Yeni Zoom hack iddiası: Binlerce öğretmenin bilgileri çalındı

Yeni Zoom hack iddiası: Binlerce öğretmenin bilgileri çalındı

Coronavirüs salgını nedeniyle kullanımı artan online görüntülü konuşma uygulaması Zoom hack iddiasıyla bir kez daha gündemde. Daha önce de birçok kez kullanıcı bilgileri, kredi kartı şifresi gibi hack iddialarıyla gündeme gelen Zoom uygulaması bu kez binlerce öğretmenin kişisel bilgilerinin çalınmasıyla haberlere konu oldu. İstanbul’da yapılan bir online eğitim projesine Zoom uygulaması üzerinden katılan binlerce öğretmenin hesaplarının hacklendiği ve bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Projeye katılan 4 bin 552 öğretmenin isim, e-posta adresi ve TC kimlik numaraları internette yayınlandı.

Zoom güvenlik açığı kullanıcıları endişelendiriyor

Binlerce öğretmenin bilgilerinin çalınmasını Milli Eğitim Bakanlığı da doğrularken BTK tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi. Saldırının sadece bu etkinlikle sınırlı olduğu iddia edilirken yapılan yorumlarda sızıntının diğer etkinliklerde de görülebileceği belirtiliyor. Zoom’un güvenlik açısından zayıf olduğu art arda yaşanan hack olayları ile gündemden düşmüyordu, ancak söz konusu olayın uygulamayla doğrudan bir ilgisinin bulunmadığı kaydedildi. Projede Zoom uygulamasının uzaktan iletişim esasıyla tercih edildiği, ancak olayın proje kapsamında hazırlanan bir web sitesinin hack’lenmesi sonucu yaşandığı bildirildi. Olayın sorumluları hakkında soruşturma açıldığı bilgisi aktarıldı.

Yine de Zoom’un başı hemen her güvenlik skandalıyla gündeme gelmeye devam ediyor…

Zoom hesapları Dark Web’te satılıyor

Yurt dışında yaşanan Zoom güvenlik ihlalleri nedeniyle birçok resmi kurum Zoom uygulamasının kullanılmasını yasaklamıştı. Sosyal medyada yapılan yorumlarda ülkemizde de Zoom uygulamasının kullanılmasının yasaklanarak, daha güvenli olduğu düşünülen uygulamaların tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Zoom uygulamasında güvenlik açığı bulundu

YORUM

Yorumlar 0