Apple, iPhone 12’nin Maliyetini Düşürmeyi Planlıyor

Apple, iPhone 12’nin Maliyetini Düşürmeyi Planlıyor

Apple ürünleri ile  ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalar ile bilinen isim  Ming-Chi Kuo, iPhone 12 serisi ile ilgili bir takım yeni  açıklamalar yaptı. Şirketin artmış olan maliyetleri düşürmek için batarya kartını değiştirdiğini açıklayan kişi Ming-Chi Kuo.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone’ları yeni lansman zamanı  hızla yaklaşmaya devam ederken, bu telefon ile ilgili söylentiler de çoğalıyor. Söylentilerin ne kadarının gerçek olacağını bilmek şu an için olası değil yalnız tecrübeli bir Apple analisti olan Ming-Chi Kuo’nun yaptığı açıklamalar, Apple’ın iPhone 12’nin fiyatını düşük tutabilmek için elinden geleni ardına koymadığını gözler önüne seriyor.

Iphone 12’de 5G Desteği

iPhone 12’nin bugüne kadar en fazla dile getirilen özelliklerinden biri şüphesiz 5G bağlantı desteği. Şirket, bugüne kadar bu teknolojide esasen geç kaldı ve görünüşe göre de 5G dünyasına giriş yapmak için daha da gecikmek istemiyor. Ancak iPhone 12’ye  eklenecek olan 5G desteğinin  fiyatı ise 75 ila 85 dolar arasında, 5G’nin çalışmasını sağlayacak olan milimetre dalga teknolojisi ise  125 ila 135 dolar arasında ek  bir maliyete neden olmakta. Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, bu artan maliyet artışını dengelemek için telefonun  kasa yapısı üzerinde önemli değişikliklere gidiyor.

Ming-Chi Kuo’nun yaptığı açıklamalara göre teknoloji devi, iPhone 12’nin maliyetini düşürebilmek için tedarikçilerine esasen bir süredir fiyat baskısı uyguluyor. Ancak yalnızca bununla da yetinmeyeceğini ön görülen Apple, iPhone 12’nin parçalarında yapacağı değişikliklerle de iPhone 12’nin maliyetini düşürmeye çalışıyor gibi görünüyor. Ming-Chi Kuo’ya göre şirketin bu husustaki adımlarından biri, batarya kartını daha kolay ve ucuz bir şekle çevirmek.

Iphonne 12 İle 11 Arasında Farklar

Apple, iPhone 11 serisinde sert ve nispeten gelişmiş bir batarya kartı kullanıyor. Ancak iPhone 12’de durumun böyle olmayacağını dile getiren analist, iPhone 12’de daha kolay ve yumUşak bir batarya kartının kullanılacağını ifade ediyor. Kuo’ya göre ise  bu durum, önceki dönemdeki yeni nesil kartlara göre parça başına yüzde 40 ila yüzde 50 arasında bir  tasarruf sağlayacağı öngörülmekte.

Ming-Chi Kuo, Apple’ın bu tür bir değişikliği AirPods 2’de de uyguladığını söylüyor. Bu durumun maliyete etkisi üzerine de değinen Kuo, bu değişiklik vasıtası ile AirPods 2’nin ses kartlarından yüzde 25 ila yüzde 35 tasarruf edildiğini ifade ediyor. Üstelik bu tasarruf, yalnızca 2020’nin başından bugüne kadar gerçekleşmiş. Ancak Kuo’ya göre AirPods 2 ile AirPods 3 arasındaki üretim süreci farkı, Apple tedarikçilerini AirPods 3 konusu ile ilgili zorlayacakmış.

Ming-Chi Kuo’nun açıklamaları bunlarla da sınırlı değil. Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2021 yılında iPhone 12s serisi ile tüketicilerin karşısına çıkacağını söylüyor. Üstelik şirket, bu telefonunda tamamiyle yumuşak kartlar kullanacakmış. Bunun da iPhone 12s serisinin, iPhone 12’ye kıykatiyen yüzde 30 ila yüzde 40 arasında daha az maliyetli olacağını dile getiren Kuo, Apple’ın bu telefon serisiyle rahatlayacağını ifade ediyor.

Kaynak: https://ankaragundem.com.tr/teknoloji/iphone-12-serisiyle-ilgili-carpici-iddialar-ortaya-cikti-h727.html

YORUM

Yorumlar 0