Göstergeler İlginin Apple’a Rekor Düzeyde Kaydığına İşaret Ediyor! İşte Nedeni…

Göstergeler İlginin Apple’a Rekor Düzeyde Kaydığına İşaret Ediyor! İşte Nedeni…

Politikacılarla konuşmak genellikle zordur… Öncelikle analizcidirler. Bir şeyi çözmenin çok farklı yolları olduğuna emin oldukları için bununla ilgili gelişimle geçen ‘aşama aşama kat edilen’ kariyer olgusu üzerine hayatlarını sürdürürler. Bir şeyi çözmenin farklı yolları olduğuna inanan ve bu doğrultuda adımlar atan markaların sayısı gittikçe azalıyor…

Çin merkezli üreticilerle ilgili önyargıları bir kenara bırakmak istiyorum ama bazıları beni kesinlikle alıkoyuyor. Zira aralıksız şekilde ‘yeni modeller’ sunarak kendi pazarlarını canlı tutmaya çalışıyorlar. Rekabetin hiç olmadığı kadar yeni tanıtılmış modeller üzerine kurgulandığını görüyor ve üzülüyorum. Düşünsenenize satın aldığınız X marka bir akıllı telefon, 2 ay sonra gelen üst model nedeniyle eskiyor. Dünya, özellikle küresel ekonomik semptomları bu denli kırılganken değişim ve yeniliği hızlı bir şekilde tatmaya hazır mı? Bu sorunun yanıtını biliyoruz: Hayır.

Rekor hız…

Göstergeler, ilginin Apple’a doğru ‘rekor bir hızla’ kaydığına işaret ediyor. Şirket, geçtiğimiz dönemde 2 trilyon dolarlık değere ulaştı. Satışları koronavirüsün en sansasyonel ve yıkıcı olduğu dönemde bile yukarı hanelere işaret etti.

Nedeni ise basit; ‘Eylül-Ekim’ aylarında tanıtılan birkaç akıllı telefonun yıl boyu devam edebilen trend olma hali.

Bu sihirli trend, Apple’ın şirket politikasının çözüme gerek bıraktırmayacak ölçüde iyi olmasından ileri geliyor.

Diğer teknoloj üreticileri sürekli olarak yeni ama ‘eski’ modeller kurgularken Apple, inovasyon ve marka değeri vadediyor. Bu matematik, şirketin sorunsuz büyümesi ve rakiplerine karşı avantajını süreklilik halinde artırmasını da beraberinde getiriyor.

Yeni servisler ile devam ediyor

Apple, yıl içerisinde yeni akıllı telefonlar tanıtmak yerine yeni servisler sunuyor. Çünkü internet ve mobilite, gelir modellerini sürekli olarak canlı tutarak gelişime açık bir yapı belirliyor. Stratejik bir organizasyon olan Apple’ın üründen ziyade servislere yönelmesinin altında yatan neden bu.

Şimdi sırada yeni Apple servisleri var. Elbette merakla beklediğimiz işletim sistemlerinin nihai versiyonları, iPhone 12, Apple Watch 6 ve Mac modelleri…

Ekim ayı itibarıyla birçok yenilikle tanışacağız…

Bu yazı Ferhat Verdi tarafından hazırlanmıştır.

YORUM

Yorumlar 0