Thodex Mağduriyeti Giderilecek mi?

Thodex Mağduriyeti Giderilecek mi?

Popüler bir kripto para borsası olan Thodex, uzun süre erişilemedikten sonra tamamen kapatıldı. Artık web sayfası ziyaret edildiğinde işlem yapılabilen, varlıkların görülebildiği paneller değil, sadece bir yazı ile karşılaşılıyor. Bu yazıda ‘yakında tekrar hizmet verilmeye başlanacağı’ ifade ediliyor. CEO’su ve kurucusu Faruk Fatih Özer de bazı görüşmelerde bulunmak üzere yurt dışında bulunduğunu, geri döneceğiniz ve ortada bir problem olmadığını söylüyor. Peki bu pozitif halkla ilişkiler tutumunun arka planında neler var?

Erişimde sorunlar

Açıkçası sürecin bir dolandırıcılık olduğuna işaret eden güçlü emareler söz konusu. İlk olarak sahibi yurt dışında görüşme yapıyor diye milyonlarca dolarlık yatırımların bulunduğu bir platfromun fişini çekmesi hiç doğal değil. Yüz binlerce kişi, birikimlerine erişemiyor.

INTERPOL’un devrede olması ne demek?

İkinci olarak ilgili şahıs hakkında yasal süreç hızlıca başladı ve kırmızı bültenle aranmaya başlandı. Kırmızı bülten nedir, Avrupa Polis Teşkilatı INTERPOL ile iş birliğine dair bir belgedir ve esasında kolluk kuvvetlerine ‘ilgili kişinin görüldüğü yerde yakalanması’ direktifini verir. Devletler şahsı yakalar, geçici olarak tutuklar ve arayan devleti bilgilendirir. Kaldı ki herhangi bir kişi için bu denli uluslarararı bir iş birliği söz konusu değildir, ortada suç işlendiğine dair güçlü emareler olmasa bu yola hızlıca geçilmezdi.

Dogecoin faktörü

Üç numarada ise Dogecoin var… Geçtiğimiz günlerde yüzde 200’lere varan olağan dışı bir yükseliş grafiği yakalayan kripto para, Thoex üzerinden de işleme açıktı. İnsanlar Thodex’te Dogecoin alıp yatırımda bulunabilecekti. Tam da bu noktada Dogecoin’in küresel ölçekteki fiyatı 0.30 dolarken Thodex‘te 0.20 dolar olduğu görüldü. Direkt olarak piyasa koşullarına göre yüzde 50 daha ucuza satın alınabiliyordu bu kripto para türü. Ancak satın alımdan sonra işlem yapılamadı, kullanıcılar açık bir şekilde milyonlarca dolarlık alım yaptı ama paraları ne Dogecoin olarak işleme tabi oldu ne de satışla yeniden TL’ye dönüştürülebildi. Art niyetli bir adım olduğuna dair çok ama çok güçlü emareler söz konusu.

En nihayetinde ise Thodex ile ilgili gidişat pek iç açıcı görünmüyor. Dogecoin olayının da gösterdiği üzere süreç, son derece karanlık emellerle dolu ve henüz 30 yaşına bile gelmemiş çok genç biri, birkaç milyar doları bulduğu iddia edilen devasa boyuttaki birikimleri yasa dışı şekilde eline geçirmiş görünüyor.

Gelişmeler merakla bekleniyor…

YORUM

Yorumlar 0