LTE Güvenlik Açığı, Hackerların Çağrıları Dinlemesine Neden Oluyor

LTE Güvenlik Açığı, Hackerların Çağrıları Dinlemesine Neden Oluyor

LTE ağı ile yapılan aramalar, şifrelenmiş olmasına rağmen hala izlenebiliyor. Bochum Ruhr Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre kurdukları bir sistem ile beraber baz istasyonlarında ki bir hata kullanılarak telefon görüşmesinin içerisine girmeyi başardılar.

Araştırmacılar, güvenlik açığının nasıl gerçekleştiğine dair anlattıkları gönderisinde:” ReVoLTE” saldırıları, bir radyo bağlantısında birbirini izleyen iki çağrı üzerinden aynı anahtar akışının yeniden kullanılmasını istismar edebiliyor. Bu zayıflığa ise baz istasyonundaki bir uygulama hatası neden oluyor” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda araştırmacılar, VoLTE teknolojisinin altı yıldır kullanıldığını ve saldırganların geçmişte bu güvenlik açığından yararlanıp yararlanmadığını bilemeyeceklerini belirtti.

Endişelenmeli miyiz?

Alman araştırmacılar bu tekniği ülke üzerinde rastgele seçilen birçok sayıda 4G LTE hücresi üzerinde test etti ve bunların neredeyse %80’lik kısmı ReVoLTE” olarak adlandırılan bu saldırı karşısında savunmasız olduğu tespit edildi.

4G LTE yaygın olarak kullanılıyor ve potansiyel hedeflerin sayısı endişe verici. Bu durumdan dolayı araştırmacılar, araştırmalarının sonuçlarını yayınlamadan önce operatörlerini ve aynı zamanda akıllı telefon üreticilerini uyardıklarını dile getirdi.

Güvenlik açığı büyük bir ölçüde düzeltildi fakat yine de tüm kullanıcıların tam olarak güvende olmadığı belirtiliyor. Hala ReVoLTE yöntemi ile yapılan korsanlık riski devam ediyor.

YORUM

Yorumlar 0