Apple ve Epic Savaşında Microsoft Tarafını Seçti

Apple ve Epic Savaşında Microsoft Tarafını Seçti

Geçtiğimiz haftalarda Epic Games ile Apple arasında çıkan komisyon savaşında Microsoft da tarafını belli etti. Oyun sektörünün gelişmesinin önünde Apple’nin engel olduğunu belirten Microsoft, Epic Games’in yanında yer alacağını açıkladı.

Apple ve Epic Games arasındaki sular durulmak bilmiyor. Facebook ve Spotify’ın desteğinden sonra Epic Games’e bir destek de Microsoft’tan geldi. Epic Games’in Unreal Engine motorunun kullanılamayacağını söyleyen Apple, Microsoft’u da kızdırdı.

Microsoft ise Apple’ın komisyon ilkesinin oyun sektörünün gelişmesine olanak vermeyeceğini dile getirerek Epic Games için mahkemeye dilekçe sundu. Bu durumu ise Xbox’ın başındaki Phil Spencer Twitter hesabından yayımladığı paylaşım ile duyurdu.

Apple ile Epic Games Arasında Neler Yaşanmıştı?

Epic Games Fortnite oyunu ile birlikte birçok oyunseverin gönlünde taht kurmuştu. Uygulama mağazalarına girmeden bile birçok oyunsever tarafından kullanılan oyun sonunda Apple ve Google uygulama mağazalarına gelmişti. Ancak Apple ve Google’a komisyon parası ödemeyi istemeyen Epic Games, Fortine oyununu komisyon ücreti ödemeyecek şekilde oyunu güncellemişti. Bunu üzerine Apple ve Google tüm Epic Games uygulamalarını mağazalarından kaldırmıştı. Apple ile araları kızışan Epic Games şimdi mahkeme süreci ile uğraşıyor.

YORUM