Akıllı Telefonunuza ‘Sarhoş Oldunuz’ Uyarısı Gelecek

Akıllı Telefonunuza ‘Sarhoş Oldunuz’ Uyarısı Gelecek

Cep telefonlarından yeni teknoloji! Artık cep telefonları ‘sarhoş oldunuz’ uyarısı ile hareketlerimizi belirleyecek ve araba kullanıp kullanamayacağımıza dair bilgiler paylaşacak.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte insan yaşamında büyük oranlarda değişimler meydana geldi. İnsan hayatını kolaylaştıran telefonlar bu sefer de alkol alan insanların araba kullanıp kullanamayacağına dair bilgiler paylaşacak. Amerikalı araştırmacıların geliştirdiği bir yöntem ile uyarı verecek olan cep telefonları ölçüt olarak bireylerin yürürken sallanma oranlarını kullanarak analizde bulunacak.

Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ile cep telefonlarının bireylerin ilk 10 adımında alkol oranını yüzde 90 oranında doğru tespit edildiği doğruladı. Bu yöntem ile cep telefonlarına yerleştirilecek olan sensör, bireylerin alkol durumunu tespit edebilecek. Tespit durumuna göre, alkollü çıkarsa bireye telefon aracılığı ile araba kullanmaması yönünde uyarı iletilecek.

Geliştirilen yöntem ile uzun vadede umutlu olan bilim insanları kamu sağlığının önemli ölçüde teknoloji yardımıyla iyileştirilebileceğini dile getirdiler. Araştırma ekibinin başındaki Brian Suffoletto konunun önemine dikkat çekerek yanımızda taşıdığımız güçlü sensörler ile insan sağlığını iyileştirmenin yollarını bulmamız gerektiğini vurguladı.

YORUM

Yorumlar 0