Netflix The Last Dance Eleştirisi

Netflix The Last Dance Eleştirisi

Karantina günlerinde sıradaki çarpıcı Netflix dizisi NBA tarihinin en büyük oyuncusu Michael Jordan eksenindeki The Last Dance oldu. Amerikan TV kanalı ESPN’de yayınlanan dizinin Türkiye’ye Netflix ile gelmesi güzel. Konu ise bir Jordan belgeselinden ziyade efsane takımın son sezonuna odaklanıyor.

Coach Phil Jackson, Michael Jordan, Dennis Rodman ve Scottie Pippen’ın bir arada olduğu son sezonu anlatan yapımda dram ise ön plandaki duygu.

Michael Jordan, Dennis Rodman ve Scottie Pippen’ın son derece neşeli, esprili kişilikleri yerine bolca ajitasyon ve takım-içi problem işleniyor. Akışı huzursuzluklarla, sorunları anlama çabasıyla sürdüren bu anlayış, benden kesinlikle eksi puan aldı.

İlk bölümde Jordan’ı tanıyoruz. Yaşlı yani günümüzdeki ve geniş hali arasındaki geçişler harikulade. Bir anda 2019’dan 1980’lere, oradan da 90’ların ortalarına gidiyoruz. Bolca eski kamera kaydı, eğlenceli enstantane var. İlk bölüm genel itibarıyla takım yönetimi ile oyuncular arasındaki sorunları açığa çıkarması yönüyle de ilginç.

Gözler 3. bölümde…

İkinci bölümde Pippen üzerinden ilerliyoruz. NBA tarihine adını altın harflerle yazdırmasına karşın bazı ‘hatalarının bedelini’ de zaman zaman ödemek zorunda kaldığı anlaşılan ismin, çok yoğun bir şekilde ‘mağdur edebiyatı’ ile işlenmesi biraz sıkıcı. Pippen her ne kadar büyük bir oyuncu olmasına karşın düşük maaşlı bir sporcu olmuş olsa da yılda ortalama 2 milyon dolar kazandı. En nihayetinde bu kadar ‘ezik’ gösterilmesi saçma geldi.

Jordan, aralıksız şekilde ‘alfa sporcu’ olarak resmedilirken cesareti, rekabetçi kişiliği kendisine birçok ünlü isim tarafından yapılan övgülerle işlendiği bir bölüm daha. 2. Bölümdeki tek keyifli konu ise Jordan’ın 2. Sezonunda NBA Play-Off’larındaki Celtics performansının (ilk iki maçta 100 sayıdan fazla attı…) işleniş şekli oldu. Beklenen hareketlerdi açıkçası.

Bunun dışında dizide Michael Jordan’ın doğuşunu detaylıca izliyoruz. Magic Johnson, Larry Bird gibi eski NBA yıldızlarından eski ABD Başkanları Barrack Obama ve Bill Clinton’a birçok yüksek-konumda isim, kısa ama hafızada kalıcı bilgiler paylaşarak katkıda bulunuyor.

Dizinin ilk iki bölümü izlenebiliyor. Üçüncü bölümün de kısa süre içerisinde yayınlanması bekleniyor. Bölümler geldikçe yazıyı güncelleyeceğim…

Mini dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşacak…

Görüşmek üzere,

YORUM

Yorumlar 0