Gözetim uygulaması ile 200 dolar altındaki telefonların vergisi artıyor

Gözetim uygulaması ile 200 dolar altındaki telefonların vergisi artıyor

Resmi Gazete‘de yayınlanan karara göre 200 dolar altındaki telefonlara yeni vergi düzenlemesi geliyor. Bundan sonra ucuz telefonlar için daha fazla vergi ödenecek. Geçtiğimiz aylarda cep telefonlarına ek verginin getirilmesi ardından şimdi de yeni bir düzenlemeye gidildi. Birim fiyatı 200 dolar altı olan telefonların vergisi kendi bedeli üzerinden değil, devletin belirlediği bedel üzerinden hesaplanarak uygulanacak. Bu nedenle fiyatı ucuz olduğu için daha az vergi ödenen telefonların vergisi ve buna bağlı olarak fiyatı artacak.

Cep telefonlarına gözetim uygulaması nedir?

Telefonlara yüzde 1 ek vergi uygulamasının ardından şimdi de gözetim uygulaması yürürlüğe girdi. Resmi Gazete‘de yayımlanarak yasalaşan uygulamaya göre birim fiyatı 200 dolar altındaki cihazların ithalatı bundan sonra İthalat Genel Müdürlüğü‘nün düzenleyeceği gözetim belgesi ile yapılacak. Bu uygulama ile gözetim belgesi ile ithal edilen ürünün vergisi; herhangi bir yüzde üzerinden değil, İthalat Genel Müdürülüğü tarafından belirlenecek.

Xiaomi’den çılgın telefon! 18 GB RAM’li Xiaomi Otix Phone Pro

Yeni uygulama ile birlikte uygun fiyatlı telefonların yurt dışından getirilmesinin zorlaşması bekleniyor. Uygulama kapsamında getirilen telefonların vergi tutarı yükseleceği için akıllı telefon piyasasında fiyatı uygun telefonların bulunması da zorlaşacak.

Lenovo oyuncu telefonu özellikleri belli oldu

YORUM

Yorumlar 0