Whatsapp’tan Sonra Messenger’a da Kısıtlama Geldi

Whatsapp’tan Sonra Messenger’a da Kısıtlama Geldi

Popüler sosyal medya platformlarından Facebook, mesajlaşma uygulaması olan Messenger aracılığı ile yanlış ya da yalan bilgilerin yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak için kullanıcılarına bir kısıtlama getirdi.

Özellikle son günlerde yalan yanlış bilgilerin hızla yayılması ve bunun bazı mağduriyet ve panik ortamı oluşturmasına neden olması sonrasında önlem alan Facebook, bu konu ile ilgili Messenger uygulamasına sınırlama getirdi.

Kısıtlama Nasıl Çalışacak?

İlgili sınırlama kapsamında Facebook Messenger kullanıcıları, mesajları tek seferde en fazla 5 kişi ya da gruba gönderebilecek veya paylaşabilecek.

Bir anda kullanıcılar arasında yayılan ve viral olan yanlış bilgileri yavaşlatmak adına böyle bir aksiyon aldığını açıklayan Facebook geçtiğimiz aylarda benzer bir özeliği WhatsApp için de duyurmuştu.

Biliyorsunuz WhatsApp, Facebbok çatısı altında hizmet veren bir uygulama. Daha önce 20 gruba ya da kişiye aynı anda gönderim yapılabilen WhatsApp, Facebook’un aldığı kararla gönderi sayısını 5’e düşürmüştü. Tabi bu kararın alınmasındaki en büyük etkenlerden birinin ABD’de gerçekleşecek başkanlık seçimleri olduğu düşünülüyor.

Facebook yine bu konu ile ilgili olarak haziran ayında bir değişiklik yapmış ve üç aydan daha eski makaleleri paylaşırken bir uyarı göstermeye başlamıştı. Bunun yanında Facebook, 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimlerine bir hafta kala hiçbir siyasi reklam yayınlamayacağını da duyurmuştu.

YORUM

Yorumlar 0