Fortnite’a Destek: Spotify ve Facebook Apple’a Karşı Çıktı!

Fortnite’a Destek: Spotify ve Facebook Apple’a Karşı Çıktı!

Apple ve Google karşı açtığı savaşı kazanan Epic, Fortnite’ın yasaklanmasının ardından destekleri topladı. Facebook ve Spotify, Epic Games’e destek çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Apple ve Google’ın oyun içi alım sistemi üzerinden komisyon ödemek istemeyen oyun şirketi Epic Games, sisteminde değişiklik yaparak yayımladığı güncelleştirme ile komisyon ödemelerinden kurtulmuştu. Google ve Apple komisyon olarak %30 oranında kesinti yapıyordu. Bu güncelleme ile Epic Games, komisyon ücretlerini de kendi tarafına aktarmayı başarmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Apple, App Store’dan ve ardından Google da Play Store’dan Fortnite’ı kaldırdı.

Facebook ve Spotify’dan Destek

Uygulamanın mağazalardan kalkmasıyla birlikte Apple’a dava açmaya hazırlanan Epic Games yanına destekçilerini de aldı. Apple’ın bu hamlesine sert tepki gösteren Facebook ve Spotify büyük oranlardaki komisyonların alınmasının haksızlık olduğunu savunarak Epic Games’i destekledi. Apple ise bu sorunun daha uzlaşmacı bir tavır ile çözülmesini istiyor.

Facebook ise koronavirüs pandemisi nedeniyle küçük işletmelere destek amaçlı, çevrimiçi etkinlikler düzenlenmesine imkân tanıyan bir özellik üzerinde çalışıyordu. 1 yıl boyunca hiç komisyon almayacağını duyuran Facebook, ödemelerin ise Facebook Pay üzerinden yapılmasını istiyor. Ancak Apple’ın yüksek komisyon oranlarının Facebook Pay’i etkileyeceğini de söylüyor.

YORUM

Yorumlar 0