Netflix’in VPN ile Savaşı Keyifleri Kaçırıyor

netflixblockGeçtiğimiz haftalarda CES 2016 kapsamında tüm dünyaya açıldığını duyuran Netflix bugün 130’u aşkın ülkede hizmet veriyor. Ancak bir sorunumuz var, Netflix bu hamlesinden sonra VPN kullanıcılarına karşı adeta bir savaş başlattı. Artık Netflix’i VPN’e bağlı şekilde kullanmak büyük bir sorun teşkil ediyor.

‘Netflix’in 130 ülkeye açılması dolayısıyla VPN’in yasaklanması büyütülecek bir şey değil’ dediğinizi duyar gibiyim. Size durumu şöyle açıklayayım: Netflix’in yaklaşık 75 milyon abonesi bulunuyor ve Global Web Index‘in raporuna göre yaklaşık 50 milyonu aşkın kullanıcı servisi VPN ile kullanıyor. Bunun iki temel sebebi var:

1 – Netflix içeriklerinin hepsinin tüm dünyaya açık olmaması

2 – İnsanların güvenlik nedeniyle VPN kullanması

Birincisinden başlayalım. Evet Netflix’e para verip abone olduğunuzda önünüze bir derya sunuluyor ama bazı içerikler var ki (örneğin herkesin bildiği ‘House of Cards‘) abone olsanız dahi eğer sizin ülkenize açık değilse izleyemiyorsunuz. Meselenin boyutunu daha iyi anlamanız için şöyle bir veri paylaşalım: Amerika’da Netflix aboneleri yaklaşık 7000 dizi ve filme ulaşabiliyorken İngiltere’deki Netflix aboneleri 3500 civarı dizi ve film içeriğine ulaşabiliyor. Gördüğünüz gibi arada yarı yarıya bir fark var ve İngiltere gibi bir ülkeden bahsediyoruz. Hal böyle olunca dünyanın dört bir yanındaki Netflix aboneleri sevdiği dizileri takip edebilmek için VPN kullanmak zorunda kalıyor.

netflixvpİkinci madde birincisine göre çok daha büyük bir sorun teşkil ediyor. Çünkü VPN kullanmanın asıl amacı başka ülkelerdeki içeriklere erişmek değil günvenliktir. Amerika’da olsun olmasın birçok insan son zamanlarda artan güvenlik tehditlerine karşı paralı bir VPN sevisi kullanıyor. Türkiye’de bu bilinç henüz oturmasa bile ( VPN’e sadece yasaklı sitelere erişme amaçlı bakılıyor) özellikle NSA skandalından sonra Amerika ve Avrupa’da VPN kullanımı bir hayli artmış durumda. VPN kullanmak sizi görünmez yapmasa bile temel saldırılara karşı, ziyaret ettiğiniz sitelerin takibini ve bilgilerinizin çalınmasını zorlaştıran bir hizmet. Özellikle saldırıların hedefi olan halka açık internetlere (oteller, kafeler, havaalanları vs.) bağlanırken VPN kullanmak bir hayli önem taşıyor. Bu nedenle Netflix abonelerinin çoğunluğu rahatsız. Netflix’in bu hamlesi ‘Daredevil izlerken hackleneceksiniz’ demek değil elbet ama insanlar doğal olarak endişeleniyor.

Yukarıdaki tweet: “Eğer Netflix beni bilgisayarımda VPN kullanmamaya zorlamak isterse bir müşteri kaybedecekler. Ben VPN’i güvenlik nedeniyle kullanıyorum.”

Netflix bunu telif haklarını korumak için yapıyor. Eğer dağıtıcı izin vermiyorsa Türkiye’de House of Cards izlemeniz doğal olarak legal sayılmıyor. Ancak Netflix iki önemli noktayı düşünmek zorunda. İnsanlar para verip abone oluyorlar ama tüm içeriğe ulaşamıyorlar. Tüm içeriğe ulaşamadıkları gibi güvenliklerinden de taviz veriyorlar. Bu iki madde Netflix aboneliğini sonlandırmak için hayli ikna edici olabilir.

netflixvpnNetflix’in VPN yasağı henüz her ülkede uygulanmıyor. İlk önce Avustralya’da patlak veren yasak sonrasında İngiltere’den birçok şikayet gelmesine sebep oldu. Netflix’in bu şikayetleri dikkate alıp almayacağını ise bekleyip göreceğiz…

Yazıda kullanılar sayısal veriler netflixukvsusa ve Variety‘den alınmıştır.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0