Nvidia’ya Yeni Kan!

Nvidia’ya Yeni Kan!

Japon teknoloji şirketi Softbank’ın elinde bulunan ARM, artık Nvidia çatısı altında. Softbank’ın uzun süredir ARM’ı satmayı düşündüğü ve Nvidia’nın da ARM’a talip olduğu biliniyordu. Yapılan açıklamaya göre, ARM artık resmi olarak Nvidia çatısı altında.

Özellikle grafik işlemcisi konusunda sektörün lideri olan Nvidia, yapılan bu alım sonrası mobil yonga konusunda da sektörün öncülerinden biri haline geliyor. Mobil yonga alanında ARM karşısına çıkabilecek herhangi bir mimari şu an zaten mevcut değil.

Nvidia’dan yapılan açıklamaya göre ARM, bundan sonra daha fazla AR-GE desteği alacak, ayrıca yapay zekâ teknolojilerinin üzerinde durulacak. Bunlara ek olarak ARM, Nvidia’nın tüm teknoloji olanaklarına erişebilecek. Hal böyle olunca Nvidia’nın mobil sektörde daha fazla yapay zekâ destekli teknolojiler sunacağı görülüyor.

Nvidia’nın bazı hızlandırıcı teknolojilerinde AMD üretimi işlemciler kullandığı biliyordu. İlerleyen dönemlerde bu işlemcilerin ARM çekirdeklerinden oluşması planlanıyor. ARM’ın İngiltere’de bulunan merkez üssüne ARM işlemciler tarafından desteklenen yapay zekâ süper bilgisayar kurulacağı da aktarılan bilgiler arasında.

Softbank kâr elde etti

ARM için Softbank’a yapılması gereken ödeme 40 milyar dolar. Softbank’ın 2016 yılında ARM’ı 32 milyar dolara satın aldığını hatırlarsak bu satış işleminden 8 milyar dolar kâr elde ettiği görülüyor. Pandemi dolayısıyla 15 milyar dolar civarında zarar eden Softbank için bu gelir, yeniden toparlanmasına katkı sağlayabilir.

ARM’ın eskiden olduğu yeni teknolojiler geliştireceği ve açık lisansa devam edeceği açıklandı. Nvidia ve ARM yönetim kurulları arasında satış onaylansa da devlet kurumlarının tam onayıyla birlikte işlem, nihai olarak 18 ay sonra tamamlanacak.

YORUM

Yorumlar 0