe taklak oldu. Standart olan yaptığımız aktivitelerden geride kalırken, rutinlerimizi özlemek zorunda kaldık. 2020 yılı ile hayatımızın tam ortasında giren Covid-19 üzerinden hayatımız artık eskisi kadar zevkli ve heyecanlı olmamaya başladı. 2021 yılının ortasından itibaren insanlar yavaş yavaş bu duruma alışmaya ve kendilerine eğlenceli zamanlar geçirecek aktiviteler için özel alanlar oluşturmaya başardı.

Özellikle tüm yılı neredeyse evde geçirmemizin de verdiği olaylar yüzünden, internet dünyasında daha çok zaman geçirmeye başladık. Bu uygulamalar ve siteler sayesinde belki de pandemi dönemi psikolojik anlamda insanların çok fazla yorulmadan atlatılmasına olanak sağlamış oldu. Bu dönem boyunca bizlere yardımcı olan uygulamalar ve siteler aşağıda ki gibi oldu.

Pandemi Döneminde Faydalı Siteler ve Uygulamalar

Pandemi döneminde bizlere tavsiye edilen korunmak yöntemi evde kal oldu. Evde kalmak birçok insan sorun olmasa da vakit geçirmek ve dışarı çıkmamız gerektiğinde önlemler almak önemliydi. Bu dönemde insanların daha sık tercih ettikleri ve kendilerini korumaya aldıkları bazı uygulamalar ve siteler aşağıda ki gibi sıralandı.

  • E-Devlet Uygulaması

Pandemiden çok önce e-devlet uygulaması kullanılmaya başlanmıştı. Ancak insanlar uygulamayı gerektiği anlarda daha çok kullanmayı tercih ediyordu. 2020 yılı başında e-devlet kullanan sayısı 10 milyon kişinin biraz üzerinde olurken, 2021 yılına geldiğimizde bu sayı 30 milyonun üzerine geçti. Burada birçok işimizi rahatça kullanma şansına sahip olduk.

Vergi borçlar, pandemi yardım talepleri, şehirler arası geçiş izin talepleri buradan yapıldı. O nedenle en çok artış gösteren uygulama belki de bu oldu. Burası sayesinde hiç kurumlara gitmeden, bankalar ile görüşmeden işlerimizi halletmemiz mümkün oldu. Pandemi döneminde en çok işimize yarayan ve kullandığımız uygulama bu oldu demek doğru olacaktır.

  • Sosyal Medya Siteleri

Pandemi döneminde kullanımında artış görünen sitelerin başında sosyal medya olarak isimlendirilen alanlar yer aldı. Bunların arasında ki sitelerden bahsetmek gerekirse birçoğumuzun üyeliğinin olduğu Twitter, TikTok, İnstagram, Facebook ve Youtube gibi siteler geliyor. Bu siteleri sadece zaman geçirmek ve boşta olan anlarımızı değerlendirmek için kullanmadığımızı söylememiz gerekiyor.

Bu sitelerden bazılarını bu dönemde haber almak için kullandığımızı belirtmemiz gerekiyor. O nedenle daha dikkatli olmamız, büyük bir öneme sahip oldu diyebiliriz. Yeni arkadaşlıklar edindik, pandemi döneminde yaşanan olayların kritiğini yaptık. Üye olmayanlar üye olurken, üye olup aktif bir şekilde kullanmadıkları alanları daha çok kullanmaya başladılar. Siteler bu dönemde kullanımı ve önemi artan alanlar olarak kabul edildi.

  • HES – Hayat Evde Sığar

Bu dönemde sunulan uygulamalardan birisi de HES oldu. Devlet tarafından hazırlanan bu uygulama, virüs konusunda bize çok fazla bilgi sahibi olmamıza yardımcı oldu. Evden mecbur dışarı çıkmamız gerektiğinde, gideceğimiz alanda virüslü insanların yoğunluğunu görmemiz anlamında büyük önem taşıdı. Bu uygulama içerisinde bulunan kod sayesinde kontrolü bir kullanım alanı oluşturulmuş oldu.

HES uygulaması ilerleyen dönemlerde hayatımızda kalıp kalmayacağı belli olmayanlardan birisi olsa da bu pandemi döneminde en ilgi çeken ve en çok kullanılan mobil uygulama oldu demek doğru olacaktır. Tek yapmamız gereken bu uygulamayı indirip, kimlik numaramız ile giriş yapmak oldu. Bu sayede birçok alandan ve insandan haber sahibi olmayı başardık.

  • ZOOM

Belki de bu dönemde bizlerin en çok işine yarayan uygulama Zoom oldu. 2012 yılında ilk defa hayatımıza giren bu uygulama, pandemi döneminde kullanım anlamında zirve yaptı. İnsanların işlerinin devam etmesi için, öğrencilerin eğitimlerine yardımcı olunması için bu uygulamanın kullanımına ihtiyacı oldular.

Görüntülü sohbet uygulaması aynı anda birçok kişinin bir ekran üzerinden birbiriyle görüşmesine olanak sağladı. Tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek, kurmak ve aktif bir şekilde kullanmaya başlamak oldu. Çok zor bir durumu bu basit uygulama sayesinde kolayca atlatma şansımız oldu. Büyük şirket toplantılarından tutun, ilk okula giden çocukların eğitimlerini yapmasına yardımcı olmasıyla dikkat çekti.

  • Spor Yayını Yapan Siteler

İnsanların hayatları içerisinde eğlence denildiğinde ilk akla spor geliyor. Ülkemizde spor dallarının başında futbol geliyor. Ancak statlara seyirci alınamaması ile insanların bunlardan uzak kalmamasını engellemek için yayınların önemi arttı. Bunun için de güçlü altyapılara sahip siteler büyük bir önem arz etti.

S Sport, Bein Sports, EuroSport ve daha birçok yayıncı buna daha çok önem vermeye başladı. İsteyenler internet siteleri üzerinden isteyenler mobil uygulama üzerinden bunları rahatça kullanma şansına sahip oldular. Çok zor bir durum gibi görünse de aslında eğlenilmesi, vakit geçirilmesi açısından bunların artı bir öneme sahip olduğunu söylememiz gerekiyor.

Tabi bu spor müsabakalarında bahsegel giriş gibi çok farklı durumların oluşmaması için dikkat edildi. Kesintisiz, yüksek yayın kalitesi ile birlikte tüm spor dalları eksiksiz bir şekilde yapılırken, aynı zamanda taraftarlar tarafından yakından izlenme ve takip edilmesi de mümkün kılınmış oldu.

  • Dizi ve Film İzleme Siteleri

Pandemi döneminde en çok etkilenen alanlardan birisi de sinema ve dizi sektörü oldu. Bu dönemde insanların evde olmasının da etkisiyle bu sitelere olan talep olduğundan daha yüksek oldu. Netflix’in başı çektiği siteler arasında Exxen, Blu TV, Amazon Prime, PuhuTV, Disney + gibi birçok siteye olan ilgi arttı.

Aylık uygun bir ücretle abone olunan bu sitelerde birçok dizi veya film izlemeniz mümkün oldu. Belki de bu dönemin rahat, psikolojik anlamda zorlanmadan atlatılmasında bu tür sitelerin büyük bir önemi oldu. Hayatımızın tam merkezinde olmasalar da eğlenmek ve kafamızı dağıtmak için burada geçirilen vakit daha da artmış oldu.

YORUM

Yorumlar 0